1400-10-201400-10-30bool(false) احیای نخ‌ریسی سنتی نهاوند همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 دي 1400 - شماره 4231
 
امروز : پنجشنبه ، 30 دي 1400

Today : Thu, January 20, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120555 تاریخ انتشار:  1400-08-22 - 15:33 تعداد بازدید:  73
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

احیای نخ‌ریسی سنتی نهاوند

مادستان

 نهاوند- خبرنگار همدان‌پیام: رئیس میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نهاوند از احیای نخ‌ریسی در این شهرستان خبرداد.
محسن جان‌جان گفت: نخ‌ریسی از رشته‌های صنایع‌دستی استان است که در حال منسوخ و فراموش شدن است. نخ‌ریسی ماده اولیه برای بافت قالی فرش جاجیم است.
نخ به رشته‌های باریک و بلند گفته می‌شود که به وسیله بافندگی و ریسندگی در کنار هم قرار می‌گیرند و الیاف را به وجود می‌آورند.
وی ادامه داد: از زمان‌های قدیم تاکنون از نخ برای دوخت پارچه و انواع لباس استفاده می‌شده و ابزار نخ‌ریسی که بیشتر به عنوان دوک شناخته می‌شود نیز تنها وسیله شناخته شده از زمان‌های دور برای پارچه‌بافی بوده است. بر طبق تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده ساخت نخستین دوک نخ‌ریسی به دوران نوسنگی در ایران باز می‌گردد.
  تاریخچه نخ‌ریسی در دوران اسلام
در دوران اسلام برای ریسندگی و تهیه انواع پارچه از 3 ابزار بسیار مهم نخ‌ریسی به نام دوک، چرخ و دستگاه بافندگی استفاده شده است. نخستین چرخ‌های نخ‌ریسی ساخته شده در عصر اسلام به دوران آل‌بویه باز می‌گردد.
این چرخ‌ها بسیار پیشرفته بوده و از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار -بوده است.
بر طبق پژوهش‌های صورت گرفته، اضافه شدن رکاب برای استفاده از پا در این ابزار در همین دوران صورت گرفته است، به‌صورتی که فرد می‌توانست با تکان دادن پاهایش تارها را بالا و پایین کند.
جانجان افزود؛ نخ‌ریسی سنتی در گذشته بازار اشتغال و اقبال خوبی هم داشته است بافت‌های طبیعی و سنتی بازارپسند و مردم پسندتر بوده است که توسط افراد خبره انجام می‌شده است، اما اکنون با ماشینی شدن صنایع، هم سبب کاهش کیفیت تولیدات شده و هم اشتغال ایجاد شده در این حوزه کاهش یافته است.
جانجان ادامه داد: با احیای این رشته و جذب و به‌کارگیری علاقه‌مندان و صاحبان این سبک و هنر صنایع‌دستي تلاش می‌شود تا این رشته از صنایع‌دستی احیا و در حال‌حاضر با برگزاری کلاس در روستای بیان به ۳۰ نفر آموزش داده می‌شود که در جریان این آموزش از حضور و دانش و توانمندی هنرمندان قدیمی این سبک ۱۰۰نفر مشغول به کار شده است و در نظر داریم این هنر را برای نسل‌های جدید هم انتشار و اشاعه دهیم.
وی از برگزاری کلاس‌های آموزشی صنایع‌دستی در مناطق روستایی و شهری شهرستان نهاوند خبر داد و گفت: در رشته‌های سفال در روستای ده‌موسی بخش خزل- رشته نخ‌ریسی سنتی در روستای بالاجوب-  رشته مرواربافی در روستای بیان- رشته طراحی سنتی در شهر نهاوند و حدود ۱۰۰نفر هم در این کلاس‌ها آموزش می‌بینند که پس از گرفتن مجوز به بازار کار وارد می‌شوند.
 رشته نخ‌ریسی سنتی از رشته‌های منسوخ صنایع‌دستی است که در نهاوند احیا شده و تاکنون حدود 80 نفر اشتغالزایی داشته است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com