1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) منافذ فساد و رانت را مي‌بنديم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 12 تير 1399 - شماره 3791
 
امروز : پنجشنبه ، 12 تير 1399

Today : Thu, July 2, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


نمایشگاه مبلمان و لوستر
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  85161 تاریخ انتشار:  1397-07-04 - 06:00 تعداد بازدید:  413
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گردان؛ رئيس شوراي شهر همدان در روزنامه:
منافذ فساد و رانت را مي‌بنديم

تیتر یک


آنچه مي‌خوانيد سوال‌هاي کارشناسان و پاسخ مسئولان در شهرداري و شوراي شهر است.
 عراقچی: با توجه به اينکه سال‌هاست که در شهرداري تجربه کاري داريد آيا مي‌پذيريد که تعداد گلايه‌هاي مردم در شهرداري نسبت به دستگاه‌ها و ارگان‌هاي ديگر بالاتر است؟ و آيا اين را هم قبول داريد که مراجعات زياد زمينه فساد را ايجاد مي‌کند؟


حضرت‌زاده: باعث افتخارم است در جايي کار مي‌کنم که علي‌رغم اينکه هجمه‌هايي به آن وارد مي‌شود اما سمبل اعتماد هم هست. يک پارکبان وقتي کالاي با ارزشي را پيدا مي‌کند و آن را به صاحبش برمي‌گرداند به نوعي براي ما آبرو مي‌خرد.
اما شهرداري‌ها به لحاظ حجم خدمات و وظايف با هيچ دستگاه خدماتي ديگر برابري نمي‌کنند، براي شهرداري‌ها نزديک به 400 وظيفه تعريف شده است که متولي خاصي هم براي آنها وجود ندارد. اما اگر يک تشکيلات مشخصي وجود داشت که وظايف ما را استانداردسازي مي‌کرد و ارزيابي درستي از اقدامات انجام مي‌داد بسياري از مشکلات ما حل مي‌شد.
در واحد 137 شهرداري 900 مأموريت را انجام مي‌دهند، اين حجم کار در کدام دستگاه وجود دارد؟ بنابراين طبيعي است که اعتراض‌ها و کشمکش‌هايي هم وجود داشته باشد. نام اينها را نبايد فساد بگذاريم چون 2500 نفر در شهرداري همدان کار مي‌کنند و زحمات بزرگ شهرداري را زير سوال مي‌برد. اگر در جايي موضوع مالي و امتيازاتي وجود دارد ممکن است تخلفاتي هم باشد اما به اين منزله نيست که کل سيستم را در بر مي‌گيرد.
خوب و بد شهرداري به مردم بر مي‌گردد. اگر شهرداري خوب است مردم انتخاب درست و نظارت خوبي دارند و اگر بد کار مي‌کند باز هم به خود مردم برمي‌گردد.
شهرداري همدان در بين شهرداري‌هاي کشور حرف براي گفتن دارد و در مواردي سمبل است و برخي از کلانشهرها در مواردي مانند خدمات شهري و فضاي سبز را از همدان الگوبرداري مي‌کنند. شهرداري همدان چارچوب خوبي دارد اما بسياري از شهرداري‌ها حتي کلانشهرها در هزينه‌هاي جاري خود مانده‌اند. اگر شهرداري در فساد باشد ممکن است در هزينه‌هاي خودش بماند.


 بختياريان: شما مي‌گوييد اگر هم مشکلي در شهرداري هست به خاطر ضعف نظارت مردم است، بله اين درست است اما نکته اينجاست که شهرداري تا چه حد براي نظارت مردمي ارزش قايل است و آيا در آنجا فرصتي براي نظارت مردم ايجاد کرده‌ايد؟ يکي از مواردي که بايد شفاف‌سازي شود گزارش عملکرد مالي شهرداري است چرا شما نمي‌خواهيد اين را شروع کنيد و از مردم دعوت به نظارت کنيد آيا مردم اينقدر غريبه هستند؟


حضرت‌زاده: قانون‌گذار ما را مجبور کرده تا هر 6 ماه يکبار هزينه‌ها را به اطلاع مردم برسانيم. شوراي شهر هم يکي از تکاليفي که به عهده ما گذاشت همين بود. که ما از ابتداي امسال گزارش سه دوازدهم و پنج دوازدهم بودجه و بررسي بودجه در موعد مقرر که قانونگذار آن را تعيين کرده را انجام داده و گزارش 6 ماه ابتدايي سال 97 را به‌زودي به اطلاع مردم خواهيم رساند.


