1403-02-261403-03-05bool(false) ۱۰روز تا تصویب نهایی سایت گردشگری گیان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 5 خرداد 1403

Today : Sat, May 25, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135853 تاریخ انتشار:  1402-09-22 - 09:54 تعداد بازدید:  146
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در بازدید مدیران کل استان از سراب گیان مطرح شد
۱۰روز تا تصویب نهایی سایت گردشگری گیان

نویسنده : معصومه کمالوند

مادستان

 
۱۴۰۳سال تحول در گردشگری گیان


 اگر برای اعتبار یک میلیاردی که سال ۹۱ باهدف ساماندهی و ایجاد "سایت گردشگری در سراب گیان" هزینه شد، نظارت و پیگیری‌های به موقع انجام می‌شد، حالا چندین سال بود که گردشگری منطقه گیان در حال برداشت از نتیجه توسعه زیرساخت‌ها و بهره‌مندی از آن شرایط بود، و از طرفی هم این سازه‌های نیمه‌کاره بلاتکلیف که قرار بود کافی‌شاپ و جلوه‌گر نمای آبشاری سرچشمه باشد، رها نشده بود که هم سیمای بکرترین جنگل طبیعی غرب را تحت تأثیر قرار دهد و هم سرمایه‌های گردشگری منطقه هدر برود!

حالا ۱۴۰۲ و سازه‌هایی که تقریبا به ۱۱ سال پیش باز می‌گردد و نیمه کاره و در حال تخریب و هدررفت سرمایه‌هایی است که در این متطقه بدون نظارت و برنامه هزینه شد!

در نشست‌و بازدیدی که با حضور مدیران کل استانی (مدیرکل دیوان محاسبات، مدیرکل اقتصاد و امور دارایی، مدیرکل میراث، مدیرکل منابع طبیعی به میزبانی فرماندار نهاوند و حضور مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان برای ساماندهی سایت گردشگری سراب گیان، برگزار شد، بر تعیین تکلیف این سازه‌های در حال تخریب و ارائه برنامه و طرح تایید شده برای ایجاد و تقویت زیر ساخت‌های گردشگری در گیان تأکید شد.

پیش از این سازمان همیاری شهرداری‌های استان برای تحول در گردشگری سراب گیان پای کار آمد و با ارائه برنامه، چند ماهی می‌شود که اقدامات خود را آغاز کرده است.

در این برنامه ۵ هزار اصله درخت و‌ صد بلوط در سراب گیان کاشت شد
همچنین سازمان همیاری بیمه آتش سوزی جنگل بانان سراب گیان را به آن‌ها تقدیم کرد.  

 برای سازه های قدیمی تدبیری بیاندیشید

فرماندار نهاوند هم با بیان اینکه اقداماتی در سال‌های گذشته برای ساماندهی سراب گیان اجرا شده که در حال تخریب است و سیمای این منطقه بکر را هم دچار خلل کرده است، گفت: اگر این اقدامات تخریب شود هدر رفت هزینه است اگر رها شود آسیب ها دوچندان می شود که باید راهکاری اندیشیده شود.

ضرغام احمدوند با بیان اینکه در حال حاضر فصل ساماندهی است و تا پیش از آغاز فصل گردشگری باید برخی اقدامات ضروری اجرایی شود که در فصول گردشگری گاهی استقبال و حضور مسافران در حدی است که ظرفیت پذیرش نداریم و نمی‌شود کاری کرد.

 اموال دولت به تاراج نرود

همچنین بناهایی که غیر کارشناسی ایجاد شده یا در حال تخریب است یا مصالح رها شده آن به تاراج می رود و ضرورت دارد به‌عنوان سرمایه‌های دولت رسیدگی و ساماندهی شود.

 دکه های سراب ساماندهی شود

ضرغام احمدوند تاکید کرد: از طرفی دکه‌هایی در سراب ایجاد شده اما با توجه به اینکه این میراث متعلق به آیندگان و امانت است و باید برای نسل‌های بعدی حفظ و نگهداری شود، نیاز به نظارتی دقیق و برنامه‌ریزی اصولی و قابل اجرا است و اینکه دکه‌ها در سراب فعالیت دارند مانعی نیست بالاخره کسب درآمدی است اما باید ساماندهی شوند.

 پای سرمایه گذاران به سراب باز شد

احمدوند در بحث متولی سراب گیان هم گفت: متولی اصلی منابع طبیعی است و اینکه همیاری ها هم به میدان آمده است و کمک می‌کند قدردانی می کنیم.

به گفته وی تعدادی سرمایه‌گذار از مجموعه سراب بازدید داشته اند و اگر شرایط به‌صورت قانونمند و اصولی پیش برود این مجموعه و منطقه بکر به یک مقصد کردشگری مهم آنچنان که از استقبال و حضور گردشگران و میهمانان در فصول مختلف سال دیده می شود، خواهد شد.

 طرح سایت گردشگری گیان در مراحل نهایی تصویب است

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان هم با بیان اینکه در حاشیه زاگرس در نهاوند چند پارک جنگلی است که سراب گیان هم یکی از این مناطق بکر است،از تهیه طرح مورد نظر برای این سایت گردشکری خبر داد.

