1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) 1399-04-021399-04-12bool(false) وزارت‌کشور نمي‌خواهد نمايندگان در انتخاب استاندار دخالت کنند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 12 تير 1399 - شماره 3791
 
امروز : پنجشنبه ، 12 تير 1399

Today : Thu, July 2, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


نمایشگاه مبلمان و لوستر
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  85440 تاریخ انتشار:  1397-07-24 - 11:32 تعداد بازدید:  386
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گفتگوي صريح همدان پيام با کاظمي
وزارت‌کشور نمي‌خواهد نمايندگان در انتخاب استاندار دخالت کنند

تیتر یک
 
او که سمت‌های متنوعی از جمله دادستان انقلاب اسلامی، دادستان نظامی استان همدان، عضو شورای تأمین ویژه غرب کشور، نماینده سازمان بازرسی کل کشور در استان همدان، رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در کرمانشاه، دادستان ویژه امور آزادگان، معاون دادگستری استان تهران، رئیس مجمع‌های قضایی استان تهران، را در دستگاه قضا تجربه کرده است هم اینک نماینده ملایر در مجلس است. محمد کاظمی جزو فراکسیون اکثریت اصلاح طلب مجلس بوده در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، در لیست ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان قرار گرفت و توانست با کسب ۴۵٬۲۸۲ رأی از مجموع ۱۳۳٬۵۸۲ رأی مأخوذه صحیح، در رتبه اول ملایر، وارد مجلس دهم شود.
 اين روزها مجلس درگير شرايط ويژه‌ای است و در اين فضا انتظار مردم از دولت و کابينه اقدام ويژه است با اين توصيف آنچه به نظر مي‌رسد تغيير کابينه با توجه به شرايط کشور و انتظار مردم است به ويژه اينکه در چنين شرايط بحراني تغيير و تقويت تيم اقتصادي دولت که خواسته نمايندگان نيز هست، يک ضرورت به نظر مي‌رسد.
در همين ارتباط نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي در نشستي با همدان‌پيام به تشريح اقدامات انجام شده در شرايط کنوني پرداخت.
محمد کاظمي ابتدا اشاره‌ای به تغییر کابینه دولت کرد و اظهار کرد: هفته گذشته قرار بود وزراي جديد معرفي شوند که به دلايلي به تأخير افتاد و به يکشنبه آينده موکول شد در همين ارتباط مجلس به رئيس جمهوري در خصوص وزرايي که معرفي کرده بود پيام داد و اعلام کرد که اينها رأي‌آور نيستند و بهتر است تغييري در ليست داده شود که گويا پذيرفته شده است.
وي با اشاره به اينکه توقع ما اين است که دولت جوانگرايي و برنامه محور بودن وزرا را در دستور کار داشته باشد افزود: لازم است وزراي حوزه اقتصادي برنامه‌اي ويژه براي حل مشکلات مردم ارائه دهند تا از چالش کنوني خارج شويم.
کاظمي با بيان اينکه وزارتخانه‌هاي بدون وزير دچار روزمرگي شدند، افزود: معتقدم برخي وزارتخانه‌ها چون، راه و شهرسازي، صنعت، معدن و تجارت، کار و تعاون، استعداد تغيير و تبديل به 2 وزارتخانه جداگانه را دارند چرا که هر وزيري در اين وزارتخانه‌ها باشد به لحاظ گستردگي و تفاوت کار، بخشي از کارها زمين خواهد ماند.
وي ادامه داد: صنعت با تجارت 2 کار متفاوت و جداي از هم هستند، راه هيچ ارتباطي به مسکن ندارد دولت هم در صدد تفکيک اين وزارتخانه‌ها بود اما نمايندگان رأي کافي ندارند که دليل آن هم به ارتباط رقيق و ناهمگون مجلس و دولت که در رأس آن رئيس جمهوري است برمي‌گردد. اگر اين ارتباط صميمي‌تر بود قطعاً نظر دولت در خصوص تفکيک وزارتخانه‌ها تأمين مي‌شد که اين مصلحت کشور است.
نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي مشکل کنوني اقتصاد کشور را چنين شرح داد: وزير صنعت نمي‌تواند توزيع را سامان دهد. فضاسازي و نظارت ناکافي بر توزيع بيش از هر عامل ديگري باعث مشکل شده است.
