فروچاله سرمایه‌گذاران را فراری داده است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 29 ارديبهشت 1403

Today : Sat, May 18, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  136301 تاریخ انتشار:  1402-10-24 - 10:27 تعداد بازدید:  90
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شرایط آب کبودراهنگ بحرانی است
فروچاله سرمایه‌گذاران را فراری داده است

مادستان


کبودراهنگ -اکرم حمیدی- خبرنگار همدان‌پیام: کاهش نزولات آسمانی باعث تخلیه سفره‌های زیرزمینی در شهرستان کبودراهنگ شده و شرایط آب این شهرستان را بحرانی کرده است چنانچه سرمایه‌گذاران از این شهرستان فراری شده‌اند.

شهرستان کبودراهنگ مشکلاتی چون پراکندگی روستاها، فرسوده بودن تأسیسات آبرسانی، کیفیت آب، کمبود اعتبارات و... دارد که نیازمند راهکارهایی است که این  مشکلات رفع شوند.

جمعیت مناطق روستایی به عنوان جمعیت مولد نقش بسیار مهمی در رشد منطقه دارد بنابراین مسئولان باید به این مهم توجه ویژه داشته و برنامه‌ریزی‌های مدون در این زمینه داشته باشند و برای تأمین نیازهای اولیه از جمله آب شرب بهداشتی که اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد و باعث حفظ و بقای جمعیت روستایی در روستاها می‌شود تدبیر کنند.

متأسفانه در سال‌های اخیر با وجود خشکسالی مشکلات بی‌شماری در تأمین آب روستاها به وجود آمده است و همین موضوع موجب مهاجرت برخی از روستاییان شده است.

 در کبودراهنگ مشکل آب بحرانی است

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی در چهارمین جلسه بررسی مشکلات آب حوزه انتخابیه در وزارت نیرو با اشاره به کمبود آب در ۶۵ روستای منطقه گفت: کاهش نزولات آسمانی باعث تخلیه سفره‌های زیرزمینی شده و شرایط بحرانی است.

فتح‌ا... توسلی با اشاره به نیروگاه برق شهید مفتح که به شکل آبی است گفت: جانمایی این نیروگاه از ابتدا اشتباه بوده ومتأسفانه تمام سفره‌های زیرزمینی را تخلیه کرده و حدود 500 میلیون متر مکعب آب را بخار کرده است و بیش از 27 حلقه چاه اطراف کبودراهنگ ایجاد کردند که اکنون تبعات آن را با 17 فروچاله شاهد هستیم.

وی با اشاره به اینکه وجود فروچاله‌ها سرمایه گذاران را برای سرمایه‌گذاری در شهرستان فراری داده است، افزود: سرمایه‌گذارانی که به اشکال مختلف حاضر به سرمایه‌گذاری در شهرستان بودند و برای سرمایه‌گذاری نیاز به پرداخت تسهیلات داشتند از آنها در مواردی بیمه فروچاله درخواست می‌شد که این یک موضوع جدید بود و فقط در منطقه ما ایجاد شد و بانک‌ها از سرمایه‌گذاران طلب می‌کردند و به همین علت و نیز پرداخت نشدن تسهیلات در موارد بسیاری نتوانستیم تعداد بسیاری از سرمایه‌گذاران را جذب کنیم.

 نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی درباره مازوت‌سوزی نیروگاه نیز گفت: نباید مردم منطقه بیشتر از این آسیب ببینند؛ هم آب بدهند، هم منطقه آنها دچارفروچاله و آلودگی زیست محیطی شود و هم برای نیروی کار نیروگاه از نیروهای غیربومی استفاده شود و هم به دلیل بحث مازوت سلامتی‌شان به خطر بیفتد و این بخشی از ظلمی است که وزارت نیرو به منطقه داشته است.

توسلی در ادامه گفت: پیگیری برای تخصیص سهم آب از سد تالوار نیز صورت گرفته و در سفر وزیر نیرو دستور آن داده شد و امور آب مطالعات آن را انجام داده است‌ و این ضروری است چرا که از 120 کیلومتر انتقال حدود 100 کیلومتر در حوزه کبودراهنگ است با این شرایط حدود 65 روستای بهار و کبودراهنگ آب ندارد و این برای مردم قابل قبول نیست و به طور حتم باید تأمین آب مسیر انتقال انجام شود.

 وی افزود: این حق مردم بهار و کبودراهنگ است که به این مناطق توجه ویژه‌ای شود که جزو  قشر مولد جامعه هستند.

 نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق براورد کارشناسان آبفا مبلغ ۲۷۰ میلیارد تومان برای حل مشکل در روستاها و شهرها نیاز است که با توجه به پیگیری که داشتیم در یک مرحله ۱۳۵ میلیارد تومان و دوباره ۸۵ میلیارد تومان در حال جذب هستیم.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com