1399-04-081399-04-18bool(false) گل محمدی مهجور در همدان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 18 تير 1399 - شماره 3796
 
امروز : چهارشنبه ، 18 تير 1399

Today : Wed, July 8, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  94632 تاریخ انتشار:  1398-03-19 - 09:30 تعداد بازدید:  78
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گل محمدی مهجور در همدان

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

مادستان


 همه ساله حدود نیمه اردیبهشت ماه اخبار مربوط به برداشت گل‌محمدی از مزارع این محصول پرطرفدار در چند استان مستعد کشورمان انعکاس وسیعی در رسانه‌های داخلی دارد. در همین حال استان همدان به عنوان یکی از رویشگاه‌های اصلی صدها گونه گل و گیاه دارویی به خصوص گل‌محمدی، هم از برنامه توسعه کشت و هم از اطلاع‌رسانی مربوط به تولید و برداشت هر چند محدود این محصول در استان مغفول مانده است.
با این وجود روزنامه همدان‌پیام با توجه به اهمیت توسعه کشاورزی در استان و لزوم شناسایی و احیای بسیاری گونه‌های بومی و مقاوم در برابر کم آبی‌ها، سلسله گزارش‌هایی را در دستور کار خود قرار داده است.
در این ارتباط گل‌محمدی از جمله گونه‌های بومی همدان است که در سال‌های اخیر با توجه به توسعه پرورش این درختچه در نقاط مختلف کشورمان، چندان در اولویت توسعه و پرورش و تولید دست‌اندرکاران استان همدان قرار نگرفته و همچنان به صورت درختچه‌های خودرو و وحشی است که در کوهپایه‌ها و حاشیه کهنه‌باغ‌ها و همچنین کناره برخی جاده‌های فرعی روستایی، نظر علاقه‌مندان و شیفتگان زیبایی‌های طبیعت همدان را به خود جلب می‌کند.
گل‌محمدی در ماه‌های اردیبهشت و خرداد توسط برخی روستانشینان و افراد بومی که با طبیعت همدان آشنایی دارند، به بازار گیاه فروشان راه پیدا می‌کند و به صورت گل‌های تازه و خشک شده به فروش می‌رسد و مشتریان فراوانی دارد.
گل‌محمدی اغلب در نقاط کوهستانی و معتدل از اوایل خرداد ماه به بار می‌نشیند و فصل برداشت پراکنده و کم و بیش آن از مزارع و کوهپایه‌های استان همدان چندان به طول نمی‌انجامد.
آقای پرویز ملک زاده باغبان و محقق نام‌آشنای همدانی از جمله باغدارانی است که گل‌محمدی را در حاشیه و کناره‌های باغ خود همراه با بیش از 50 گونه درختان میوه از چهار فصل ایران، از نظر دور نداشته و بوی خوش و فرح‌بخش گل‌های سرخ و زرد باغ شگفت‌انگیز ملک‌زاده در ماه‌های اردیبهشت و خرداد در هنگامه‌های صبح فضای وسیعی از دامنه الوند در منطقه موسوم به «دره گرگ» را عطرآگین می‌سازد.
هر چند تولید گل زرد و گل سرخ محمدی در باغ زیبای ملک‌زاده نیز در سطح انبوه نمی‌باشد ولیکن خود او می‌گوید: استان همدان موطن اصلی این گونه‌های زیبا است که مصارف طبی فراوانی دارند و روزگاری با روش باغداری سنتی تمام حاشیه‌های باغات مناطق شهری و روستایی استان را در بر می‌گرفته است.
باغبان خوش ذوق و خلاق همدانی می‌گوید: چون اغلب باغ‌ها در قدیم فاقد دیوارکشی و حصار نرده و سیم خاردار بوده است کاشت بوته‌های محمدی مرز بندی باغ‌ها را مشخص می‌کرده است و علاوه بر آن بوته‌های خاردار گل‌های سرخ و زرد محمدی مانع ورود حیوانات و افراد مزاحم به حریم باغ‌های خصوصی می‌شده است.
به گفته وی اکثر شهرها و نقاط روستایی استان همدان به لحاظ برخورداری از اقلیم کوهستانی مناسب، قابلیت کشت و توسعه بوته‌های گل سرخ محمدی را دارد و هم اینک نیز بخش قابل ملاحظه‌ای از استان همدان، کاشت و داشت گل‌محمدی مورد توجه باغداران قرار دارد و صاحبان کارگاه‌های گلاب‌گیری از شهرهای دیگر کشورمان همه ساله خرید محصول گل محمدی و بیدمشک همدان را که اصالت فراوانی دارد در دستور کار خود قرار دادند.
ملک‌زاده ضمن توصیه به باغداران و علاقه‌مندان برای افزودن پرورش گل‌محمدی به فعالیت‌های تولیدی خود یادآور شد گل محمدی از گونه‌های مقاوم در برابر کم‌آبی است و این گونه پرمحصول و قابل گسترش در اقلیم همدان، فقط در سال‌های اول و دوم کاشت خود نیاز به آبیاری زیادی دارد و بعد از اینکه به درستی ریشه گرفت، حتی بدون آبیاری هم به بار می‌نشیند. هم‌اینک پرورش گل محمدی در نقاط مستعد کشور به اشتغالزایی قابل ملاحظه‌ای انجامیده است.
در جشنواره کوچک و صمیمانه برداشت گل‌محمدی از باغ ملک زاده به مناسبت عید سعید فطر تحریریه همدان‌پیام حضور داشتند.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com