3درصدی‌های چپ‌دست همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  81092 تاریخ انتشار:  1396-05-22 - 05:46 تعداد بازدید:  68
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

3درصدی‌های چپ‌دست

نویسنده : مریم اسدی

گوناگون

13 آگوست یا همان 22 مرداد ماه روز جهانی دست‌چپ ها شناخته می‌شود اما شاید جالب باشد که چرا برای همچین موضوعی یک روز آن‌ها جهانی به آنها اختصاص داده‌اند و حتی ممکن است بگویید که چرا روز راست‌دست نداریم.
و درست در پاسخ این سوال باید گفت که متفاوت یا جز اقلیت‌ها بودن هم همیشه بد نیست. حالا چرا اقلیت؟ به دلیل اینکه فقط 3درصد از مردم کل جهان دست‌چپ هستند.
من به عنوان نگارنده این سطور با افتخار می‌گویم که دست‌چپ هستم و شاید یکی از دلایلی که برای نوشتن این متن پافشاری کردم این بود‌ که بیشتر از هرکسی مشکلات این قشر از جامعه را می‌دانم و ممکن است برای شما خواننده محترم سوال پیش بیاید که چه مشکلی برای این افراد باهوش وجود دارد و باید برای مثال بگویم همان صندلی‌های تک نفره‌ای که در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها وجود دارد و شما با خیال راحت روی آن می‌نشینید برای ما دست چپ‌ها عذابی الهی تلقی ‌می‌شود چرا که ساعت ها مجبوریم کج بنشینیم و شب از کتف درد خوابمان نبرد.
به همین جهت به سراغ یکی از دوستان دست چپم رفتم تا واضح تر با مشکلات ما آشنا شوید.
رومینا انصاری می‌گوید: شاید خواننده این گزارش با ورش نشود اما یکی از آرزوهای ما چپ دستها این است که یک روز محصولات مخصوص چپ دست‌ها را بسازیم تا به شما 97درصد بگوییم که ما چه‌ها می‌کشیدیم از دست این چاقوها و پوست کن‌هایی که همیشه مجبور بودیم برعکس به دست بگیریمشان یا این قیچی‌ها، از  این دنده‌های خودرو که دیگر نگویم، یا حتی این دستگیره‌  در و پنجره.
وی می‌افزاید: اون شماره گیرهای قدیمیه تلفن که باید انگشت رو میکردی توش و می‌چرخوندی، این کنسرو باز کن هاتون، این ساعت‌های مچی که نمیشه با دست چپ کوکش کرد، اون قلم درشت من دراوردی که کلی هم برای خودتون انحناهای خاص خطاطی مخصوص راست دست ها ساختین توش، اون انبر جوشکاری تون، اون دکمه‌ی دوربین عکاسی که سمت راست قرارش دادین تا ما دستمون بلرزه موقع عکس گرفتن، جیب پیراهن مردانه، در یخچال، سازهای موسیقی که هر چند با این ساز‌ها میسازیم و از راست دست‌ها هنرمند تریم و بازهم می‌گویم همه این مشکلات کوچک برای ما عذاب آور است اما شیرین.
از همه این‌ها که بگذریم بازهم میگویم خدارا شکر که در صد سال پیش با این ماهیت متولد نشدم چرا که اگر در انگلستان بودم قطعا مرا نحس می‌خواندند به همین دلیل خالی از لطف نیست تا مروری بر روی افکار گذشتگان هم داشته باشیم.
  در بسیاری فرهنگ‌ها در گذشته نه چندان دور چپ دستی به نحوی مشکل محسوب می‌شده است و  در قدیم چپ‌دستی را عیب و علّت می‌دانستند. زمانی یک مرد ژاپنی حق داشت زن چپ‌دستش را طلاق بدهد یا اسکیموها فکر می‌کردند که چپ دست‌ها جادوگرند. در زبان لاتینی چپ را sinister می‌گویند که به معنی شوم و نحس و بد یُمن است. در زبان فرانسوی برای دو واژه چپ و ناشی یک کلمه gauche بکار می‌رود و در زبان آلمانی کلمه  linkisch به معنی چپ‌دست و آدم ناجور است.
خلاصه اینکه از هر سو مارا در معذوریت قرار دادند و بدترین موردش هم این است‌که خانواده ها سعی دارند فرزندانشان دست راست باشد و این مثل این می‌ماند که به کودکی بگویی به جای پا با دست‌هایت راه برو و این موضوع برای یک چپ دست تا همین اندازه طاقت فرسا و غیرممکن می‌باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com