 بختياريان: 45 درصد هزينه‌هاي شهرداري جزو هزينه‌هاي جاري است اما نهادي که حول امور عمراني فعاليت دارد بايد بيشترين بودجه و هزينه‌اش صرف امور عمراني شود. بنابراين اگر شهرداري عملکرد نرمالي داشته باشد نبايد هزينه‌هاي جاري آن بيش از 15 تا 20 درصد باشد. فکر مي‌کنم اين هزينه‌ها بيشتر به خاطر تورم بالا در نيروي انساني است.


حضرت‌زاده: اين طور نيست که هزينه‌هاي جاري و عمراني در هر شهرداري مختلف باشد، بلکه اين يک دستورالعمل مشخص در کشور دارد. جمع‌آوري زباله، رفت و روب شهر، فضاي سبز و نگهداري و کاشت گل و گياه و... در دستور‌العمل جاري قرار دارند. 1300 نفر از نيروهاي شهرداري در حوزه جاري فعاليت دارند. ضمن اينکه شهرداري همدان به لحاظ سطح عمراني يکي از بهترين هاي کشور است.
در اين دستورالعمل بايد 60 درصد هزينه‌ها صرف امور جاري و 40 درصد صرف امور عمراني شود ولي در شهرداري همدان درحال حاضر 55 درصد هزينه‌ها صرف فعاليت‌هاي عمراني مي‌شود.
در بخش نيروي انساني هم به خاظر چابک‌سازي در حال حاضر 240 پست بلاتصدي در شهرداري همدان وجود دارد و هر وقت آزموني برگزار مي‌شود همدان جزو شهرداري‌هايي است که جاي خالي دارد اما برخي شهرها جاي خالي ندارند. هزار و 480 پست سازماني براي شهرداري تعريف شده و همانطور که گفتم 240 نيرو بايد به شهرداري بيايد تا چارت به مقياس خودش برسد.


گردان: شفاف‌سازي عملکرد شايد درد زيادي را دوا نکند، به نظر من شفاف‌سازي بايد از منشأ صورت بگيرد و مردم بدانند وقتي قرار است که براي امور خود به شهرداري مراجعه کنند چقدر هزينه خواهند کرد و خودشان به راحتي بتوانند حساب و کتاب کنند. براي همين هم در حال مکانيزاسيون کردن هستيم و قرار است که بسياري از پرداخت‌ها به صورت سيستمي انجام شوند.


 عراقچی: براي اينکه خطاها و رانت‌ها را در شهرداري کاهش بدهيد چه اقداماتي انجام داده‌ايد؟


گردان: چند اقدام را در بخش مأموريت‌هايي که با مردم سر و کار داريم را آغاز کرده‌ايم سيستمي کردن بسياري از موارد، شفاف‌سازي براي جلوگيري از رانت‌ها (قرار است هزينه‌ها را به اطلاع عموم در بياوريم و حتي حقوق شهروندي را هم آموزش بدهيم) و آگاه سازي مردم و پرسنل از طريق آموزش.
به نظر من با اين تعداد کارمند در شهرداري نظارت کم است، من نديده‌ام که به عنوان مثال شهرداري به صورت رندومي پرونده‌اي را بررسي و بازرسي کند. در صورتي که براي برخي تغييرات در بين پرسنل مقاومت‌هايي وجود دارد چون رانت در آشفتگي‌هاست.
حضرت‌زاده: در شهرداري کارهاي مربوط به يک مراجعه کننده توسط يک نفر انجام نمي‌شود و اين خيلي خوب است اما باعث زمان‌بر شدن انجام امور مي‌شود. برنامه‌اي داريم که احتمالاً شهروندان در آينده‌اي نه چندان دور هنگام درخواست پروانه بتوانند تصاوير املاک خود را به صورت 3 بعدي تماشا کنند. با توجه به اينکه در کميسيون ماده 100 حذف فيزيکي پرونده‌ها حل شده و تاکنون 100 درصد پرونده‌ها در بخش املاک و 70 درصد پرونده‌هاي شهرداري به روز شده‌اند پيش‌بيني مي‌کنيم که تا 4 ماه آينده تمام پرونده‌هاي موجود در شهرداري در سيستم ثبت و پرونده‌ها تجميع و حذف فيزيکي شوند. البته تجميع آنها کار يکساله است ولي بسياري از راه‌هاي نفوذ در شهرداري گرفته شده و سيستم يکپارچه در حال اجرا است. مدت انجام اين پروژه‌ به طور کامل 18 ماه است، از 2 ماه پيش آغاز شده که در اين مدت GIS انجام شده و يک ماه پيش پرونده معابر زير 12 متر تکميل شد. اينها زير ساخت‌هايي هستند که ما را جلو انداخته‌اند.


