اوقات فراغت دانش‌آموزان فرصتی برای شکوفایی استعداد است همدان پیام
 
 
يكشنبه - 4 اسفند 1398 - شماره 3701
 
امروز : دوشنبه ، 5 اسفند 1398

Today : Sun, February 23, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  95792 تاریخ انتشار:  1398-04-13 - 09:27 تعداد بازدید:  67
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اوقات فراغت دانش‌آموزان فرصتی برای شکوفایی استعداد است

نویسنده : عظیمی مجذوب

مادستان

کبودراهنگ- خبرنگار همدان‌پیام: با آغاز تعطیلات تابستانی بزرگترین دغدغه‌ والدین و دانش‌آموزان گذراندن اوقات فراغت است اگر برای اوقات فراغت برنامه‌ریزی درستی صورت نگیرد و در این زمینه بی‌توجهی شود زمینه آسیب‌پذیری دانش‌آموزان و بیکاری و وقت‌گذرانی آنان فراهم می شود و این فرصت‌سوزی آینده دانش‌آموزان را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.
کبودراهنگ شهرستانی است که بیش از 16 هزار 500 دانش‌آموز دارد که در مقاطع مختلف در حال تحصیل‌اند و اتمام فصل مدارس و آغاز فصل تابستان بهترین فرصت برای برنامه‌ریزی خانواده‌ها و والدین و مسئولان برای گذراندن اوقات فراغت این جمیع است.
مدیریت و برنامه‌ریزی برای شکوفایی استعدادهای که فرصت شکوفایی آنها در سیستم آموزشی امتحان محور مدارس به وجود نیامده است و تقویت و پرورش خلاقیت و تربیت روحیه شاد زیست و کسب مهارت‌های درست زندگی کردن در جوامع امروزی را می‌توان در اوقات فراغت دانش‌آموزان گنجاند و استعدادیابی و رشد و شکوفایی استعدادها و خلاقیت، توجه به سلامت جسمی و روحی، توجه به ارتباط با خانواده و اطرافیان آزادی عمل برای کودکان و نوجوانان، تقویت قدرت تصمیم‌گیری درست، می‌تواند از محورها و شاخصه‌های اصلی برای برنامه‌ریزی غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان باشد تا علاوه بر بهره‌مندی از زمان حال آینده کودکان و نوجوانان نیز تأمین شود.
آموزش و پرورش، سازمان فنی و حرفه‌ای، ادارات فرهنگی، سازمان تبلیغات اسلامی،  انجمن‌های علمی فرهنگی و مردمی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی هیأت‌های ورزشی و سازمان ورزش و جوانان و بسیاری از نهادها و ادارات دولتی و غیردولتی در راستای غنی سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان برنامه‌ها و اهداف آموزشی مختلفی را دنبال می‌کند که آموزش و پرورش در رأس تمام این سازمان ها قرار دارد و رئیس آموزش و پرورش شهرستان کبودراهنگ در گفت‌وگو با همدان‌پیام در خصوص غنی‌سازی اوقات فراغت 19500 دانش‌آموز این شهرستان می‌گوید: با توجه به سند تحول 6 گانه آموزش و پرورش رویکرد غنی سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان بر مبنای این سند محورهای تربیتی دینی و اعتقادی، زیستی، اقتصادی و اجتماعی، علمی و فن‌‌آوری و آموزشی می‌باشد که در شهرستان کبودراهنگ نیز برنامه‌های غنی‌سازی اوقات فراغت حول این محورها خواهد بود.
رضا عسگری با اشاره به اینکه تمام مراکز غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان فعالیت خود را از اوایل تیرماه آغاز کرده‌اند گفت: در حال حاضر 16 کانون اوقات فراغت مدارس شهرستان در حال فعالیتند که در شاخه‌های ورزشی، هنری، فرهنگی، علمی و آموزشی، تحقیقات و پژوهش، اردوهای جهادی و.... و فوق برنامه‌های درسی فعالیت خواهند داشت که سال گذشته بیش از 8 هزار دانش‌آموز از برنامه‌های اوقات فراغت کانون‌های مدارس بهره‌مند شدند و امسال با مبانی سند تحول آموزشی و افزایش کمی و کیفی برنامه‌ها بهره‌مندی دانش‌آموزان از برنامه‌ها افزایش خواهد یافت.
معاون پرورشی و تربیتی آموزش و پرورش شهرستان نیز گفت: بیش از 50 درصد از دانش‌آموزان شهرستان از برنامه‌‌های اوقات فراغت کانون مدارس استفاده می‌کنند که شامل کلاس‌های آموزشی، قرآنی، ورزشی، هنری فوق برنامه درسی، اردوهای جهادی و... است.
