مصوبه انهدام کشت‌ سبزی‌‌های آلوده در نهاوند بلاتکلیف مانده است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93643 تاریخ انتشار:  1398-02-26 - 09:40 تعداد بازدید:  53
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مصوبه انهدام کشت‌ سبزی‌‌های آلوده در نهاوند بلاتکلیف مانده است

مادستان

 رئیس مرکز بهداشت نهاوند گفت: انهدام کشت‌ سبزی‌های آلوده در نهاوند بعد از گذشت ۱۲ سال هنوز بلاتکلیف و روی زمین مانده است.
علی‌احسان خویشوند اظهار داشت: بررسی کشت‌های سبزی آلوده در شهرستان نهاوند در جلسات و کمیته سلامت و امنیت غذایی با حضور فرمانداری، شبکه بهداشت و درمان، محیط‌زیست، اداره آب و جهاد کشاورزی بارها برگزار شده است.
وی در گفت‌و گو با تسنیم،تصریح کرد: متاسفانه پس از چندین سال هنوز این موضوع رسما حل نشده است و هنوز زمین‌های زیادی در حومه شهر با این آب‌های آلوده آبیاری می‌شوند.خویشوند افزود: در 12 سالی که موضوع کشت سبزی آلوده در نهاوند مطرح است، این موضوع هر بار در نشست‌های کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان در اولویت بوده اما همچنان بلاتکلیف مانده است.وی عنوان کرد: اهمیت این موضوع در فصل گرما و با توجه به مصرف بالای این محصول توسط خانواده‌ها و امکان شیوع بیماری‌های گوارشی و انگلی بیشتر است.
رئیس مرکز بهداشت نهاوند بیان کرد: مزارع کشت سبزی در شهرستان شامل چهار بخش است که از این چهار بخش فقط مزارع دو بخش شهرستان با آب سالم آبیاری می‌شوند و دو بخش دیگر از آب فاضلاب خام و بدون تصفیه استفاده می‌کنند و سبزی این مزارع دارای آلودگی بسیار بالایی است.
خویشوند گفت: بخش اول مزارع کشت سبزی در شهر نهاوند شامل منطقه حسن‌آباد و منطقه پشت استادیوم علیمرادیان است که نوع کشت این مزارع سبزی خوردن است و چون آب آبیاری این مزارع از آب قنات و آب چشمه است سبزی این مزارع بدون آلودگی و خوردن آن‌ها بلامانع است.
وی تاکید کرد: همچنین بخش دوم مزارع کشت سبزی شهرستان شامل مزارعی است که با نهر راج آبیاری می‌شوند و به دلیل این‌که فاصله کمتری با شهر دارد آلودگی کمتری وارد آن می‌شود و سلامت سبزی این مزارع تا هنگامی که بیماری خاصی شیوع پیدا نکند قابل قبول است.
خویشوند اظهار داشت: بخش دیگر مزارع کشت سبزی در شهرستان شامل مزارع جاده قدیم کفراش‌راه و میدان 17 شهریور و مزارعی است که با نهر شعبان آبیاری می‌شود که این مزارع عمدتا تولید بذر می‌کنند.
وی تصریح کرد: شواهد نشان می‌دهد که این مزارع تا زمانی که به مرحله تولید بذر می‌رسند سبزی تولیدی خود را روی زمین و در بازار عرضه می‌کنند و از فاضلاب خام ساختمان‌های بالادست حاشیه شهر و فاضلاب‌هایی که در میدان 17 شهریور جاری می‌شود آبیاری می‌شوند که سبزی این مزارع آلودگی بالایی دارند و برای خوردن مناسب نیستند.خویشوند افزود: آلودگی آب به دو صورت شیمیایی و میکروبی است و متاسفانه سبزی‌هایی که با فاضلاب و آب‌های آلوده به مواد شیمیایی آبیاری می‌شوند خطرناکند و ما توصیه می‌کنیم از این محصولات استفاده نشود.وی عنوان کرد: آب‌های آلوده به فاضلاب‌های شیمیای دارای آلاینده‌هایی مانند نیترات و فلزات سنگین و سمی است که با حرارت یا شست‌وشو و ضد عفونی کردن از بین نمی‌روند و در نتیجه آثار جبران‌ناپذیری روی کودکان و جنین دارند.
رئیس مرکز بهداشت نهاوند بیان کرد: فلزات سنگین با توجه به ثبات شیمیایی، تجزیه‌پذیری ضعیف و داشتن قدرت تجمع زیستی در بدن موجودات زنده به سرعت به آلاینده‌های سمی تبدیل می‌شوند.وی اظهار داشت: وجود فلزات سنگین در آب آشامیدنی نوزادان شیرخوار و خردسالان می‌تواند باعث کندذهنی و اختلال در یادگیری، اختلال در حافظه، آسیب دیدن سیستم عصبی و اختلالات حرکتی نظیر تشنج یا بیش‌فعالی آن‌ها شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com