اجرای 11 هزار میلیارد پروژه در استان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 1 فروردين 1402

Today : Tue, March 21, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130042 تاریخ انتشار:  1401-11-12 - 16:44 تعداد بازدید:  190
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در آستانه دهه فجر اعلام شد
اجرای 11 هزار میلیارد پروژه در استان

نویسنده : سمانه جهانگیری عرش

مادستان


 3 هزار و ۱۴۱ طرح درمجموع به ارزش ۱۱‌هزار و ۶۲۲ میلیارد تومان از ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم تاکنون در استان همدان اجراشده است. علاوه بر آن با آغاز چهل وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب و دهه فجر، ۹۵۶ طرح به ارزش 3 هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بهره‌برداری و عملیات اجرایی ۱۵۰ طرح به ارزش ۸۵۲ میلیارد تومان آغاز می‌شود.

این در حالی است که دهه فجر سال گذشته ۴۹۹ طرح به ارزش یک هزار و ۷۷۴ میلیارد تومان بهره‌برداری و عملیات اجرایی ۶۳ طرح به ارزش ۳۸۲ میلیارد تومان آغاز شد. همچنین در بیان گزارش عملکرد دولت در استان آنچنان‌که استاندار همدان می‌گوید: سهمیه اشتغال پیش‌بینی‌شده برای استان همدان ۲۳ هزار و ۵۸۹ نفر بود که ۹ ماهه امسال ۲۰‌هزار و ۸۳۰ فرصت شغلی معادل ۸۸ درصد محقق شده است.بنابراین گزارش در راستای سرمایه‌گذاری داخلی و در صدور مجوز سرمایه‌گذاری یکهزار و ۹۸۲ مجوز باهدف ایجاد ۲۴ هزار فرصت شغلی تاکنون صادرشده که ۲ هزار و ۱۷۷ مجوز با 8 هزار و ۸۱۴ فرصت شغلی محقق شده است.
در حوزه صنعت نیز سال گذشته ۱۱۹ واحد تولیدی احیا و توسط خبرنگاران راستی آزمایی شد امسال نیز ۵۹ واحد راکد به چرخه تولید بازگشتند.

قاسمی فرزاد درباره طرح نهضت ملی مسکن نیز چنین گزارش داد: زمین موردنیاز برای ساخت مسکن در ۳۱ شهر تعیین تکلیف و تأمین‌شده است و در شهر همدان هم ۶۸۰ هزار هکتار زمین متعلق به راه و شهرسازی پیش‌بینی‌شده بود.

به علت وجود معارض این زمین کنار گذاشته و یکهزار و ۲۰۰ هکتار زمین در شهر جدید حورا برای ساخت مسکن در نظر گرفته شد که امروز موضوع این زمین در کمیسیون ماده 5 و تغییر کاربری بررسی و تأیید نهایی می‌شود. اما در خصوص مشکل کم‌آبی در استان که مهم‌ترین چالش سال بود بنابراین گزارش در راستای مدیریت بحران کم‌آبی، از چاه‌های کشاورزی استفاده شد و کشاورزان با پیوستن "پویش نذر آب" ۷۲ حلقه چاه در اختیار ما گذاشتند و هم‌زمان حفر ۳۰ حلقه چاه پدافندی در حال اتمام، تجهیز و اتصال به شبکه است. همچنین برای تکمیل شبکه انتقال آب، خط پدافندی به طول ۱۷ کیلومتر اجرا و شبکه شرق به غرب شهر همدان متصل شد.

وی بیان کرد: در حوزه جهاد کشاورزی با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب به این حوزه، پردیس فناوری و نوآوری کشور به‌عنوان نخستین پردیس غرب کشور اجرا شد.

استاندار همدان افزود: رونمایی از الگوی کشت، اجرای الگوی کشاورزی به‌عنوان نخستین استان در کشور و کسب رتبه برتر کشوری در روز جهانی خاک از دیگر اقدامات صورت گرفته در بخش کشاورزی است.