پس از این مقدمه بخش دوم صحبتهای نماینده مردم ملایر در مجلس پاسخ به سوالات همدان پیام بود که در زیر می‌خوانید:
  نظر شما درباره لايحه الحاق کنوانسيون منابع مالي تروريسم چيست؟
انتظار مي‌رود اين لايحه بعد از جلسات متعدد کارشناسي و غيرعلني و توضيحات کامل و بي‌نقص رئيس شوراي عالي امنيت کشور، وزير اطلاعات، وزير امور خارجه و کارشناسان مورد تصويب قرار گرفت که شوراي نگهبان با لحاظ کردن منافع کشور تأييد شود.
 شانس تأييد اين لايحه چند درصد است.
بنده رأي مثبت دادم و معتقدم مردم به اندازه کافي در مشکلات اقتصادي فرو رفته‌اند ما در مبادلات بانکي به شدت مشکل داريم اگر اين لايحه تاييد نشود حتي با کشورهاي دوست چون ترکيه و عراق هم نمي‌توانيم مبادله کنيم اين لايحه گره‌گشاي روابط بانکي ايران است.
از طرفي ذهنيت برخي افراد دلسوز نظام بر اين است که شايد با تصويب اين لايحه اطلاعات نظامي کشور به بيرون برود که قطعاً چنين نخواهد شد.
کمک ايران به سازمان‌هاي آزادي‌بخش از مسير بانکي نبوده است و سازمان‌هاي تروريستي شامل گروه حماس و حزب‌اله نيست. لبنان و سوريه هم به اين کنوانسيون پيوستند و دنيا بايد بداند که سازمان‌هاي تروريستي تحت حمايت ايران نيستند. معتقدم مخالفان به انگيزه دلسوزي مسائلي را مطرح مي‌کنند.
 با وجود اينکه اقليت وزرا تندرو هستند و اکثر نمايندگان معتدل چرا همان اقليت‌‌ها فضاي مجلس را مديريت مي‌کنند؟
آن اقليت‌ها اکثر مسائلي را که ما رعايت مي‌کنيم، رعايت نمي‌کنند. حرکات و رفتار يک نماينده بايد با شأن مجلس برابري کند ما برخي حرکات، هياهوها، طومارها و... اقليت‌هاي مجلس را نمي‌پسنديم. ما نظرات خود را در آراي خود بيان مي‌کنيم نه هياهو و جنجال. ديديد اين اقليت‌ها براي مصوب نشدن CFT چه فضايي درست کردند. رأي دهندگان را شمر و کساني که رأي ندادند را انقلابي خواندند همين فضا باعث 120 رأي مخالف شد. بعضي‌ها واقعاً شک کردند و گفتند شايد خلاف شرع عمل کنند. به همين دليل، نامه رهبری پشت تريبون مجلس خوانده شد که ايشان فرموده بودند: «اين هم مثل ساير لوايح است و بايد کارشناسي شود.»
  مردم، نمايندگان مجلس را وکيل‌الدوله مي‌دانند نظر شما در اين خصوص چيست؟
چنين نيست، در استيضاح وزرا هم فراکسيون اميد و هم اصولگرايان نظر موافق داشتند وکيل‌الدوله خواندن نمايندگان ظلم به آنهاست. بنده هر چند اصلاح‌طلب هستم اما اگر جايي تشخيص به تذکر باشد تذکر هم مي‌دهم. معتقدم در چنين شرايطي مصلحت کشور اين است که قوه مجريه و مقننه در تعامل بيشتري با هم باشند اگر رئيس جمهوري بيشتر به مجلس مي‌آمد و توضيحات لازم را در خصوص مشکلات کشور مي‌داد شايد نظر ايشان در خصوص بسياري از مسائل برآورده مي‌شد.
 تحليل‌ها بر اين است که با توجه به اتفاقات مجلس، نمايندگان راه خود را از دولت جدا خواهند کرد؟
در اينکه روحاني موفق نشده است که همه شعارهايش را جامه عمل بپوشاند شکي نيست هر چند بايد دلايل آن را هم ديد. ايشان دوست داشتند در کابينه چند وزير زن داشته باشند که نشد. وزير علوم کنوني، آخرين نفر ليست روحاني بود. طبيعي است که اصلاح طلبان توقعاتي داشتند که با اين شرايط محقق نشد.
