آب شرب چولک آلود‌گی میکروبی ندارد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 22 تير 1399 - شماره 3799
 
امروز : دوشنبه ، 23 تير 1399

Today : Sun, July 12, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  99616 تاریخ انتشار:  1398-07-06 - 10:01 تعداد بازدید:  126
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیر آبفاروستایی نهاوند:
آب شرب چولک آلود‌گی میکروبی ندارد

مادستان

■  برای حفر چاه و مخزن روستا منتظر محل اعتباری هستیم

روستای چولک قپانوری و اصلی نهاوند  از توابع بخش مرکزی با فاصله 7 کیلومتری از مرکز شهرستان  قرار دارد. منبع آب آشامیدنی آب این روستا از یک حلقه چاه عمیق تامین می شود که به گفته اهالی چندین دهه، چیزی در حدود 40 سال است که این چاه حفر و از آن استفاده می شود.
اهالی از آلوده بودن این چاه و آبی که به  مصرف شرب آنها می رسد ، نگرانند.
آنها می گویند اطراف این چاه تقریبا در 10متری آن چند ساختمان جدید بنا شده که ساکنان آن می گویند چاههای دستشویی  این خانه ها  تخلیه نمی شود و ظاهرا کشنده چاه سبب تخلیه  این چاه دستشویی به چاه  عمیقی می شود که از آن شرب می کنند.
شورای روستا هم می گوید: زمین های کشاورزی اطراف چاه هم در آلوده بودن این چاه موثر است و کودهای کشاورزی شیمیایی که به زمین داده می شود از طریقی وارد این چاه می شود.
داوود سوری می گوید: حدود4 هکتار زمین کشاورزی تقریبا در 10 متری این چاه عمیق قرار دارد که بر اساس  آخرین نتیجه آزمایش ها بیشترین آلودگی آب بر اثر همین کودهای شیمیایی است که زمین ها از آن تغذیه می شوند و با جریان آب به داخل چاه راه پیدا می کند.
سوری می گوید: در حال حاضر اهالی دو روستای چولک قپانوری و اصلی آب آشامیدنی مورد نیاز را از روستای بالا دست محمد آباد تامین می کنند که روزانه 2تا 3 بار این مسیر را تردد می کنند و با موتور، وانت و... آب جابجا می کنند.
اما تا حالا فصل گرما بوده و از این به بعد هوا سرد می شود و انتظار داریم مسئولان حرکتی برای اتمام این مشکل انجام دهند.
سوری می گوید: به آبفاروستایی مراجعه کرده ایم که نبود اعتبارات مانع اجرای کار شده است و فرماندار هم در بازدیدی که داشته است وعده حل مشکل را داشته که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.
یکی از اهالی می گوید: مشکل آلودگی آب آشامیدنی چولک 2سال است که به اوج خود رسیده و با ساخت این بناها در اطراف چاه شرایط را بدتر کرده است و این آب غیر قابل استفاده برای شرب است.
مردم مجبورند از یک شیرآب فرسوده که در محل قبرستان روستای محمد آباد در بالادست این روستاست آب شرب مورد نیاز تامین می کنند.
آنها می گویند: بارندگی های بهار هم سبب می شود حجم قابل توجهی از فاضلاب نهاوند از طریق کفراج و ده بوره وارد این روستا و چاه آب آشامیدنی آن شود.
ظاهرا اصول حفر این چاه چندان کارشناسی نبوده و با توجه به قدیمی بودن چاه نیاز به بازنگری  برای تامین سلامت این آب دارد.
خانم مالمیر یکی از کسانی است که مادرش در این روستا زندگی می کند او می گوید: مادر من سن بالا است و آب شرب مورد نیاز را از نهاوند حمل و برای مصرف یک هفته  به چولک می برم اما این موضوع تاکی باید ادامه پیدا کند؟
چشمه آبی در ورودی روستاست اگر همین چشمه را اقدام کنند می توانند از آن بعنوان منبع  آب آشامیدنی روستا وحفر چاه جدید استفاده کنند.
اما مدیر آبفار روستایی نهاوند با رد آلوده بودن میکروبی این آب می گوید: آب این چاه آلوده نیست این را آزمایش های اخیر بهداشت تایید می کند و نزدیک بودن ساختمان های حریم این چاه دلیل بر آلودگی آب نیست نتیجه آزمایش ها را دانشگاه علوم پزشکی هم تایید می کند.
ابراهیم طاهری با بیان اینکه نمی شود جلوی شایعات را گرفت ، می گوید: اگر آب آلوده باشد ما نباید منتظر بمانیم تا مردم بگویند وظیفه داریم خودمان اقدام کنیم .
در حال حاضر هم این آب هیچ گونه آلودگی میکروبی ندارد و دنبال محل اعتباری و اعتبار آن هستیم و برنامه حفرچاه جدید و مخزن هم در دستور کار است که مراحل اجرایی آن زمان بر است و پس از مراحل اداری که تصور می شود 3ماهی به طول بیانجامد ، اقدامات لازم اجرایی خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com