همدان استانی جهانی و ملی همدان پیام
 
 
شنبه - 30 تير 1397 - شماره 3244
 
امروز : يكشنبه ، 31 تير 1397

Today : Sun, July 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82313 تاریخ انتشار:  1396-06-16 - 05:46 تعداد بازدید:  270
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

جشن ملی منبت در ملایر برگزار شد
همدان استانی جهانی و ملی

مادستان

ملاير - شبنم اصيلي زاده - خبرنگار همدان پيام: شهرستان ملایر این روزها حال و هوای خاصی دارد، نخستین جشن ملی شدن مبل و منبت این شهرستان از روز گذشته آغاز شده و تاثیر این رویداد را در فضای این شهرستان به طور کامل می‌توان حس کرد، از بنرهایی که در سطح شهرستان نصب شده تا حضور جارچی‌ها در شهر و تبلیغات مختلفی که از شبکه‌های تلویزیونی، رسانه‌های مکتوب و ... در روزهای گذشته انجام شده گرفته تا برگزاری مراسم اعطای نشان ملی مبل و منبت به این شهرستان و جشن مردمی که در بازار مبل ملایر با حضور گسترده مردم این شهرستان برگزار شد همه و همه نتیجه زحمات چند ماه مسئولان این شهرستان است، تلاشهایی که می‌تواند سرآغاز همتی جمعی برای توسعه جهانی مبل و منبت ملایر باشد.
صنعتی که با 4 هزار کارگاه منبت، 8 هزار شاغل در این زمینه در شهرستان ملایر و 150 نماشگاه فعال در این حوزه رونق بسیاری در ملایر دارد و البته که با کسب این عنوان و تحولاتی که پس از آن می‌تواند در این حوزه انجام شود شایستگی مطرح شدن در سطح جهانی را دارد.
اهدای گواهی ثبت ملی شهر منبت به ملایر
سرآغاز برنامه‌های این جشنواره اعطای گواهی ثبت ملی شهر منبت با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی به سرپرست شهرداری و رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر بود. مراسمی که با اجرای موسیقی سنتی، پرواز نمایشی در آسمان ملایر و حضور هنرمندان مختلف حال و هوایی بی‌سابقه داشت.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در این مراسم اظهار کرد: باید قدر عنوان شهر ملی مبل و منبت را دانست زیرا از بین 435 شهرستان کشور تنها 10 شهر ملی داریم که ملایر یکی از آنها است.
 ملایر استحقاق کسب عنوان شهر ملی منبت را دارد
بهمن نامور مطلق افزود: شهرستان ملایر پس از بررسی‌های کارشناسی به خاطر جایگاه خود توانست عنوان شهر ملی مبل و منبت را به دست آورد و استحقاق این عنوان را دارد.وی با اشاره به این که بعد از نامگذاری باید شایستگی‌های لازم را ایجاد کرد، گفت: از هر استان تنها یک نماینده را می‌توانستیم بپذیریم و تنها شهری که توانست از فیلترها عبور کند ملایر بود، البته نشان جغرافیایی به شهر تویسرکان اهدا خواهد شد.
نامور مطلق ادامه داد: رقیبان اصلی در حوزه مبل و منبت کشورهایی چون ترکیه، چین و ایتالیا هستند. در تمام کشور باید در این زمینه هم‌افزایی صورت گیرد و با همکاری شهرها با یکدیگر در سطح جهانی مطرح شویم.
 صنایع دستی باید دانش بنیان و طراحی محور باشند
نامور مطلق با اشاره به اینکه ملایر بعد از نامگذاری باید با ملایر قبل از آن متفاوت باشد، اظهار کرد: این نامگذاری یک رویداد بزرگ است و باید شرایط آن درک شود و ایجاد تحول کند. هنر هنرمندان باید در زندگی ما حضور داشته باشد و از حالت نمایشی خارج شود که این امر با تغییر الگوی مصرف ممکن می‌شود.
 ثبت جهانی لالجین و ملی شدن منبت ملایر افتخاری بزرگ برای استان همدان
معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان با بیان اینکه لازمه تولید بر اساس نیاز مشتری، ایجاد مرکز اطلاع‌رسانی و نظارت بر کنترل است، افزود: مشتری‌مداری و کنترل کیفی یکی از درخواست‌های مهم ما در توسعه و رونق این صنعت است.
محمد ابراهیم الهی‌تبار با بیان اینکه دولت دوازدهم برای برقراری تعامل‌های جهانی تلاش می‌کند، خاطرنشان کرد: دولت قصد دارد تعاملات خوبی را در سطح بین‌المللی برقرار کند که باید از این فرصت استفاده شود.وی تولید کامل مبل و منبت در ملایر را یک افتخار دانست و افزود: با صنایع دستی می‌توانیم فرهنگ خود را به دنیا عرضه کنیم و ارزش‌های گذشتگان خود را گرامی بداریم. وی همچنین بر لزوم ایجاد دبیرخانه و اتاق فکر ثابت در راستای برگزاری هر ساله جشنواره مبل و منبت تاکید کرد و گفت: ملایر باید بتواند نقش خود را در عرصه ملی و بین‌المللی ایفا کند.الهی‌تبار 2 رخداد ثبت جهانی شهر لالجین و شهر ملی منبت را افتخاری بزرگ برای استان همدان دانست و افزود: همراه کردن هنرمندان و صنعتگران هنر مبل و منبت اقدامی مهم است.