در رفع حصر من خودم معتقدم روحاني لااقل بايد بگويد چرا نمي‌تواند به شعارش عمل کند ايشان فقط به اين جمله که «مشکل است» بسنده کرده است.
در خصوص مسائل اقتصادي و برجام هم قطعاً مباحي در کشور وجود داشت که زمينه و بهانه خروج ترامپ از برجام را فراهم کرد. قطعاً اگر روحاني برخي اختيارات لازم را داشت چنين رخ نمي‌داد اين ناکامي‌ها اصلاح‌طلبان را نااميد کرده است اميد است که روحاني از لاک محافظه‌کاري خارج شود.
 گفته مي‌شود عملکرد روحاني در ميزان رأي مجلس تأثيرگذاشته و به نوعي روحاني متهم است که جبهه مقابل براي خود ايجاد کرده است؟
چون رئيس‌جمهوري در پيگيري شعارها و توقعات، انتظارات را برآورده نکرد ما ريزش آرا را در بخش عظيمی از جامعه و به ويژه اصلاح‌طلبان شاهد بوديم و اين به گرايش فکري اصلاح‌طلبان بسيار آسيب زد. اميدواريم بقيه راه روحاني بهتر از اين باشد.
 آيا ديدار اخير روحاني با اصلاح‌طلبان مي‌تواند راهي براي هماهنگي و تعامل بيشتر باشد؟
اين دعوت و ديدار از طرف آقاي روحاني بود که نشان مي‌دهد مسير رو به اميد و پيشرفت است.
 اما گفته مي‌شود اين ديدار بيشتر براي انتصابات بوده است؟
اين را قبول ندارم هر چند انتظار ما همچون سابق در انتصاب استانداران، انتخاب چهره‌هاي همفکر است.
 با توجه به اينکه استاندار همدان نيز جزو نيروهاي بازنشسته است عملکرد نيکبخت را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
نيکبخت را استانداري موفق مي‌دانم. از ابتداي ورود به کار قضايي و اجرايي، با استانداران مختلفي همراه بودم. نيکبخت در مباحث برنامه‌ريزي مخصوصاً توليد و صنعت موفق عمل کرد و يک سر و گردن بالاتر از ساير استانداران است. از اينکه از ادامه خدمت محروم مي‌شود بسيار متأسف هستم. بنده اين آرزو را دارم که استاندار جديد از تجربه موفق ايشان بهره‌مند شود.
 با توجه به اينکه قانون بازنشسته‌ها شامل سطوح بالا نمي‌شود آيا امکان رفتن به سطوح بالا براي آقاي نيکبخت وجود دارد؟
من ايشان را در کسوت وزارت به ويژه وزارت رفاه، کار و صنعت و معدن موفق مي‌دانم. اين نظر من است و پيشنهاد خودم را دادم که البته استقبال هم شده است.
 در کنار موفقيت‌هاي ايشان نقدهايي هم به آمارها و نيز حوزه کاري ايشان در مباحث سياسي مطرح است گفته مي‌شود وي در اين حوزه اهل معامله است؟
نيکبخت در حوزه سياسي خيلي معتدل عمل کرد و توقع اصلاح‌طلبان برآورده نشد. اما بالاخره يک استاندار به دنبال اداره استان است بايد در کنار چهره‌ها و جريانات سياسي استان، روحانيت، حوزه علميه، سپاه، قوه قضائيه و... را هم ديد. ايشان استاندار همه اين گروه‌ها است و من در مجموع کار ايشان را تأييد مي‌کنم.
 درباره جايگزين وي چه نظري داريد؟
فعلا در این مورد هیچ نظری ندارم.
 گفته مي‌شود انتصاب برخي فرمانداران و معاون سياسي معامله بوده است.
من هيچ معامله‌اي در انتصاب معاون سياسي و فرماندار ملاير نديدم. استاندار در انتصاب‌هايش دنبال کفايت و شايسته‌سالاري است معاون سیاسی سابق به دلايل شرايط خاص و مصلحت مکان خدمتش تغيير کرد. 
