پیش‌بینی برداشت ۵۰هزارتن در ۳۵هکتار با ۳ مرکزخرید همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 9 آذر 1401 - شماره 4470
 
امروز : پنجشنبه ، 10 آذر 1401

Today : Wed, November 30, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124672 تاریخ انتشار:  1401-04-14 - 11:14 تعداد بازدید:  68
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برداشت خوشه‌های طلایی از مزارع نهاوند آغازشد
پیش‌بینی برداشت ۵۰هزارتن در ۳۵هکتار با ۳ مرکزخرید

مادستان

 نهاوند-کمالوند-خبرنگارهمدان پیام: مدتی پیش، امام‌جمعه نهاوند در خطبه‌های آدینه این شهرستان از شروع به‌کار برخی دلالان گندم در شهرستان خبر و هشدار داده‌بود که برخی مشغول خرید محصول گندم کشاورزان به‌واسطه دلالی و بالاتر از نرخ معمول هستند که گندم را بالاتر از نرخ دولتی خریده و معلوم است می‌خواهند قاچاق کنند. حجت‌الاسلام مغیثی با این تأکید که افرادی که قاچاق می‌کنند به مردم خیانت می‌کنند وگناه حرام است و باعث کمبود در کشور می‌شود، از مسئولان مربوطه خواست تا با این افراد برخورد کنند وبه  مسئولان هم تأکیدکرد که هوشیار باشند و از احتکار و قاچاق این کالاهای استراتژیک جلوگیری‌کنند و محتکران هم بدانند سر و کارشان با تعزیرات است.
 در شهرستان نهاوند بیش از ۷۵ هزار هکتار زمین قابل کشت از نوع آبی و دیمی است که بیش از ۵۰ هزار هکتار آن زیر کشت انواع محصولات کشاورزی و باغی قرار‌می‌گیرد.

 مطالبات گندم‌کاران از فردا
پرداخت می‌شود

 رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس هم از آغاز پرداخت مطالبات گندم‌کاران در کشور از روز گذشته (دوشنبه ۱۳ تیرماه) توسط بانک کشاورزی خبرداده و گفته مطالبات گندم‌کاران کشور که محصول خود را در قالب خرید تضمینی به دولت تحویل‌داده‌اند پرداخت خواهدشد.
بانک کشاورزی متعهد شده‌است تا ۱8 هزار میلیارد تومان از ابتدای بازه زمانی اعلام‌شده به‌عنوان مطالبات باقی‌مانده کشاورزان گندم‌کار پرداخت کند. گندم تولیدی شهرستان نهاوند یکی از باکیفیت‌ترین محصولات استان است که سال گذشته در مجموع، ۱۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی این شهرستان گندم زیر کشت آبی و دیم قرارگرفت و سهم موردتوجهی از محصول تولیدی استان را به‌ خود اختصاص‌داد که ۴۰ هزار تن گندم از مزارع این شهرستان برداشت‌شد.
فصل برداشت فرا‌رسیده است، خوشه‌های طلایی مزارع گندم در دشت‌های پربار نهاوند این روزها حاصل رنج کشاورزانی است که یک سال عرق جبین ریختند و زحمت نان‌حلال کشیدند.
پیش‌بینی برداشت گندم از مزارع شهرستان امسال به ۵۰هزارتن در۳5هزار هکتار افزایش یافته‌است.
مدیر جهاد‌کشاورزی شهرستان نهاوند از راه‌اندازی سه مرکز خرید تضمینی گندم در نهاوند با پیش‌بینی برداشت ۵۰ هزار تن گندم در شهرستان خبر داده‌است. سال گذشته دو مرکز، کار خرید تضمینی را در شهرستان انجام می‌داده‌است.
علی مروت‌امیری با اعلام آغاز خرید تضمینی‌گندم از ابتدای تیرماه و راه‌اندازی سه مرکز خرید در این شهرستان خبر داد و گفت:  شهرستان نهاوند اکنون دارای ۷۰ هزار تن ظرفیت سیلوی خالی برای نگهداری گندم است و براساس پیش‌بینی‌ تا ۸۵ درصد از گندم تولید شده امسال شهرستان توسط مراکز تعیین شده به‌شکل تضمینی خریداری خواهدشد.
امیری سیلوی شرکت کوثر خزل، سیلوی تعاون روستایی نهاوند و سیلوی گندمداران زرین کارخانه آرد را مراکز راه‌اندازی شده و آماده برای خرید تضمینی اعلام کرد وگفت: این مراکز از اوایل تیرماه فعالیت خود را آغاز و تا اواسط مردادماه ادامه فعالیت خواهد داشت.
امیری افزود: در شهرستان نهاوند در مجموع بیش از ۳۵ هزار هکتار از اراضی مزروعی به کشت گندم و جو اختصاص دارد که نزدیک به ۱۶ هزار هکتار آن دیم و مابقی آبی است. سطح زیرکشت امسال گندم استان همدان ۴۳۶ هزار هکتار بوده که از این میزان، ۳۶۵ هزار هکتار به گندم دیم و ۷۱ هزار هکتار به گندم آبی اختصاص دارد.
 از ۴۳۶ هزار هکتار سطح زیرکشت گندم امسال همدان ۳۲۹ هزار هکتار شامل ۲۵۸ هزار از سطح زیرکشت گندم دیم و ۷۱ هزار هکتار از سطح زیرکشت گندم آبی استان قابل‌برداشت است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com