 عراقچی: شهرداري چقدر در برون‌سپاري مأموريت‌هاي سازماني و نه فضاي سبز، موفق بوده و در چه حوزه‌هاي برون‌سپاري انجام شده است؟


حضرت‌زاده: تمام خدمات حمل و نقل رفت و روب، تايپ و... در شهرداري برون سپاري شده‌اند و توسط بخش خصوصي انجام مي‌شوند اما برآيند برون‌سپاري در کشور زياد خوب نيست و اغلب امور بايد در سسيستم شهرداري انجام شوند.


عراقچی: شما اموري را برون‌سپاري کرده‌ايد که عملاً نمي‌توانند فسادي داشته باشند مثلا تايپ يا باغباني چه نوع فسادي مي‌توانند داشته باشند؟ در صورتي که مأموريت‌هايي چون کنترل و نظارت يا پروانه‌ها اموري هستند که بايد برون‌سپاري شوند.


گردان: دستورالعمل جامعي در شهرداري تدوين و مصوب کرديم اما در کميته انطباق اعلام کردند که اموري مثل کنترل نظارت و پروانه‌ها حاکميتي است و نمي‌توانيد برون‌سپاري کنيد. در نهايت تاکسي‌راني و بخشي از اتوبوسراني، تايپ و فضاي سبز را واگذار کرديم.


 عراقچی: نوعي مقاومت در شهرداري براي برون‌سپاري وجود دارد.


حضرت‌زاده: بخشي از کارها را نمي‌توانيم واگذار کنيم. اما در کل اين واقعيت است که برخي اتفاقات حاصل رفت و آمدهاست و اينکه ارباب‌رجوع اصلا به شهرداري نيايد امکان‌پذير نيست. مثلاً عمليات تفکيک دو ملک کنار هم که ناهمگون هستند و تعامل شهرداري با هر کدام متفاوت خواهد بود که ناچاراً بايد سيستم پالايشي انجام شود. امروز شهرداري همدان توسط بسياري از مراجع ذيربط ارزيابي و نظارت مي‌شود، شوراي شهر هر سال حسابرس جدا مي‌گيرد و ارزيابي مي‌کند. اگر گزارش‌هاي حسابرسي 10 ساله را در هر سال مقايسه کنيد مي‌بينيد که برخي بندهاي اساسي کاهش پيدا کرده و اين يعني اتفاقات خوبي در حوزه مالي افتاده است. شايد در اوايل اقدام کميته انطباق شورا براي خود ما هم سخت بود ولي اکنون يک چارچوب مشخصي را به ما داده و توافقات شهرداري در کميته بررسي مي‌شود و مو را از ماست بيرون مي‌کشد. در بخش توافقات شکل و ساختار بسيار خوب و ضابطه‌مند شده است. در اين کميته نماينده دستگاه قضايي، نماينده شوراي استان و نماينده وزارت کشور بررسي مي‌کنند و به کارشان مسلط هستند.


گردان: در شهرداري ساختار منظم است و نبايد به دنبال فسادهاي خاص بگرديم و فقط تخلف اشخاص ممکن است وجود داشته باشد.


 بختياريان: بسياري از فرآيندها که در شهرداري هست نتوانسته به حدي مدون شود که امکان قضاوت را از کارمند سلب کند. يعني وقتي کارشناس حق قضاوت داشته باشد مي‌تواند از مشتري امتيازي بگيرد اما اگر حق قضاوت نداشته باشد و فقط تکليف داشته باشد کاري را انجام مي‌دهد که وظيفه‌اش است.


حضرت‌زاده: به خاطر همين سيستم اصلاح فرآيند شهرداري مشخص شده و فرآيند وضع موجود را به دست اين مشاوران داده‌ايم تا بتوانند آناليز کنند و در بخش‌هايي که ايراد و کم و کاست‌هايي وجود دارد را اصلاح کند تا در نهايت جلوي فساد براي شخص هم گرفته شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com