توزیع هزار و ۳۰۰ پنل خورشیدی بین عشایر همدان آغاز شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 7 اسفند 1402

Today : Mon, February 26, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  132818 تاریخ انتشار:  1402-04-03 - 10:04 تعداد بازدید:  461
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

توزیع هزار و ۳۰۰ پنل خورشیدی بین عشایر همدان آغاز شد

مادستان


 ۵۰۰ دستگاه پنل خورشیدی در چند ماه گذشته بین عشایر کوچنده در استان توزیع شده است و ۸۰۰ دستگاه نیز تا یک ماه دیگر به آنها تحویل خواهد شد.

رئیس اداره امور عشایر استان همدان  میزان اراضی در اختیار عشایر در استان را ۹۰ هزار هکتار عنوان کرد که ۹.۵ درصد از مراتع استان را تشکیل می دهند.

جعفر کاویانی دلشاد روز چهار شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: جمعیت عشایر ییلاقی همدان با ۲ هزار و ۶۹۲ خانوار و ۱۱ هزار و ۱۵۱ نفر هستند.

وی افزود: عشایر قشلاقی همدان که به استانهای ایلام، خوزستان، لرستان و کرمانشاه کوچ می کنند، ۸۰۰ خانوار با ۲ هزار و ۷۹۱ نفر جمعیت را شامل می شوند.

رئیس اداره امور عشایری استان همدان گفت: از آنجائیکه هر سال در ابتدای سال عشایر کوچنده به مراتع همدان می آمدند و به دلیل آماده نبود مراتع ، این مساله باعث بروز مشکلاتی شده بود، برابر هماهنگی های بعمل آمده مقرر شد که امسال از تاریخ ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ آبان بتوانند در مراتع استان همدان اقامت کنند که این تمهید موجب سروسامان دادن به زمان حضور عشایر در مراتع استان همدان شد.

وی ادامه داد: حمایت از جامعه عشایر تنها مربوط به تولید نیست ، بلکه امور مربوط به حوزه های فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی آنها نیز باید ساماندهی شود.

کاویانی دلشاد گفت: بر اساس قانون همه دستگاه های اداری و اجرایی کشور باید یک درصد از بودجه های خود را به ارائه خدمات به عشایر کشور اختصاص دهند و هر خدماتی که به جامعه شهری و روستایی ارائه می کنند عشایر نیز باید از آن بهره مند باشد.

وی افزود: از آنجا که عشایر استان همدان ۹ دهم درصد از جمعیت استان را تشکیل می دهند باید حدود یک درصد اعتبار استانی به عشایر و رسیدگی به امور آنها تعلق گیرد.

رئیس اداره امور عشایری استان از ادارات دامپزشکی، فنی و حرفه ای ، برق، گاز و شرکت نفت به عنوان دستگاههایی نام برد که همکاری خوبی را برای حل عشایر استان همدان دارند.

وی یادآور شد: متاسفانه برخی ادارات با عنوان اینکه اعتبار ندارند، نمی توانند خدمات لازم را به جامعه عشایری داشته باشند و سازمان امور عشایری نیز وظیفه دارد نحوه عملکرد دستگاههای اجرایی و خدمات آنها به عشایر را به استانداری گزارش کند.

کاویانی دلشاد با اشاره به اینکه ۲۵۰ کیلومتر ایل راه در استان همدان وجود دارد که سال گذشته با بودجه ۳۵۶ میلیون تومان ۱۲۰ کیلومتر از آن مرمت و بازسازی شد، افزود: ایل راه های سیمین و ابرو نیاز به بهسازی دارد که در این مورد اقدام می کنیم.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com