اسفندیار خزایی گفت؛ با استفاده از اعتباراتی که فرمانداری ارائه داده طرح تهیه و در مراحل پایانی و رفع ایرادهای مطرح شده قرار دارد که تا ۱۰ روز آینده برای تصویب نهایی به سازمان خواهد رفت که طرح تهیه شده مشاور، مورد تأیید شورای عالی هم قرار گرفته است.

به گفته خزایی یکی از مواردی که مطرح است موضوع بهسازی باز سازی ،سبک‌سازی و زیبا‌سازی است، سازه‌های قدیمی که ساخته شده در این بازسازی دیده شده و با توجه به اینکه تأکید داریم فصل کاری نباید از دست برود و تا کنون هم حدود صد هکتار بذرکاری انجام شده است.

 سازمان همیاری خوب شروع کرد

مدیرکل منابع طبیعی با بیان اینکه سازمان همیاری تاکنون اقداماتی انجام شده و خوب هم پیش رفته است گفت: نظارت به عهده منابع طبیعی است اما نقش سایر ارگان‌ها از جمله دستگاه‌های خدماتی هم دیده شده که اجرای طرح از ۱۴۰۳ آغاز خواهد شد که منابع طبیعی فعلا در حال احیا است.

 تفاهم سه جانبه برای توسعه زیرساخت ها

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان هم در بحث سراب گیان گفت: این منطقه بکر را یک محرک برای گردشگری استان و شهرستان دانست که در سال۹۱ با مبلغ ۱میلیارد تومان بخشی از سکو و آلاچیق‌های سراب شده  و سال های بعد هم حدود ۲۰۰ میلیون هزینه شده است.

محسن معصوم علیزاده به تفاهم سه جانبه‌ای با سازمان همیاری و‌منابع طبیعی و میراث اشاره کرد که هدف اصلی حفظ بیت المال با توجه به از بین‌رفتن زیر ساخت‌ها و آسیب این ظرفیت‌ها در دوران گذشته است، همچنین توسعه زیرساخت‌های گردشگری در سراب و موقعیت خاصی که این متطقه دارد و باید تقویت شود.

 باید زیرساخت‌ها را فراهم کرد

علیزاده گفت: اگر مدعی هستیم که سالانه میزبان ۴هزار گردشگر باشیم، کجا باید برود؟ چه زیرساخت‌هایی برای گردشگرمان ایجاد کرده‌ایم و برای اسکان، اقامت و فضاهای گردشگری هم همینطور؟!

اینها مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشت، با این نگاه و سیاست کلی که دستور استاندار برای توسعه زیر ساخت‌ها هست، پیش می‌رویم و برای حمایت و کمک در این حوزه آمادگی لازم را داریم و آنچه در حیطه اختیارات و قوانین به ما اجازه بدهد اقدام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در بافت فرسوده نهاوند کاوش‌هایی برای یافتن لائودیسه انجام شده که یک فصل مانده و تعیین تکلیف نهایی خواهد شد که اگر به نتیجه ای نرسد، قسمت تاریخی بافت فرسوده آزاد سازی می‌شود.

 دیدگاه مان حمایتی است اما با حفظ قوانین و اموال دولت

مدیرکل دیوان محاسبات در استان هم با تأکید بر اینکه هزینه‌هایی که در سراب گیان پیش از این انجام شده با توجه به اینکه از بیت‌المال هم بوده است و چون برخی موضوعات مشخص نبوده و همین مشکلاتی هم که موجود است ناشی از این همین موضوع است.

کرمانی تأکید کرد: صلاحیت افراد هم باید تعیین تکلیف شود اگر چه به‌عنوان یک سازمان نظارتی، دیدگاه حمایتی داریم اما به شرطی که مشکلات حقوقی و قوانین و مقرارتی هم رفع شود و از سرمایه گذاری و اقداماتی که قرار است برای توسعه و تقویت زیرساخت‌ها در این موقعیت گردشگری انجام شود حمایت می کنیم و کمک خواهیم کرد مشکلات هم رفع شود.

 ۱۴۰۳ سال تقویت زیر ساختی گردشگری در گیان

به گزارش روابط عمومی سازمان همیاری شهرداری‌های استان هم با بیان اینکه قرار است در اجرای سایت گردشگری سراب گیان،۴۴ غرفه عرضه سوغات صنایع دستی جانمایی و دیده شود، گفت: ۱۴۰۳ سال زیرساخت‌های ویژه برای این منطقه گردشگری است، پیش از این هم تاکنون ۵میلیارد تومان برای ارائه خدمات و ایجاد و تقویت زیرساخت ها از جمله پرداخت حقوق، آسفالت ، اورهال سرویس های بهداشتی، ساخت سر‌در ورودی و... هزینه شده است.

محسن فیض اللهی تصریح کرد: بزودی هم با تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای که انجام شده است با حمایت استاندار همدان و فرماندار نهاوند برای توسعه زیر ساخت‌ها و ارتقای جایگاه واقعی منطقه گردشگری گیان ، اقدامات شاخص و قابل توجهی خواهد شد.

باید در این سراب طوری اقدام شود که آسیب‌ها و فرصت های سوخت شده این موقعیت گردشگری با توجه به این حجم استقبال و گردشگر جبران و برای اقتصاد گردشگری استان به‌عنوان یک مقصد ملی و مهم به آن اتکا کرد.

 
بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com