1397-02-211397-02-31bool(false) 1397-02-211397-02-31bool(false) مزایا و معایب شبکه‌هاي ماهواره‌ای همدان پیام
 
 
دوشنبه - 31 ارديبهشت 1397 - شماره 3198
 
امروز : دوشنبه ، 31 ارديبهشت 1397

Today : Mon, May 21, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  54375 تاریخ انتشار:  1393-09-24 - 05:45 تعداد بازدید:  4531
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مزایا و معایب شبکه‌هاي ماهواره‌ای

نویسنده : عابدین ترک شوند

اخبار آنلاین

در دنیای معاصر دولت‌ها به لحاظ وابستگی‌ای كه در عرصه بین‌المللی در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و... نسبت به یکدیگر دارند، می‌توان آنها را به عنوان یک دهکده جهانی در نظر گرفت؛ هر گونه تغییر و تحول در نظام جهانی، به تبع سیاست داخلی و خارجی همه کشورها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و عوامل متعددی بر اجتماع و فرهنگ کشورها تأثیر می‌گذارند. یکی از این عوامل، رسانه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای هستند که با توجه به نقش تعیین‌کننده‌ای که در تأثیرگذاری بر افکار مخاطبان خود دارند، تلقی می‌شوند و نمی‌توان نقش تعیین‌کننده آنها را نادیده گرفت. به عبارت دیگر فناوری‌های نوین ارتباطی و ظهور شبکه‌های ماهواره‌ای، توانسته است فضای تازه‌ای را برای خلق پیام‌های ارتباطی نوین از جمله انتقال سریع به افکار عمومی در سرتاسر جهان فراهم کند و مخاطبان بی‌آنکه از تأثیرات منفی شبکه‌های ماهواره‌ بر اذهان آنها آگاه باشند، خود را در معرض پیام‌های فریبکارانه شبکه‌های ماهواره‌ای قرار می‌دهند.
مهمترین مزیتی که شبکه‌های ماهواره‌ای دارد، این است که مخاطبان خود را با عقاید، رسوم و فرهنگ سایر اقلیت‌ها و جوامع مختلف آگاه می‌کند، همچنین گسترده بودن اخبار و اطلاعات از تحولات و وقایعی که در سایر نقاط جهان را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد از مزیت‌های شبکه‌های ماهواره‌ای است. علاوه بر این می‌توان از شبکه‌های ماهواره‌ای به عنوان ابزاری برای انتقال و آگاه‌سازی فرهنگ خود برای جذب مخاطبان بیشتر و گسترش تعاملات و ارتباطات فرهنگی با سایر کشورها به بهترین وجه ممکن استفاده كرد.
در سوی مقابل هم می‌توان گفت که شبکه‌های ماهواره‌ای علاوه بر مزیت‌هایی که دارند، مضرات و خطراتی را هم برای کشورها در بر دارند. با توجه به اینکه ماهواره، رسانه‌ای است که محتوای خود را به مخاطبان خود القا می‌کند و بیننده هم به دلیل حس تنوع طلبی که در بین شبکه‌های ماهواره‌ای وجود دارد و تلاش می‌کند که از همه کانال‌ها و ابعاد رسانه هم استفاده کند، در نتیجه به صورت خواه ناخواه در معرض مخاطرات آن قرار می‌گیرد. در حال حاضر طراحان پشت پرده شبکه‌های ماهواره‌ای همواره به دنبال آن هستند تا در کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین مسائل داخلی کشورها دخالت کنند و از مشکلات داخلی آنها سوء‌استفاده کرده و زمینه اختلاف و بدبینی را در مسائل داخلی و خارجی آنها فراهم كنند، همچنین با ایجاد اختلاف در میان مذهب‌هاي گوناگون زمینه تضعیف مذاهب و نوعی دوگانگی فرهنگی و مذهبی را ایجاد کرده؛ به گونه‌ای که بتوانند فرهنگ خود را به عنوان فرهنگ برتر معرفی و بر سایر ادیان سلطه پیدا کنند.
علاوه بر موارد یاد شده شبکه‌های ماهواره‌ای نوعی وارونگی فرهنگی را در بین اجتماع کشورهای هدف به وجود می‌آورند به صورتی که در برنامه‌ها و فیلم‌های ماهواره‌ای، هنجارهای جامعه با برنامه‌ریزی قبلی مورد هدف قرار می‌گیرد، به طور مثال استفاده از سگ به عنوان عضوی از یک خانواده و یا اعتیاد زنان به مواد‌مخدر و مشروبات الکی در جوامع غربی شاید روالی غیرطبیعی نداشته باشد، اما در جوامع کشورهای دیگر ممکن است این برنامه‌ها، مشروع و جایز نبوده و تأثیرات منفی را در بر داشته باشد. از دیگر تأثیرات منفی شبکه‌های ماهواره‌ای ترویج فرهنگ مصرف‌گرایی، لذت‌گرایی محض و... است.
در نتیجه موارد یاد شده می‌توان گفت که شبکه‌های ماهواره‌ای مضرات زیادی را برای کشورهایی که مخاطب کشورهای قدرتمند هستند دارد، بر این اساس راه حل استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای فراهم كردن زمینه‌های لازم در راستای بهره‌گیری از برنامه‌های مطلوب و سالم است.
همچنین باید از ماهواره براي ترویج فرهنگ غنی در میان سایر اقوام و ملل جهان در جهت جذب مخاطبان بیشتر و تعامل با کشورها بهره گرفت. علاوه بر این اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عموم مردم و بالاخص والدین و جوانان از آسیب‌های ناشی از ماهواره‌ امری لازم و ضروری است تا بتوان از بروز عواقب ناخوشایند آن کاست.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com