مسكن و شهرسازي نظارتش را بيشتر كند نه اختياراتش همدان پیام
 
 
دوشنبه - 13 مرداد 1399 - شماره 3818
 
امروز : سه شنبه ، 14 مرداد 1399

Today : Tue, August 4, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  69105 تاریخ انتشار:  1394-12-06 - 05:45 تعداد بازدید:  2107
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بررسی مشکلات جامعه مهندسی به بهانه روز مهندس
مسكن و شهرسازي نظارتش را بيشتر كند نه اختياراتش

مادستان

  بعدازظهر بود و مانند هميشه براي قدم زدن به يكي از پارك‌ها آمده بودم، ذهنم به طرز وحشتناكي مشغول انتخابات بود و اينكه سو‍ژه بعدي گزارش بايد چه چيزي باشد.
صدايي از دور مي‌آمد و هرچه پيش مي‌رفتم صدا نزديكتر مي‌شد به دنبال صدا رفتم و ديدم چند نفر دور کیک تولدی جمع شدند و مي‌گفتند ((خب بچه‌ها آماده باشيد داره مياد))با خود گفتم حتما براي كسي تولد گرفتند، وقتي خواستم بروم صدايي كه مي‌گفت ((مهندس روزت مبارك)) طنين انداز شد، دوباره به جمع خيره شدم كه آن شخص پس از تشكرها گفت ((مهندسي كه به حقوقش احترام نمي‌گذارند ديگر مهندس نيست)). آري سوژه‌ام را يافتم به مناسبت روز مهندس شايد ايده جالبي باشد كه به مشكلات جامعه مهندسي پرداخت و به همين خاطر به سراغ نائب رئيس سازمان نظام مهندسي رفتم و از او مشكلات اين جامعه را پرسيدم.
 ورود افراد غير متخصص به جامعه مهندسين
به گزارش همدان پیام عليرضا باقري در مورد مشكلات مهندسين عمران مي‌گويد: يكي از عمده مشكلاتي كه در مهندسي عمران وجود دارد ، ورود افراد غير متخصص به ساخت و ساز است ،هنگامي كه بازاري، پزشك و وكيل و غيره به دليل مساعد بودن وضعيت فروش ملك به عنوان سرمايه‌گذار و مجري طرح وارد اين عرصه مي‌شوند ديگر جايي براي افراد متخصص باقي نخواهد ماند.
وی به بيان اينكه بايد در اين زمينه سازه كارها و قوانين جديد پيش‌بيني شود افزود: بايد زمينه‌اي فراهم شود تا افراد داراي صلاحيت به طور جديدتري وارد كار شوند.
به توضيح وي يكي ديگر از معضلات جامعه مهندسين ورود سالانه چند هزار مهندس فارغ التحصيل به جامعه است كه شايد فقط چند صد نفر آنها در اين امر متخصص باشند اما در عمل همان افراد متخصص هم نمي‌توان كيفيت واقعي را ديد .
 كشور دچار مدرك زدگي شده است
به گفته نائب رئيس سازمان نظام مهندسي كشور ما دچار مدرك زدگي شده است و اين يكي دیگر از معضلات دامن گير جامعه است .
باقري در ادامه گفت: گاهي اوقات ديده مي‌شود كه 150 نفر بر سر كلاس‌هاي كارشناسي ارشد رشته‌هاي مهندسي حضور پيدا مي‌كنند و اين در حالي است كه در 10 سال گذشته شايد اين تعداد زير 10 نفر بوده است و همين مسأله مي‌تواند آسيب جدي به جامعه وارد كند.
وي با بيان اينكه به دليل حجم بالاي مهندسين و ركود مسكن تعرفه‌ها رعايت نمي‌شود خاطر نشان كرد: هنگامي كه مالكين تعرفه‌ها را براي مهندسين كمتر از نصف مطرح مي‌كنند، شان مهندس زير سؤال مي‌رود.
نائب رئيس سازمان نظام مهندسي عنوان كرد: هنگامي كه مهندس فارغ التحصيل حداقل‌هاي لازم براي كار بر روي يك پرو‍ژه عظيم را ندارد شان مهندس زير سؤال مي‌رود و يكي از دلايل اين موضوع كاهش كيفيت آموزش است.
 علم و سابقه مكمل هم هستند
باقري با اشاره به نوع تقسيم بندي پزشكان بر اساس تخصص‌شان در نظام پزشكي بيان كرد: در جامعه مهندسين تقسيم‌بندي بر اساس مدرك و سابقه كار است و اين در حاليست كه يك ليسانس عمران با 12 سال سابقه ممكن است خيلي مسائل را نداند پس بايد نتيجه گرفت در مهندسي علم و سابقه مكمل هم هستند.
به توضيح وي مقررات ملي به سمتي مي‌رود كه از اختيارات سازمان مردم نهاد نظام مهندسي كسر شود و به شهرداري و مسكن شهرسازي داده شود .
نائب رئيس سازمان نظام مهندسي گفت: بهتر است مسكن و شهرسازي نظارتش را بيشتر كند نه اختياراتش را اضافه كند.
 مهندسين به سمت مرتفع سازي رفته‌اند
كارشناس مكانيك سازمان مهندسي با بيان اينكه مهندسين در سازمان نظام مهندسي به ترتيب به سه پايه 1 ، 2 و 3 تقسيم مي شوند گفت: در سازمان براي افراد بر اساس پايه‌هايشان دوره‌هايي تعريف مي‌شود كه هر مهندس موظف است اين دوره‌ها را سپري كند.
رضا مقصودي خواه با بيان اينكه مساحت ساخت ساز در چهار گروه الف، ب، ج و د تقسيم‌بندي مي‌شود گفت: گروه نخست زمين‌هاي زير 600 متر، گروه دوم از 600 متر تا دو هزار متر، گروه سوم دو هزار تا پنج هزار متر و گروه آخر زمين‌هايي با مساحت بالاي پنج هزار متر است.
وي افزود: در حال حاضر به دليل بالا رفتن قيمت زمين‌ها فروش زمين در گروه ج و د راكد شده است و مهندسين به سمت مرتفع سازي رفته‌اند. به گفته وي ركود مسكن نه تنها به مهندسين بلكه به تمامي اقشار جامعه ضرر مي‌رساند و حتي مصالح فروشان را نيز تحت شعاع قرار مي‌دهد.
هنور آن چند نفر در پارك بودند و بهانه روز مهندس با هم به گفت‌وگو پرداخته بودند و من هم در اين زمان نيم نگاهي به مشكلات جامعه مهندسين انداختم. اما اين مشكلات پايان ندارند و من هم به رسم برخي از مسئولان دستم را در جيب پالتويم كردم و به راهم ادامه دادم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com