وی به سابقه فرهنگی خوب ملایر اشاره کرد و گفت: ملایر واقفان خیراندیشی دارد و خیران این شهرستان در حوزه‌های مختلف در سطح کشور مشهور هستند.
مبل و منبت بستری مناسب برای ایجاد اشتغال بیشتر
معاون استاندار و فرمانده ویژه ملایر هم ضمن قدردانی از زحمات تمام مسئولان که پیگیر این امر بودند، گفت: شهرستان ملایر در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی چهره‌های شناخته شده‌ای در سطح کشور دارد و به واسطه جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شناخته شده است. عبدالعظیم رضایی ادامه داد: این رخداد مهم باعث شد تا شاهد انگیزه و شور وشوق در هنرمندان شهرستان باشیم و برای سپاسگزاری از این فرصت و معرفی جایگاه واقعی ملایر در سطح کشور و در آینده در سطح جهانی این جشنواره را برگزار کردیم و تمامی اتحادیه‌ها و درودگران در این امر همکاری داشتند.وی با بیان این نکته که ملایر شایستگی این عنوان را داراست، افزود: تمامی شاخص‌ها در تصمیم‌گیری برای این امر لحاظ شده است. تعداد 4 هزار کارگاه، 8 هزار فرد شاغل در این زمینه و 150 نمایشگاه فعال در شهرستان از دیگر نمونه‌های این شاخص‌ها هستند.
 مبل و منبت ملایر مستعد ورود به عرصه رقابت جهانی
نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان این نکته که تاریخچه هنر کار بر روی چوب در کشور ما به قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد، گفت: حاصل این تجربه امروز در ملایر خلاصه شده است و با زحمات تمام مسئولان از سالهای گذشته تا به امروز این موفقیت برای ملایر به دست آمد.محمد کاظمی ادامه داد: مبل و منبت ملایر می‌تواند وارد عرصه‌های رقابت جهانی شود و این هنر در دنیا به نمایش درآید، نزدیک به 80 سایت اینترنتی وجود دارد که مردم هر آنچه را که مایل به خرید هستند می‌توانند از آنها تهیه کنند و مبل ملایر باید جایگاه خود را در این زمینه پیدا کند.
وی ضمن تقدیر و تشکر از تمامی مسئولان گفت: پیشنهاد می‌کنم دبیرخانه ثابت برگزاری همایش سالانه مبل و منبت در ملایر تشکیل شود، این دبیرخانه می‌تواند در توسعه مبل و منبت، ایده‌های نو و فعالیت‌های بین‌المللی فعالیت داشته باشد تا بدینوسیله بتوانیم فرهنگ اسلامی خود را صادر کنیم.
 برای به دست گرفتن بازارهای منطقه‌ای باید تلاش کرد
نماینده دیگر شهرستان ملایر نیز ضمن بیان اینکه اقتصاد باید صادرات محور باشد، اظهار کرد: باید برای به دست گرفتن بازارهای منطقه‌ای مانند عراق تلاش کنیم و در این حوزه به رقابت با کشورهایی مثل ترکیه بپردازیم.
حجت الاسلام احد آزادیخواه در پایان با تاکید به اینکه باید برای ارائه تسهیلات به فعالان صنایع دستی و حل مسئله بیمه این افراد اقداماتی صورت داد، اضافه کرد: ایجاد نمایشگاه‌های فصلی در حوزه صنایع دستی و مبل و منبت در شهر ملایر که هر ساله در تاریخ مشخصی برگزار شود به بازاریابی مبل و منبت کمک شایانی خواهد کرد.
 صنایع دستی، یکی از مهمترین ظرفیتهای استان همدان
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هم با بیان اینکه کسب این عناوین سبب می‌شود در این زمینه با همراهی همه دستگاه‌های دولتی، هنرمندان و بخش خصوصی بتوانیم سطح این صنعت را ارتقا دهیم، اظهار کرد: افتخار بزرگی است که استان همدان کمتر از 2 سال موفق به کسب 2 عنوان شهر جهانی سفال و شهر ملی منبت شده است.
علی مالمیر با بیان اینکه بخش عمده‌ای از اقتصاد ما وابسته به صنایع دستی است گفت: حوزه صنایع دستی یکی از مهمترین ظرفیت‌های استان از نظر اقتصادی و جاذبه‌های گردشگری است.
وی با اشاره به اینکه ملایر قطب تولید مبل منبت در کشور است، گفت: این شهرستان با شاخص‌هایی که داشت توانست عنوان با ارزش شهر ملی مبل و منبت را کسب کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com