آخرین‌گام جهانی‌شدن همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134001 تاریخ انتشار:  1402-06-05 - 09:21 تعداد بازدید:  618
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شواهد نشان می‌دهد ارزیاب یونسکو اقدامات همدان را پسندیده است
آخرین‌گام جهانی‌شدن

نویسنده : مریم مقدم

مادستان


 ارزیاب یونسکو امروز به بازدید خود از مسیر تاریخی همدان پایان خواهد داد.

شاسان چمالی "chassan chemali" ارزیاب یونسکو در سومین روز حضور خود در همدان از مسیر تاریخی همدان بازدید و امروز همدان را ترک خواهد کرد حالا  همه منتظرند تا اظهار نظر ارزیاب را نسبت به پرونده همدان بدانند.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در خصوص آخرین گزارش‌ها از ارزیابی‌های انجام شده توسط کارشناس یونسکو گفت: بازدید ارزیاب از "هگمتانه و مرکز تاریخی همدان  امروز سومین روز خود را پشت سر میگذارد و شواهد و اظهار رضایت ارزیاب یونسکو بر این محور است که همدان جایگاه مطلوبی دارد .  

محسن معصوم علیزاده گفت: ارزیاب در نهایت گزارش این بازدید را به صورت محرمانه به یونسکو ارائه خواهد داد اما هیچ مسئله خاصی را مطرح نکرد؛ اما از بازدیدی که داشت رضایت یافته بود.

وی تاکید کرد:  بنا بر نظر ارزیاب سازمان جهانی یونسکو ،  ارزش هر سایتی که بخواهد در ردیف میراث فرهنگی قرار بگیرد این است که از حوزه جغرافیایی خارج و به میراث بشری تبدیل شود و زمانی که جهانی شد، مردم از سراسر دنیا خود را به آن می رسانند تا میراث بشر از گذشته های دور را ببینند.

وی عنوان کرد : از روز یکم شهریور ماه 1402  که ارزیاب وارد همدان شده است مراحل بازبینی مستندات پرونده به خوبی در حال انجام است .

محسن معصوم‌علیزاده گفت : ثبت میراث‌فرهنگی و مزایای گردشگری ثبت یک اثر در فهرست میراث جهانی سبب می‌شود علاوه بر محافظت و نگهداری و معرفی ارزش‌های آن به جهانیان به عنوان هدف اصلی، نوعی معرفی جهانی برای مقصد محسوب شود که به‌واسطه آن فعالیت‌های گردشگری در محوطه نیز افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» نشان‌دهنده میراث و تمدن ماست و باید جهانی شود، با توجه به اینکه تا ۱۰ سال آینده پرونده‌های ثبت جهانی ایران مشخص شده است، آثار ارزشمندی در کشور برای قرار گرفتن در فهرست جهانی داریم که قله دماوند یکی از آن‌هاست و آثار دیگر بر اساس اولویت مشخص شده‌اند با این اوصاف هگمتانه نباید شانس امسال را از دست دهد.

معصوم‌علیزاده افزود: «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» تنها نماینده ایران برای ثبت جهانی برای سال آینده است. هر کشور هر سال یک سهمیه برای ثبت جهانی دارد که سهمیه ایران برای سال آینده پرونده همدان است.

وی تصریح کرد: ثبت جهانی این مجموعه ارزشمند از ابعاد مختلفی قابل توجه است. نکته مهم این است که ما توانستیم یادگار گذشته خود را که در لایه‌های مختلف تاریخی در دوران مختلف تاریخی جمع‌آوری شدند و چنین اثری را به وجود آوردند، به جهان و جهانیان معرفی کنیم چراکه غنای تاریخ هگمتانه، فراتر از سطح ملی است.

معصوم علیزاده گفت :  در چند ماه اخیر اقدامات زیادی در راستای ثبت جهانی هگمتانه انجام شده که از جمله آنها مرمت بافت تاریخی، بازار سنتی، کاروانسراها و بناهای واجد ارزش است.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان ادامه داد: مرمت بناهای واجد ارزش واقع در محدوده پرونده ثبت جهانی از اعتبارات سفر رئیس جمهور با ۲۵۰ میلیارد ریال انجام شده است.

وی مشارکت بخش خصوصی در حفظ و نگهداری بناهای تاریخی را امری ضروری دانست و گفت: میراث‌فرهنگی به تنهایی از پس حفظ این بناها برنمی‌آید و نگهداری از میراث نیاکان باید به دغدغه بخش خصوصی تبدیل شود.معصوم علیزاده
 اضافه کرد: مرمت بناهایی مثل کاروانسرای شریف الممالک، کاروانسرای یداللهی، کاروانسرای گلشن، راسته حاج صفرخان، کاروانسرای حسین‌خانی، کاروانسرای قلمدانی، کنیسه یهودی‌ها، تیمچه صالحی، عمارت جنانی، مسجد حاج احمد و خانه میرابیان از جمله بناهای مرمت‌شده در ماه‌های گذشته است.

گفتنی است ، هگمتانه بی‌گمان یکی از پرشکوه‌ترین پهنه‌های باستانی و نمادی از دیرینگی و پیشینه تاریخ و سرزمین ایران باستان است که البته یافته‌ها و کاوش‌های علمی و باستان‌شناسی پرشماری از این اثر ارزشمند، گویای تاریخ چندین هزار ساله از شکوه، تمدن و فرهنگ مردمان همدان امروز است.

این محوطه تاریخی اگرچه همچون پهنه‌ها و یادمان‌های تاریخی در جای جای ایران هنوز هم رازهای نهفته و نشانه‌هایی خفته در خاک و لابه‌لای خشت‌هایش دارد، اما همین اندک یافته‌ها و کاوش‌ها کافی بود تا کارشناسان و ناظران سازمان جهانی یونسکو را مجاب به تشکیل پرونده‌ای برای ثبت و مسیر جهانی شدن این یادمان پرشکوه تاریخی کند.

نام هگمتانه با تاریخ و گذشته ایران زمین گره خورده است و با سیری در تحولات تاریخی و تورق صفحات با شکوه ایران باستان آوازه این نماد و اثر ارزشمند تاریخی نمایان است.

هگمتانه که باستان‌شناسان آن را پهناورترین تپه باستانی ایران می‌دانند و به عنوان نماد تاریخ کهن دیار همدان امروزی در فهرست آثار ملی جای گرفته است هم اکنون نیز چند قدمی تا ثبت جهانی آن مانده است.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com