شنیده4738 همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135529 تاریخ انتشار:  1402-09-02 - 09:45 تعداد بازدید:  69
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شنیده4738

شنیده

۱- برخی مدیران استان درگیر فعالیت انتخاباتی شده‌اند، گویا این مدیران غیربومی هستند. گفتنی است این مدیران یا داوطلب انتخابات در زادگاه خود هستند یا در زادگاه خود فعالیت انتخاباتی برای داوطلبی دارند و این روند موجب زیان استان از محل مدیریت این افراد شده است.

۲- درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه ۱۴۰۳ جهش ۵۰ درصدی داشته است. گویا در سال آینده درآمد مالیاتی هزار و ۱۲۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. گفتنی است  نگرانی‌هایی وجود دارد که افزایش مبلغ پیش‌بینی شده برای درآمدهای مالیاتی در سال آینده، بیش از پیش طبقه متوسط را تحت فشار قرار داده و معیشت آنها را دشوارتر از گذشته کند.

۳- تلویزیون‌های دست‌دوم کره‌ای همچنان در بورس خریدوفروش کالا هستند. گفتنی است این وضعیت در شرایطی است که واردات لوازم خانگی خارجی ممنوع است. گفتنی است دیوار گزارش داده در میان ۱۰۰ کلمه‌ پرجستجو در این پلتفرم، نام ۹ برند تلویزیون کره‌ای هم به چشم می‌خورد.

۴- فاصله تورم تا میزان افزایش حقوق در لایحه بودجه سال آینده باز هم با واکنش منتقدان مواجه شده است. گویا این فاصله تکرار رعایت نکردن قانون در افزایش حقوق به میزان تورم سالانه ارزیابی شده است. گفتنی است لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در حالی به مجلس رفته که قرار است حقوق کارمندان دولت در سال آینده ۱۸ درصد و حقوق بازنشستگان ۲۰ درصد افزایش پیدا کند در حالی که آخرین تورم اعلام شده در اقتصاد ایران معادل ۴۵.۵ درصد است.

۵- دلار بودجه با دلار نیمایی در بودجه سال آینده همتراز می‌شود. گویا در لایحه بودجه نرخ تسعیر ارز  ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است. گفتنی است  نرخ تسعیر ارز برای بودجه ۱۴۰۲، بالغ بر ۲۳ هزار تومان اعلام شده بود که با نرخ‌های نیمایی و آزاد فاصله زیادی داشت.

۶- شاخص رشد اجاره در شهرهای کوچک بالاتر از شهرهای بزرگ قرار گرفته است. گویا سرعت رشد اجاره‌‌‌‌بها در شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ حتی در دوره پیش از جهش قیمت‌ها، بیشتر بوده است. گفتنی است این اختلاف در یکی دو سال اخیر و با شتاب گرفتن تورم در حوزه مسکن و اجاره شدیدتر هم شده است.

۷- مصرف شیر در خانوار باز هم کاهش یافته است. گویا طبق آمار هزینه درآمد خانوار در سال ۱۴۰۱، سهم مصرف شیر خانوار شهری از کل هزینه‌های خوراکی ۲.۵ درصد و این سهم از کل هزینه‌های خانوار حدود ۰.۷ درصد بوده است. گفتنی است روند نزولی مصرف لبنیات در ایران از زمان هدفمندسازی یارانه‌ها، یعنی در اواخر دهه ۸۰ آغاز شده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com