ضرورت تقویت بسته های حمایتی و برنامه مداری همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 25 تير 1403

Today : Mon, July 15, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  134776 تاریخ انتشار:  1402-07-22 - 09:44 تعداد بازدید:  125
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون سیاسی فرماندار نهاوند در ستاد جوانی جمعیت تاکید کرد
ضرورت تقویت بسته های حمایتی و برنامه مداری

مادستان


نهاوند- معصومه کمالوند- خبرنگار همدان پیام: تمایل و اقدام به سقط جنین ،اکتفا به تک فرزندی یا بدون فرزند بودن برای ادامه زندگی مشترک موضوع مهمی است که این روزها کارشناسان حوزه بهداشت و درمان با آن مواجه اند که گاها هم با مشاوره و راهنمایی با معرفی به پزشک تا حدودی از این مسئله را حل می کند اما بخش عمده موضوع ثابت یا در نهایت با تشخیص خانواده به روال سابق باقی می ماند!
این تنها یک بخشی از علت های پیری جمعیت است.

در جا زدن در تامین یا تقویت شاخصه های جوانی جمعیت،از جمله مسکن،شغل ،هزینه های فرزندآوری،امید به زندگی،ارائه به موقع تسهیلات حمایتی، کافی و کارآمد  بودن بسته های حمایتی ،وبسیاری موارد دیگر سبب شد تا در اجرای این طرح نتوانیم آنچنان که انتظار می رود،موفق عمل کنیم و نتیجه اش هم همین سونامی پیری جمعیتی است که در راه است اما ما همچنان درگیر شعار و وعده های در راه مانده به تماشای فرصت های از دست رفته و اعتماد های سلب شده دست به زانو نشسته ایم!

بی برنامه گی و کارشناسی نبودن برخی اقدامات هم گاهی در نرسیدن به مقصد مورد نظر اثر منفی خود را اعمال کرده است.

افزایش موارد طلاق بدلائل متعدد ، نبود امنیت شغلی و ناتوانی زوجین در تامین مسکن با نرخ های نجومی در بازار افسار گسیخته اجاره ها و موضوعاتی دیگر هر کدام در جایگاه خود در سرعت بخشی سیر پیری جمعیت نقش قابل توجهی داشته است.

در مبتدی و مقدماتی ترین اقدامات طرح جوانی جمعیت پای کار نبودن برخی دستگاههای متولی مثل بانک ها،مثل متولیان حوزه فرهنگ و... است که بیشترین تاثیر و وظیفه را در این حوزه دارند!

وقتی خود متولی نمی تواند خدمتی انجام دهد و در نهایت حتی از حضور در جلسات تصمیم گیری سر باز می زند،چگونه می توان انتظار پیشبرد کارها و اجرای مصوبات و ارائه برنامه و راهکار داشت؟!

نمونه آن گلایه متعدد معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرماندار نهاوند از غیبت برخی متولیان بویژه برخی بانک ها و ضعف در فرهنگ سازی در اجرای طرح جوانی جمعیت ،است که برای چندمین بار تکرار شد.

نشست هایی که تنها به اعلام آمار مایوس کننده منتهی و در نهایت هم اقدامی که امیدوار کننده و مشوق باشدخبری نیست!

 جوانی جمعیت  برنامه می خواهد

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرماندار نهاوند در نشست جوانی جمعیت شهرستان با بیان اینکه دولت با ارائه بسته‌های حمایتی به دنبال افزایش جمعیت در کشور است افزود: نیازمند فرهنگ‌سازی و در کنار آن تقویت بسته‌های حمایتی هستیم و تا زمانی که جامعه از بحران پیری جمعیت آگاه نباشد، موفقیتی حاصل نخواهد شد.

شهروز کیانی با تأکید بر مسولیت اجتماعی افراد در حوزه جمعیت افزود: دستگاه های شهرستان با نگاه تکلیف‌مدارانه این موضوع که مهمترین مولفه قدرت یک کشور هست را برنامه ریزی و فرمانداری نیز نظارت خواهد داشت.

 افزودن کمیته فرهنگی و علمی به ستاد

کیانی افزود: علاوه بر دو کمیته کاری ستاد جوانی جمعیت ،پیشنهاد تشکیل دو کمیته دیگر شامل کمیته فرهنگی با مسئولیت شهرداری و کمیته علمی پژوهشی به مسئولیت آموزش و پرورش مطرح شده را که امید داریم این اقدام در موفقیت طرح موثر باشد.

 غیبت ادامه دار برخی متولیان

شهروزکیانی ضمن انتقاد از غیبت برخی مدیران بانک‌ها در جلسات گفت:بانک‌ها یکی از ارکان ستاد جوانی هستندکه برخی متاسفانه در جلسات حضور ندارند و این مساله را نداشتن برنامه و گزارش برای ارائه تلقی می‌کنیم.

 شناسایی ۲۰هزار خانوار تک یا دو فرزندی در نهاوند

رئیس مرکز بهداشت شهرستان نهاوند در ستاد جوانی جمعیت شهرستان با بیان اینکه در ۶ ماه گذشته بیش از ۲۰ هزار نفر از خانوار‌های تک‌فرزند و دوفرزند در شهرستان شناسایی و نیمی از آن‌ها در رابطه با فرزندآوری تحت آموزش قرار گرفته اند، گفت: در ۶ ماه گذشته در مجموع ۷ هزار و ۲۹۱ خانوار شناسایی که ۳ هزار و ۵۲۲ خانوار آن‌ها یعنی معادل ۴۸ درصد مورد مشاوره قرار گرفتند.

 معرفی ۵۵زوج برای درمان به بیمارستان فاطمیه

خویشوند افزود: کارشناسان ما در این مدت ۱۲ هزار و ۵۲۹ خانوار دو فرزندی را شناسایی کردند و ۴۳ درصد آنان از آموزش‌های لازم و کلاس‌های توجیهی در رابطه با جوانی جمعیت و فرزندآوری برخوردار شدند.

همچنین  ۹۳۵ زوج نابارور شناسایی که ۵۵ زوج برای درمان به بیمارستان فاطمیه همدان معرفی شدند.

 انصراف۲۰مورد سقط جنین از یک هزار و ۱۵۰نفر

رئیس مرکز بهداشت شهرستان نهاوند ازاجرای برنامه‌های پیشگیری از سقط جنین خبر داد و گفت؛ یک‌هزار و ۱۵۰ نفر از افرادی که قصد سقط جنین داشتند مورد مشاوره قرار گرفتند که ۲۰ نفر آنان از این کار منصرف شدند.

خویشوند همچنین از راه‌اندازی سه مهدکودک تا پایان سال در بیمارستان‌های نهاوند و مرکز بهداشت به منظور رفاه حال مادران شاغل خبر داد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com