بخش دوم این جلسه پاسخ استاندار و معاونان وی به پرسش‌های خبرنگاران بود که در زیر می‌خوانید:

 در دوره مدیریت شما افرادی پست‌های مدیریتی گرفتند که نه کد استخدامی و نه تجربه لازم برای مدیریت داشتند در این زمان مدیران باتجربه کنار گذاشته شدند این افراد با سفارش کدام احزاب یا اشخاص مدیر شدند؟

دولت به‌کارگیری جوانان انقلابی را هدف قرار داده است و تلاش می‌شود مجوز لازم برای استخدام‌ها گرفته شود تا جوانان توانمند به کارگرفته شوند. همه مدیرانی که برای این انقلاب خدمت کردند صلاحیت لازم را داشته‌اند اما با تغییر دولت‌ها جابه‌جایی‌هایی به جهت همراهی مدیران با دولت انجام می‌شود. تأکید رئیس‌جمهوری بیشتر به توانمندی افراد و تجربه آنان برای پذیرش پست‌های مدیریتی است هرچند شاید این افراد در ساختار دولتی نبوده باشند.

 مردم برای سلامت آب تردید دارند آیا آب همدان قابل‌اطمینان است؟

" مبنای پرسش را نمی‌دانم." علوم پزشکی هزاران آزمایش را انجام داده است، آب تالوار آلودگی ندارد. در برخی کشورها آرسنیک 40 است که به زیر 10‌می‌رسانند. در برخی استان‌های ما هم آرسنیک 50 گزارش‌شده است اما در همدان آرسنیک 0 تا 3 بوده است. هر کس تردید دارد می‌تواند شیر خانه را باز کند یک بطری پر کند و هر جا که تشخیص می‌دهد آن را برای آزمایش ببرد. سلامت مردم برای ما خط قرمز است، بهتر است که اعتماد کنید؛ زیرا علوم پزشکی باکسی تعارف ندارد.

 دولت سیزدهم پروژه آبرسانی به همدان را دستاورد بزرگ خود می‌داند و در بسیاری از سخنرانی‌ها از آن نام می‌برد درحالی‌که هنوز مردم با قطعی آب مواجه هستند؟

قطعی آب به دلیل سرمای 25 درجه همدان در نقاطی اتفاق می‌افتد.  دمای هوا در محل انتقال آب منفی 32‌درجه است همین هفته گذشته یکی از لوله‌ها دچار ترکیدگی شد و نوساناتی به وجود آمد که باعث افت فشار مخازن شد. قطعاً در آینده با تکمیل تصفیه‌خانه مشکلات حل خواهد شد. پروژه‌ای که قرار بود طی 2 سال به اتمام برسد در مدت 6 ماه پایان یافت و قطعاً هنوز بسیاری از بخش‌ها نیاز به تکمیل دارد.

 شاخص‌ترین پروژه فرهنگی دهه فجر کدام است؟

امسال اقدامات فرهنگی زیادی داشتیم تا الآن 1300‌میلیارد تومان تخصیص اعتبار سفر را داشته‌ایم. درحالی‌که سال‌ گذشته از 800 میلیارد تومان اعتبار سفر تنها 30-20 درصد تخصیص داده ‌شد. هیچ روستایی نیست که در آن پروژه‌ای در دست اجرا نباشد. 14 هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های فرهنگی در نظر گرفته‌شده است که بخشی از آن در خدمت نماینده ولی‌فقیه و بخشی دیگر با نظر شورای فرهنگ عمومی هزینه خواهد شد.سند فرهنگی و سند قرآنی نیز امسال با حضور ریاست جمهوری افتتاح شدند. درمجموع 850 عنوان برنامه فرهنگی در دهه فجر داریم.

همچنین ارسال پرونده هگمتانه به یونسکو نیز دیگر اقدام فرهنگی است که در نوع خود یک موفقیت محسوب می‌شود.

 در دولت سیزدهم مولدسازی اموال دولت را شاهد بودیم درحالی‌که کارشناسان می‌گویند، این اقدام کارشناسی نیست.

یکی از منابع تأمین اعتبار بودجه دولت فروش اموال مازاد است. در قانون بودجه هم پیش‌بینی‌هایی در این خصوص شده است. سهم ما از این منبع 380 میلیارد تومان است که با توجه به شرایط اقتصادی تاکنون حدود 5 درصد محقق شده آنچه به فروش می‌رسد فروش اموال مازاد است نه اموال ضروری.

