1397-11-171397-11-27bool(false) 1397-11-171397-11-27bool(false) بودجه پارك‌های علم و فناوري هرسال بیشتر می‌شود همدان پیام
 
 
جمعه - 26 بهمن 1397 - شماره 3413
 
امروز : شنبه ، 27 بهمن 1397

Today : Sat, February 16, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84462 تاریخ انتشار:  1397-03-30 - 05:45 تعداد بازدید:  141
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون پژوهشی وزیر علوم در همدان:
بودجه پارك‌های علم و فناوري هرسال بیشتر می‌شود

مادستان

 هر سال تلاش مي‌شود که بودجه بيشتري نسبت به سال قبل به توسعه پارک‌های علم و فناوری اختصاص داده شود.
معاون پژوهشی وزیر علوم در سفر خود به همدان از پارک علم و فناوری استان بازدید کردند و به 2 نفر از افراد واحدهای پارک علم و فناوری، گواهينامه منتوری دادند.
اما منتور كسي است كه تجربه كسب‌وكار موفق دارد، اوممكن است چند بار شكست هم خورده باشد ولي پس از آن شكست‌ها به موفقيت رسيده‌ است، به صورتی که این افراد به طرح‌های این پارک معرفي مي‌شوند تا مثل يك استاد راهنما به فرد مشاوره دهند.
در این بازديد، نمايشگاهي از دستاوردهاي واحدهاي فناوري مستقر در پارك علم و فناوري همدان برپا شده بود، كه عمده‌ترين زمينه‌هاي فعاليت آنها: برق و الكترونيك، فناوري اطلاعات، عمران، شيمي، مواد و فناوري نانو، مكانيك طراحي صنعتي، كشاورزي و زیست فناوري، دارو و مهندسي پزشكي و صنايع دستي بود.
در حاشیه این بازدید با مسعود برومند، معاون پژوهشی و فناوری وزیر علوم و تحقیقات و فناوری مصاحبه کردیم که در ادامه می‌خوانید.
 برنامه وزارت علوم در خصوص تقویت پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد چیست؟
يكي از سياست‌هاي مهم وزارت علوم و فناوري كه به تأييد شوراي عالي انقلاب فرهنگي، سازمان برنامه و بودجه رسيده، توسعه پارك‌هاي علم و فناوري در هر يك از استان‌ها است.
 وجود يك پارك علم و فناوري مجهز در هر استان، جزو برنامه‌هايي است كه به دنبال آن هستیم و هر سال تلاش مي‌شود که بودجه بيشتري نسبت به سال قبل به اين موضوع اختصاص داده شود؛ چراكه در سال 97 بودجه‌اي كه به اين حوزه اختصاص داده شد، به نسبت سال‌هاي گذشته بالاتر بوده است. ساختماني هم كه در حال حاضر در آن حضور داريم يكي از طرح‌هاي پارك و علم و فناوري همدان است كه ان‌شاءا... با تكميل بودجه به بهره‌برداري مي‌رسد و محل بسيار خوبي خواهد بود براي واحدهاي فناور وكارآفرينان استان تا در اينجا مستقر شوند.
 در طي سال‌هاي قبل تلاش شده و پروژه به اينجا رسیده است و وظيفه همه ما این هست كه تمام تلاش و منابع خود را به كار بريم تا اين پروژه را زودتر به اتمام برسانيم.
 ارتباط پارك‌هاي علم و فناوري با دانشگاه‌ها چگونه برقرار مي‌شود؟
ارتباط اين دو مجموعه بسيار مهم است تا حدی که در بسياري از كشورهاي جهان پارك‌هاي علم و فناوري در محدوده دانشگاه‌ها شكل مي‌گيرند به این دلیل که  مهمترين عنصر موفقيت در بازار نيروي انساني است. نيروي انساني شامل دانشجويان، فارغ‌التحصيلان و اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها هستند به همين دليل است كه يك ارتباط كاملاً نهادينه بين پارك و دانشگاه وجود دارد. يعني ما معمولاً از اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها كه داراي تجربه‌هاي توسعه كسب‌وكار هستند و آشنا به اين حوزه هستند درون پارك‌هاي علم و فناوري استفاده مي‌كنيم.
دانشگاه‌ها باید وارد فعاليت‌های كارآفريني شوند و اگر به حوزه‌هايي مثل مركز رشد ورود پیدا کنند، به طور طبيعي پروژه‌هاي آنها مي‌تواند در پارك‌های علم و فناوری توسعه گسترش یابد.
به نظر شما ساخت پارك‌هاي علم و فناوري به چه ميزان در افزايش بازدهي توليد اثرگذار بوده است؟
اين حوزه، حوزه خيلي جواني است و يكي از اركان اقتصاد دانش‌بنيان است و براي اينكه بتواند انتظارات ما را برآورده كند، بايد به آن فرصت دهيم ولي اتفاقي كه در 6 يا 7 سال اخير افتاده بسیار بزرگ بوده است به صورتی که ميزان فروش و تعداد افراد فناور كه در پارك علم و فناوري مستقر هستند عدد بالایی است و این مقدار به مرور رشد مي‌كند. تقریبا 33 هزار نفر در پارك‌هاي علم و فناوري مراكز رشد شاغل هستند واین مراکز در سال 95 افزون بر 3 هزار ميليارد تومان فروش داشتند و در سال 96 هم بيشتر از اين مقدار هست که هنوز برآورد نشده است و صادرات این مراکز هم خيلي خوب است، بنابراين این نتایج نشان مي‌دهد اين مجموعه خيلي خوب در حال رشد كردن است.
لازم به ذکر است فناوري كار پيچيده‌اي است و مهمترين چالش ما این است که بايد تمام تلاشمان را به کار بریم و بازار خود را به خدمت بگيريم تا اين حوزه توسعه پيدا كند.  در ادامه با مجید کزازی، رئیس پارک علم و فناوری استان همدان نیز گفتگو کردیم که  می خوانید.
 چه تعداد واحدهاي فناوري و شركت‌هاي دانش‌بنيان مستقر در همدان فعالیت می کند؟
تعداد 54 شركت دانش‌بنيان در استان داريم كه زادگاه 27 تا از آنها، پارك‌های علم و فناوری است.
 ميزان فروش داخلي و ارزي واحدهاي فناور و شركت‌هاي دانش‌بنيان استان در سال 1396 چقدر است؟
در سال 96 مجموعاً 200 ميليارد و 598 ميليون تومان به صورت ريالي و 2 ميليون دلار هم به صورت ارزي فروش داشتيم.
 پروژه  ساخت پارك علم و فناوري استان همدان چه زماني به پایان می رسد؟
اين پروژه تا حالا حدود 85 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است و براي اين 6 هزار متر هيچ كسري بودجه‌ای نداريم فقط بحث زمان است و به امید خدا در برج 7 و 8 بتوانيم اين پارك را به بهره‌برداري برسانيم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com