وجود ۱۴نقطه بحرانی حریق در اراضی ملی بهار همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 26 تير 1403

Today : Tue, July 16, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138046 تاریخ انتشار:  1403-03-06 - 11:39 تعداد بازدید:  104
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری بهار خبر داد
وجود ۱۴نقطه بحرانی حریق در اراضی ملی بهار

مادستان


با توجه به بارش‌های خوب امسال میزان پوشش گیاهان به‌ویژه گیاهان یکساله در سطح اراضی ملی بسیار بالا بوده و در این رابطه با توجه به نزدیک شدن به فصل گرما و احتمال هرگونه حریق، مراقبت 2چندان و اندیشیدن تمهیدات لازم برای پیشگیری از موارد حریق احتمالی ضروری بوده تا با این اقدامات موردی از حریق اتفاق نیافتد و اگر اتفاق افتاد در کوتاه‌ترین زمان ممکن اطفاء شود.

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بهار از وجود ۱4نقطه و منطقه بحرانی حریق در اراضی ملی این شهرستان خبر داد وگفت: در سال گذشته با اقدامات انجام شده تنها یک مورد به میزان 5/1 هکتار آتش‌سوزی در مراتع این شهرستان رخ داد که به نسبت سال گذشته از کاهش چشمگیری در رابطه با آتش‌سوزی مراتع برخوردار بودیم.

مهدی محمدی با بیان اینکه با توجه به نزدیک شدن به فصل گرما از هم اکنون اقدامات لازم برای هرگونه حریق در مراتع و اراضی ملی سطح شهرستان را آغاز کرده‌ایم، تصریح کرد: در مکاتبه با جهاد کشاورزی شهرستان درخواست کردیم که کشاورزان شهرستان از آتش زدن "پس‌چرا" مزارع خود خودداری کنند و نقاطی را که در کنار مراتع و اراضی ملی آنان است را آتش نزنند زیراکه با توجه به پوشش گیاهی بالا احتمال سرایت آن به اراضی ملی و مراتع بسیار بالاست.

وی در گفت‌وگو با ایسنا ادامه داد: در مکاتبه با محیط زیست نیز درخواست شد که در مناطقی که متولی آن هستند اقدامات لازم را انجام داده و گشت و مراقبت لازم را داشته باشند.

محمدی با اشاره به ایجاد 4کیلومتر آتش‌بُر در قسمت جنگل‌کاری حاشیه جاده با کمک راهداری شهرستان و پاکسازی علف‌های هرس آن گفت: در چندین روستای شهرستان نیز با مشارکت مردمی ایجاد آتش‌بُر برای امسال جزو برنامه بوده که اجرایی خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به برخی از موارد قانونی در رابطه آتش‌سوزی، تصریح کرد: در ماده ۴۵ قانون حفاظت وبهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع به صراحت اشاره شده است آتش‌زدن نباتات در مزارع و باغات داخلی و مجاورت جنگل‌ها بدون اجازه و نظارت مأموران جنگل‌بانی ممنوع است و در صورتی‌‌که در نتیجه بی‌مبالاتی در جنگل حریق ایجاد شود، مرتکب مورد نظر به 2ماه تا یک‌سال حبس محکوم خواهد شد.

محمدی همچنین با اشاره به ماده ۴۷ قانون حفاظت و بهره‌برداری جنگل‌ها و مراتع، یادآور شد: هرکس در جنگل به‌طور عمده آتش‌سوزی ایجاد کند، به حبس از 3 تا ۱۰سال محکوم می‌شود و اگر در صورتی‌‌که مرتکب مأمور جنگل‌بانی باشد به حداکثر مجازات محکوم خواهد شد.

وی گفت: در حال حاضر در اقدامات و برنامه‌ریزی‌های پیش‌رو همانند سال گذشته برای جلوگیری از هر گونه حریق احتمالی در مراتع و اراضی ملی بیشتر به‌دنبال فرهنگ‌سازی و آموزش جامعه هستیم و در این رابطه تاکنون کلاس‌های آموزشی مختلفی از جمله در بین جامعه روستایی و عشایری برگزار شده و در حال برگزاری است.

محمدی با بیان اینکه خوشبختانه در سال‌های اخیر فرهنگ‌سازی خوبی برای جلوگیری از حریق اراضی ملی و مراتع انجام گرفته است، افزود: امسال پوشش گیاهی مراتع و اراضی ملی به‌دلیل بارش‌های مناسب بالا بوده و احتمال می‌دهیم حریق در مراتع و اراضی ملی زیاد باشد، بنابراین باید اقدامات پیشگیرانه لازم به‌منظور هرگونه حریق احتمالی در مراتع و اراضی ملی انجام بگیرد که این اقدامات در شهرستان آغاز شده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com