 آيا اگر الهي‌تبار به عنوان گزينه استانداري مطرح باشد حمايت مي‌کنيد؟
ايشان هم مثل سايرين يک گزينه مطرح هستند بايد با مجمع نمايندگان در اين خصوص مشورت شود ما طبق برنامه‌هايي که ارايه مي‌شود نظرنهايي خود را اعلام مي‌کنيم.
  آيا ساير گزينه‌هاي مطرح شده در حد استانداري همدان هستند؟
از همان ابتدا، مصوبه عدم استفاده از بازنشسته‌ها به مديريت کشور لطمه زد. مطمئناً کسي که انتخاب مي‌شود نيکبخت نخواهد شد براي انتخاب استاندار هم تصميم نهايي را رئيس جمهوري مي‌گيرد.
 آيا در اين ارتباط نمايندگان استان تصميم‌ساز هستند؟
وزارت کشور اعلام کرده که به دليل پيش‌رو بودن انتخابات، صلاح نيست نمايندگان به اين مسأله وارد شوندو دولت مي خواهد در فضاي آرام انتصابات خودش را انجام دهد.
 تعامل شما با نماينده دوم شهرستان چگونه است؟
هر چند ديدگاه‌هاي ما متفاوت است اما در بحث مسائل منطقه‌اي به شدت همراه هستيم.
 قوه قضائيه نشان داد که در اعلام اسامي مفسدان اقتصادي نمي‌تواند خوب عمل کند چرا نمايندگان به عنوان قانونگذاراني که بايد نظارت نمايند در اين مورد اقدام نمي‌کنند؟
براي مفسدان اقتصادی همه قوا درگير هستند. ما ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي را داريم که البته مدت‌هاست تشکيل جلسه نداده است. رسيدگي به اين پرونده‌ها مدت بسيار طولاني را مي‌طلبد. کساني که وارد مسائل و جرائم اقتصادي مي‌شوند به اين سادگي کشف نمي‌شود. 
برخي زد و بندها در پرونده‌هاي اقتصادي باعث لوث و زمان بر شدن آنها شده است. همين مشکلات باعث شد که قوه قضائيه از رهبري دستور بگيرد که کساني که دلايل کافي و مستندات لازم براي مفسد بودن را دارند اسامي آنها اعلام شود معتقدم در بحث مفاسد، شفاف‌سازي مهمتر است. بايد براي وزرا و مديران زمينه پر کردن جيبشان فراهم نباشد علت اينکه در اروپا امکان فساد کم است اين است که با ابزارهاي نوين و شفاف موارد مالي و هزينه‌کردها ثبت و ضبط مي‌شود. اگر به جاي ارتباط چهره به چهره در مباحث اقتصادي اين ارتباط‌ها ماشيني شود تخلف هم کم مي‌شود.
خودم مدتي، پرونده معاون رئيس جمهوري سابق را بررسي مي‌کردم وقتي وارد اتاق شدم اطراف اتاق پر بود از پرونده که بايد همه آنها را به دقت مطالعه مي‌کردم. کار قضاوت سخت و حساس است.
 تغيير رئيس دادگستري همدان را چگونه مي‌بينيد؟
اقدام به جا اما دير هنگامي بود.
 گفته مي‌شود شفافيت بايد از مجلس شروع شود نظر شما در اين ارتباط چيست؟
من مصوبه شفافيت را امضا کردم اگر تصويب شود هم حمايت مي‌کنم و معتقدم مردم بايد در جريان نظر نمايندگان خود باشند.
 در بحث بنياد بوعلي استان ديگري نظر مي‌دهد و حرف وي پذيرفته مي‌شود اما 9 نماينده ما هيچ نظري نمي‌دهند و دفاع نمي‌کنند.
در اين خصوص وارد جزئيات نشدم و اطلاع دقيقي ندارم.
 ثبت جهاني انگور به کجا رسيد؟
خوشبختانه ثبت جهاني انگور خوب پيش رفته و به مرحله ثبت رسيده است. نمايندگان فاو اين موضوع را بررسي خواهند کرد که به زودي نتايج آن اعلام مي‌شود.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com