 طرح اقدام مسکن ملی در همدان دیر اتفاق افتاد هم‌اینک این پروژه در چه مرحله‌ای است؟

سهم همدان از مسکن ملی 100 هزار واحد مسکونی است. برنامه‌ها برای این پروژه تعریف‌شده است. در شهر همدان جلوگیری از گسترش شهر به سمت اراضی کشاورزی را در دستور کار قرار داده‌ایم. در خصوص تأمین زمین با مشکلاتی مواجه بوده‌ایم اما با تدابیر لازم در پادگان ارتش و اراضی شهرک الوند زمین موردنیاز برای نیروی انتظامی تأمین‌شده، همچنین در پادگان قهرمان نیز برنامه‌ریزی‌هایی انجام‌شده است. سیاست دولت حرکت به سمت خانه‌های ویلایی است که در نهاوند این اتفاق افتاده است.

 فرودگاه همدان به کجا رسید؟

وقتی هواپیما می‌آید باید مردم بلیت بخرند هواپیما و سوخت هزینه دارد. ناوگان هواپیمایی کشور فرسوده است، هزینه پرواز بالاست درنتیجه استهلاک‌ها برای دولت هزینه دارد. مردم همدان از سفر هوایی استقبال نمی‌کنند بنابراین ما دنبال یک خط هوایی برای همدان هستیم.

 به عملکرد خودتان چه نمره‌ای می‌دهید آیا اگر کسی بهتر از شما باشد حاضرید صندلی خود را واگذار کنید؟

هیچ دانش‌آموزی به خود نمره نمی‌دهد. نمره استاندار را باید هیأت دولت بدهد اما بنابر آنچه وزارت کشور کتبی و رسمی اعلام کرده است، همدان جزو استان‌هایی با رتبه عالی است و درزمینه عملکرد سوم کشور است.  اگر کسی بهتر از من باشد و شخص رئیس‌جمهوری به این جمع‌بندی برسد به طور قطع هم وی را کمک و هم حمایت می‌کنیم.

 پروژه پتروشیمی ابن‌سینا و جهان‌آباد به کجا رسیدند؟ گفته می‌شود پتروشیمی ابن‌سینا در اراضی میراث فرهنگی قرار دارد؟

در پروژه‌هایی که سرمایه‌گذار عمده دارند، تلاش این است که هرچه زودتر به ثمر برسند. با تدابیری جهان‌آباد را رونق داده و خوراک پتروشیمی هگمتانه را نیز آماده نموده‌ایم. پتروشیمی هگمتانه نیز با توجه به اینکه محصول منحصربه‌فردی در حوزه پزشکی تولید می‌کند و جنبه صادراتی دارد آن را به جد حمایت خواهیم کرد. موضوع پتروشیمی ابن‌سینا که در اراضی میراث قرار دارد را بی‌اطلاع هستم. پتروشیمی ابن‌سینا نیاز به سرمایه‌گذاری کلان دارد و جذب سرمایه‌گذار در اولویت است.

 در همدان پروازهای هوایی مشکل دارد اما به‌تازگی شهردار از پروژه "تاکسی‌ایر" سخن گفته نظر شما در این خصوص چیست؟

با توجه به توسعه گردشگری و ثبت جهانی هگمتانه و اینکه همدان 1800 جاذبه از جمله غارعلیصدر را دارد این پروژه دست‌یافتنی است. سرمایه‌گذارانی برای این پروژه مراجعه کرده‌اند اما فعلاً به مرحله عملیاتی نرسیده است.

 آخرین مصوبات سفر و وضعیت آن را گزارش دهید؟

تمام اعتبارات سفر محقق خواهند شد. در سفر ریاست جمهوری 14 هزار و 70 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های نیمه‌تمام در نظر گرفته شد که 1300 میلیارد‌تومان واگذارشده است.

 تغییر مدیرعامل نمایشگاه به چه علت بود؟

ایشان به دلایلی شخصی استعفای خود را تقدیم استاندار نمود و تمایلی به کار در این حوزه نداشت.

 استاندار سابق، شهر حورا را غیر کارشناسی اعلام کرد و گفت: این منطقه به دلیل نزدیکی به محل دفن زباله مناسب شهرسازی نیست درحالی‌که در این دولت مصوب شده است.

شهر حورا مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی را دارد. سال 1373 طرح جامع این شهر تهیه و این شورا آن را مصوب کرده است. بحث اصلی در خصوص مسائل زیست‌محیطی به تأیید محیط‌زیست رسیده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com