علی جعفری عنوان داشت: کسب رتبه‌های برتر کشوری و استانی توسط دانش‌آموزان شهرستان در مسابقات آوایی، هنرهای تجسمی، هنرهای دستی، فیلم کوتاه، مقاله‌نویسی، نماهنگ، نمایش‌های صحنه‌ای نقالی خوانی، بازی‌های رایانه‌ای و نشریات الکترونیکی و... همه نتیجه و حاصل بهره‌مندی دانش‌آموزان از دوره‌های آموزشی مراکز اوقات فراغت تابستانی بوده است که کبودراهنگ را در سطح استان مطرح و در رتبه‌های بالای علمی و فرهنگی هنری قرآنی قرار داده است.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کبودراهنگ نیز از برنامه‌های غنی‌سازی  اوقات فراغت کودکان و نوجوانان شهرستان گفت و خاطرنشان ساخت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتابخانه‌های عمومی، کانون‌های فرهنگی مساجد، آموزشگاه‌های هنری فرهنگ و ارشاد مجتمع جوان، آموزشگاه‌های آزاد هنری و... از جمله مراکزی هستند که برای اوقات فراغت دانش‌آموزان برنامه‌های مختلف آموزشی، هنری و فرهنگی اجرا می‌کنند.
ناصر قره‌باغی با اشاره به اینکه کبودراهنگ بیشترین تعداد کانون‌های مساجد را در استان دارد گفت: 12 باب کتابخانه عمومی شهری و روستایی، 5 آموزشگاه آزاد هنری 3 کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان 43 کانون فرهنگی مساجد از جمله مراکزی‌اند که در رشته‌های مختلف هنری از جمله هنرهای تجسمی، نقاشی، طراحی، خوشنویسی، حجم‌سازی، موسیقی، نمایش، مجسمه‌سازی، دینی، آموزشی، احکام اصول و عقاید، برنامه‌های ورزشی، مقاله نویسی و... برای اوقات فراغت دانش‌آموزان برنامه‌های آموزشی محور دارند.
قره‌باغی ادامه داد: سال گذشته بیش از 10 هزار کودک و نوجوان شهرستان از برنامه‌های اوقات فراغت کانون‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی بهره‌مند شدند که بیش از 2500 نفر از برنامه‌های کانون‌های مساجد و 3 هزار نفر از برنامه‌ها و کلاس‌های آموزشی اداره فرهنگ و ارشاد و مجتمع جوان این نهاد استفاده کردند.
اجرای بیش از 750 عنوان برنامه اوقات فراغت سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان با محوریت تعالی انقلاب در گام دوم، اجرای بیش از 60 عنوان برنامه آموزشی کمیته امداد و برگزاری اردوهای سیاحتی و زیارتی برای دانش‌آموزان تحت پوشش، برگزاری دوره‌های آموزشی فنی و مهارتی سازمان فنی و حرفه‌ای برنامه‌های اوقات فراغت بسیج دانش‌آموزی و اجرای برنامه‌های اردوهای جهادی دانش‌آموزی و دانشجویی سپاه و آموزش و پرورش، برنامه‌های غنی سازی اوقات فراغت سازمان اوقاف و امور خیریه شهرستان و... همه و همه از جمله مراکز و نهادهایی هستندکه دست به دست هم داده‌اند که هیچ دانش آموزی اوقاف فراغتش را به بطالت سپری نکند.
عسل دانش‌آموز کلاس ششم ابتدایی است او می‌گوید: در کلاس‌های آموزشی و هنری ثبت نام کرده‌ام و هفته‌ای 4 تا 3 روزم را به آموزش نقاشی و زبان انگلیسی می‌گذرانم و بقیه روزها را هم به کتاب خواندن، تلویزیون تماشا کردن، میهمانی رفتن و نقاشی کردن در خانه می‌گذرانم. او می‌خواهد بعد از تعطیلات تابستان نمایشگاهی از نقاشی‌هایش در مدرسه دایر کند. امیرحسین 14 ساله نیز می‌گوید: تابستان و تعطیلی مدارس بهترین فرصت برای پول درآوردن است.
او می‌گوید: من همراه برادر بزرگتر و دوستانم به کشاورزی و خیار چینی می‌رویم و پول خوبی هم از این راه در می‌آورم.
به علاوه در کنار کار کشاورزی ورزش و تفریح، سفر و استراحت در خانه نیز اوقات فراغتم را پر کرده و خلاصه اینکه تابستان خوبی دارم و خوشحالم.
صحبت‌های دانش‌آموزان کبودراهنگ نیز نشان می‌دهد که برنامه‌های اوقات فراغت مراکز مربوطه توانسته نیاز دانش‌آموزان را برطرف کند تا هیچ دانش‌آموزی فراغت تابستانیش را نسوزاند.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com