1398-03-191398-03-29bool(false) سرانه توليد انگور در ملاير83 برابر دنيا همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85246 تاریخ انتشار:  1397-07-11 - 06:31 تعداد بازدید:  62
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در بازديد از تاکستان‌هاي ملاير اعلام کرد
سرانه توليد انگور در ملاير83 برابر دنيا

مادستان

 در ادامه تورهاي رسانه‌اي که سازمان جهاد کشاورزي در هر هفته برگزار مي‌کند، خبرنگاران و تعدادي از مسئولان ملايري به همراه رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان همدان از تعدادي تاکستان و کارخانه بسته‌بندي کشمش بازديد کردند.
در اين بازديد باغداران از تغيير الگوي کشت که در همين اواخر براي نحوه کشت انگور اجرا کرده بودند، توضيحاتي دادند که نشان‌دهنده رضايت آنها بود. تعدادي از آنها تاکستان‌ها را از روش خزنده به باغ فراز تغيير داده و تعدادي هم درصدد چنين تغييري بودند.

منصوررضواني‌جلال با اشاره به اینکه سیستم داربستی کردن باغات از برنامه‌های مورد تاکید جهاد کشاورزی در باغات انگور است گفت: این امر باید در بین کشاورزان الگو سازی شود و تاثیرات آن نیز برای کشاورزان توضیح داده شود.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته محمد غفاری کشاورز نمونه کشوری توانسته با استفاده از سیستم داربستی و سیستم‌های نوین آبیاری از هر هکتار از باغات انگور 117 تن محصول برداشت کند گفت: این الگوها باید معرفی شوند تا کشاورزان ما نیز با الگوگیری از این افراد به سمت استفاده از سیستم‌های به‌روز بیایند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان توزیع 48 هزار سبد به صورت یارانه‌ای در بین کشاورزان ملایری طی سال‌های گذشته و 2 هزار متر زیرانداز در راستای حمایت از باغداران برشمرد و گفت: در بحث تسهیلات آبیاری نوین نیز آماده ارائه تسهیلات به متقاضیان هستیم.
وي با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای ثبت جهانی انگور ملایر بيان کرد: ثبت جهانی انگور ملایر کار بزرگی است که در آینده می‌تواند اتفاقات خوبی را برای ملایر رقم بزند.
وي گفت: این کار از سال 95 توسط موسسه تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی آغاز شد و با همکاری بسیاری از دستگاه‌ها با ارتباطی که با فائو گرفته شد، دو مرحله را طی کرده که امیدواریم با کارها و بازدیدی که نماینده فائو از باغات ملایر دارند مابقی کارها نیز به خوبی پیش برود.
وی بر حمایت سایر دستگاه‌ها از جمله استانداری برای روند ثبت جهانی انگور تاکید کرد و اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی پشتیبانی لازم را دارد و امیدواریم پشتوانه مادی برای پیشبرد کار نیز داشته باشیم.رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به فعالیت 60 واحد فرآوری کشمش در ملایر ظرفیت این واحدها را 80 هزار تن دانست و افزود: تولید سالانه این واحد‌ها 40 تا 50 هزار تن است که در حال حاضر به دستگاه‌های لیزری مجهز هستند که این امر در افزایش کیفیت تولید محصول نقش مهمی دارد.
رضواني‌جلال با اشاره به تولید انگور اظهار کرد: سالانه در دنیا 77 میلیون تن انگور تولید می‌شود که این میزان در استان همدان 400 هزار تن و در شهرستان ملایر 240 هزار تن است.رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان میزان تولید کشمش را در کشور 96 هزار تن دانست و گفت: 35 درصد صادرات استان همدان کشمش است که در این زمینه ملایر بی‌نظیر است.
وی با اشاره به اینکه امروز در دنیا ارزش محصول تازه‌خوری انگور بسیار بالاست افزود: میزان صادرات تازه‌خوری در انگور در دنیا 8 میلیارد دلار بوده که این میزان در کشمش 2 میلیارد دلار است.
رضوانی‌جلال با تاکید بر اینکه توجه به محصول تازه‌خوری ارزش صادرات انگور را بالا می‌برد گفت: در این زمینه نیز با همکاری پژوهشکده انگور و کشمش به دنبال این هستیم تا با ایجاد و کاشت ارقام جدید به سمت محصولات تازه‌خوری و صادرات آن گام برداریم.
 وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی ایجاد گلخانه‌هاست، بيان کرد: به دنبال این هستیم تا با ایجاد گلخانه‌های جدید نسبت به کاشت انگور در ارقام تازه‌خوری براي صادرات اقدام شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان با بیان اینکه سرانه تولید انگور در دنیا 10 کیلو برای هر نفر، در کشور 45 کیلو و در استان همدان 240 کیلو است افزود: این میزان در ملایر 830 کیلو است که نشان می‌دهد اقتصاد و معیشت مردم ملایر از انگور بوده و ثبت جهانی انگور چقدر برای ملایر اهمیت دارد.
رضوانی‌جلال با اشاره به اینکه در حال حاضر 147 هزار هکتار از اراضی استان دارای سیستم نوین آبیاری است، گفت: این میزان در ملایر 90 هزار هکتار است.
وی میزان باغات داربستی ملایر را نیز 32 هکتار دانست و اظهار کرد: ملایر در کاشت محصولات کم‌آب‌بر نیز موفق عمل کرده است به طوری که 145 هکتار زیرکشت گل محمدی است و 80 هکتار آن در ملایر است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه از 130 هکتار اراضی زیر کشت زعفران استان، 58 هکتار آن در ملایر است گفت: 50 درصد زعفران تولیدی استان در ملایر تولید می‌شود و از 180 هکتار باغات پسته 110 هکتار در ملایر است.
رضوانی‌جلال با اشاره به تولید سالانه 5 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان گفت: استان همدان 5/4 درصد تولیدات کشاورزی کشور را برعهده دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به نقش مهم تولیدات کشاورزی استان در کشور افزود: با تولید یک‌میلیون تن سیب زمینی، این استان قابلیت بالایی برای نگهداری محصول سیب‌زمینی دارد و در زمینه تولید، بارانداز کشور هستیم.
وی با اشاره به اینکه 117 هزار بهره‌بردار در استان همدان فعالیت دارند، اظهار کرد: برای اطلاع‌رسانی در این بخش نقش رسانه‌ها بسیار مهم و تاثیرگذار است.
رضوانی‌جلال در پايان سخنانش با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در اطمینان‌بخشی به مردم و کمک به جهاد کشاورزی تصریح کرد: در این زمینه نقش رسانه‌ها می‌تواند موثر باشد.
 براي ثبت انگور ملاير رقابت سنگيني وجود دارد
فرماندار ملایر با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در راستای ثبت جهانی انگور ملایر اظهار کرد: شهرهايي مانند اروميه، تاکستان، زنجان و قزوين و حتي چند کشور ديگر مانند چين در تلاشند که انگور خود را ثبت جهاني کنند اما من اميدوارم که انگور ملاير ثبت جهاني خواهد شد.
اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته و با تلاش دستگاه‌های مرتبط، نمایندگان و وزارت جهاد کشاورزی دو مرحله کار انجام شده است. باب ا... فتحی با اشاره به بازدید نمایندگان فائو از باغات دره‌جوزان ملایر در اواخر مهرماه  گفت: امیدواریم با اعتبارات و پشتوانه استانی و حمایت‌های استاندار برای ثبت جهانی بتوانیم آخرین مرحله را نیز پشت سر بگذاریم.
وی با اشاره به اینکه ثبت جهانی انگور ملایر بی‌شک درهای توسعه و پیشرفت را برای این محصول باز خواهد کرد گفت: برندسازی، گسترش پرورش ارقام جدید برای مصارف تازه‌خوری، بالا رفتن کیفیت محصول با استفاده از سیستم‌های نوین ، رونق اقتصاد بیشتر و... می‌تواند از موفقیت‌های ثبت جهانی انگور ملایر باشد.
فرماندار ملایر با اشاره به وجود 10 هزار و 600 هکتار باغات انگور در ملایر میزان تولید انگور را بیش از 240 تن در سال دانست و اظهار کرد: از این میزان 75 درصد به کشمش و مابقی نیز به سایر مشتقات تبدیل می‌شود.
فتحی با اشاره به رفع مشکلات حمل و نقل در راستای رفع مشکل حمل و نقل کشمش گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته این مشکل در استان حل شده و امیدواریم مشکلات ارزی واحدهای فرآوری نیز برای بسته‌بندی و... حل شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر با اشاره به برگزاری نهمین آیین شیره‌پزی مانیزان، 12 مهرماه سال جاری گفت: آیین شیره‌پزی مانیزان از سال 89 در روستای هدف گردشگری مانیزان در حال برگزاری است.
ابراهیم جلیلی با اشاره به اینکه شیره و باسلوق ملایر جزء آثار ناملموس ثبت ملی شده است، گفت: امسال 600 میلیون تومان برای زیر ساخت‌های شیره‌پزی مانیزان اختصاص یافته که شامل زیرساخت‌هایی مانند سرویس بهداشتی، آسفالت محوطه و مسیر و جایگاه بوده که در حال انجام است.
وی با بیان اینکه ثبت جهانی انگور توسط فائو انجام می‌شود افزود: ثبت جهانی انگور با پیگیری‌های صورت گرفته در حال انجام است.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com