نماز جمعه محلی برای بیان مطالبات معقول و منطقی مردم است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 10 آذر 1402

Today : Fri, December 1, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110745 تاریخ انتشار:  1399-05-12 - 08:40 تعداد بازدید:  3295
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صفحه ویژه خبر گزاری ها امروز "خبرگزاری تسنیم همدان"
نماز جمعه محلی برای بیان مطالبات معقول و منطقی مردم است

تیتر یک

 امام جمعه همدان بهترین راه جذب جوانان به نماز جمعه را داشتن درک مشترک با جامعه برشمرد و گفت: ائمه جمعه باید ثابت کنند پای کار مردم هستند و نماز جمعه محلی برای بیان مطالبات معقول و منطقی مردم است.
 حجت‌الاسلام والمسلمين حبیب‌ا... شعبانی در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن اشاره بر سالروز اقامه نخستین نماز جمعه پس از انقلاب، اظهار کرد: نهاد امامت جمعه باید محلی برای مجاهدت‌های فرهنگی باشد، به این معنی که وظیفه اصلی یک امام جمعه انجام مجاهدت در عرصه فرهنگ است.
وی افزود: البته مجاهدت فرهنگی نیازمند پیش‌فرض‌هایی ازجمله انسجام‌بخشی به همه فعالیت‌های فرهنگی، مسأله‌یابی درست و شناسایی اولویت‌ها در عرصه فرهنگ، همراه کردن و به میدان آوردن نیروهای فرهنگی مردمی است.
امام جمعه همدان با تأکید بر اینکه فرماندهی فرهنگی در هر منطقه به عهده امام جمعه همان محل است، اینکه نماز جمعه دارای ۲ خطبه عبادی و سیاسی است به این معنی است که باید وظایف امام جمعه را در این ۲ حوزه تعریف کنیم؛ بنابراین حوزه کاری و فعالیت یک امام جمعه را باید هم در زمینه سیاسی و هم عبادی و فرهنگی تعریف کرد.
وی به تشریح اقدامات انجام شده توسط ائمه جمعه در استان همدان در دوران کرونا پرداخت و عنوان کرد: در پایان اسفندماه سال گذشته، ستاد مردمی مقابله با کرونا با هدف انسجام‌بخشی به فعالیت‌های مردمی بود و کمک به ستاد استانی زیر نظر ائمه جمعه استان آغاز به‌کار کرد.
نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه در بسیاری از موارد به‌دلیل آنکه در فعالیت‌های مردمی انسجامی وجود نداشت، اولویت‌شناسی‌ها به‌درستی انجام نمی‌گرفت، مطرح کرد: ستاد مردمی کرونا در همه شهرستان‌ها با معرفی دبیر و کمیته‌های مختلف، به‌معنای واقعی کلمه ورودی مجاهدانه در عرصه کرونا داشتند.
وی تصریح کرد: علاوه بر این در سراسر کشور نیز حضور روحانیت و ائمه جمعه در عرصه‌های مختلف مبارزه با این ویروس همچون ضدعفونی و اجرای رزمایش مؤاسات بسیار چشمگیر بود.
شعبانی با تأکید بر اینکه شیوع کرونا با سختی‌هایی بسیاری همراه بود، گفت: با وجود تمام سختی‌ها اما با ورود مردم به صحنه نشان داده شد که ظرفیت‌های اخلاقی و نوع‌دوستی در بین مردم به چه میزان زیادی وجود دارد و زمانی که شرایط برای لایه‌های زیرین نظام فراهم می‌شود با تمام توان به میدان می‌آیند و خودشان را نشان می‌دهند.
وی بهترین راه جذب جوانان به نماز جمعه را داشتن درک مشترک با جامعه برشمرد و عنوان کرد: ائمه جمعه باید ثابت کنند پای کار مردم هستند و نماز جمعه محلی برای بیان مطالبات معقول و منطقی مردم است.
امام جمعه همدان با بیان اینکه نماز جمعه یک نهاد مردمی و البته انقلابی است که باید مطالبات مردم در آن بیان شود، گفت: باید نماز جمعه را تبدیل به محلی برای بیان سخن مردم و رساندن آن به مسئولان کرد.
وی ادامه داد: مردم نباید نسبت به ائمه جمعه و نهاد نماز جمعه احساس دوگانکی و غریبگی داشته باشند و لازمه این کار هم این است که ائمه جمعه در طول هفته همراه با مردم باشند و پای درد دل آنها بنشینند.
نماینده ولی فقیه در استان همدان با تأکید بر اینکه در درجه نخست منافع مردم برای ائمه جمعه مهم است، مطرح کرد: این کار را امامان جمعه سراسر کشور به‌صورت مخلصانه انجام می‌دهند؛ زیرا ما به‌دنبال رأی نیستیم و تنها منافع مردم برای ما مهم است.
وی ساده‌زیستی، همراهی با مردم و در کنار مردم بودن را بسیار تأثیرگذار خواند و گفت: مردم باید احساس کنند که نماز جمعه و امام جمعه متعلق به خودشان است.
امام جمعه همدان راه‌حل پیش بردن هر هدفی را باور به آن اهداف عنوان کرد و اظهار کرد: تحقق اهداف انقلاب که همان تحقق کلمه ا... در جامعه است، به‌وسیله مردم انجام می‌شود و لذا نقش نماز جمعه در این راستا زنده نگه داشتن این اهداف در جامعه و تبیین آن برای مردم است.
وی بهترین زمینه برای تحقق اهداف انقلاب را نماز جمعه دانست و بیان کرد: در کجا می‌توان به‌صورت مرتبط و هفتگی چنین جمعیت متدینی را دور هم جمع کرد؛ بنابراین نماز جمعه فرصت مغتنمی است که باید در راستای پیشبرد اهداف انقلاب از آن استفاده کرد.
شعبانی به ویژگی‌های نماز جمعه در تراز انقلاب اشاره کرد و گفت: برای شکل‌گیری نماز جمعه در تراز انقلاب در گام نخست باید شخص امام جمعه انقلابی باشد و لازمه آن هم داشتن نگاه جهادی و حرکت به سمت تمدن اسلامی است.
وی انقلابی عمل کردن را به‌معنای حرکت بر اصول عقلی دانست و عنوان کرد: فرد انقلابی محافظه‌کاری نمی‌کند بلکه بر مبنای اصول عقلی، در مقام عمل با مردم همراهی خواهد بود و تحقق بخش آرمان‌های نظام و حرکت به سمت تمدن اسلامی بر اساس بیانیه گام دوم است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com