1403-03-251403-04-04bool(false) میل کوره آجرپزی ملایر مرمت اضطراری شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135967 تاریخ انتشار:  1402-09-30 - 14:39 تعداد بازدید:  143
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

میل کوره آجرپزی ملایر مرمت اضطراری شد

مادستان


ملایر- سحر یوسفی-خبرنگار همدان‌پیام: در ورودی شهر ملایر از سمت سامن، سازه آجری بلند قامتی از دور خودنمایی می‌کند که میل کوره آجر‌پزی نام دارد .

معماری عجیب و شگفت‌انگیز این سازه ، خود به خود بیننده‌ را به فکر وا می‌دارد که چطور در گذشته بدون امکانات ، بدون جرثقیل و حتی داربست ، چنین ماهرانه بنای خشتی بلند بالایی ساختند و اینکه آجر و خشت‌هایی که با دسترنج مردمان سختکوش آن دوران از این کوره‌ها بدست می‌آمده بر پیکره کدام بنای خشتی نشسته است که اکنون به یادگار مانده و حالا به عنوان نمادی از فرهنگ و هویتمان به آن می‌بالیم.

این شاهکارهای معماری را می‌توان مادر بیشتر بناهای تاریخی دانست که صیانت و نگهداری از آن به معنای حفظ فرهنگ ، هویت و اصالت شهر است.

 رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر بیان کرد: در روزگار گذشته در سطح شهرستان ملایر کوره‌های آجرپزی به تعداد زیاد وجود داشته و بخشی از آجر غرب کشور را تأمین می‎کرده است که از این نوع کوره‎ها و میل‌ها در ملایر ۲ عدد باقی مانده است.

ابراهیم جلیلی گفت: میل کوره آجرپزی رئیسی در ورودی شهر ملایر از سمت سامن و نزدیک میدان نیروی انتظامی ارتفاعی حدود ۳۵ متر و در قسمت پائینی حدود ۱۴ متر قطر دارد که پس از گسترش شهر و ایجاد مشکلات زیست محیطی این کوره‌ها متروک و کاربری اصلی خود را از دست دادند.

وی گفت: ساختمان کوره‌های آجرپزی قدیمی شامل بخش کوره و بخش میل یا دودکش می‌شود که میل‌ها یا دودکش‌ها ارتفاع بسیار بلندی داشته و از فواصل دور به راحتی قابل مشاهده هستند.

وی افزود: بخش میل یا دودکش کوره یک سازه آجری استوانه‌ای شکل که در پایین حدود ۷ تا ۱۵ متر قطر دهانه داخلی این استوانه است که در اصل به عنوان هواکش و تهویه عمل می‌کرده است.

جلیلی گفت: سوخت بیشتر کوره‌ها نفت کوره یا مازوت بوده است که از طریق دریچه‌هایی از روی بام این سازه به داخل ریخته می‌شده و بدنه این سازه به‌ واسطه عایق بودن از خشت خام ساخته ‌شده که بدنه داخلی سازه به ‌واسطه حرارت زیاد به پوسته سختی تبدیل می‌شد و بدنه بیرونی آن همچنان خشت خام باقی می‌ماند.

رئیس میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ملایر تصریح کرد: با توجه به فرسودگی قسمت‌های تحتانی و خالی شدن جداره‌های بیرونی میل کوره رئیسی، این اثر به صورت اضطراری مورد مرمت قرار گرفت.

جلیلی گفت: این اثر ارزشمند تاریخی و فرهنگی می‌تواند در کنار سایر آثار تاریخی ملایر نقش بسزایی در جذب و توسعه گردشگری شهرستان ایفا کند.

گفتنی است ؛ پرونده ثبت میل کوره آجرپزی ملایر دی ماه سال ۱۳۹۹ برای شورای ثبت میراث فرهنگی ارسال شد که در نهایت این اثر، به عنوان واجد ارزش ثبت ملی شد و مراتب توسط مدیرکل میراث فرهنگی به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com