1401-05-161401-05-26bool(false) اُمیکرون آفریقایی چیست؟ همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 26 مرداد 1401 - شماره 4385
 
امروز : چهارشنبه ، 26 مرداد 1401

Today : Wed, August 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  120901 تاریخ انتشار:  1400-09-09 - 10:34 تعداد بازدید:  241
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اُمیکرون آفریقایی چیست؟

گوناگون


 اُمیکرون، نام یک سویه از ویروس کروناست که در بوتساوانا در جنوب آفریقا شناسایی شده و به‌نظر می‌آید در این کشور به‌ویژه در استان شمالی گائوتنگ با 2کلانشهر پرتوریا و ژوهانسبورگ، شیوع یافته است.
این سویه بسیار واگیردار با کدگذاریB.1.1.529   شناسایی شده که سازمان جهانی بهداشت آن را «اُمیکرون» نامیده است و تاکنون مواردی از ابتلا به این سویه حتی در چندین بیمار خارج از قاره آفریقا ازجمله در چند کشور اروپایی نیز شناسایی شده و منجر به برخی از اقدامات و تدابیر محتاطانه و کنترل مرزها و ورود و خروج مسافران از سوی برخی کشورها شده است.
در طول هفته‌های گذشته شمار مبتلایان جدید در آفریقای جنوبی در سطحی نسبتاً پایین بوده است، اما به‌ویژه در استان گائوتنگ به ناگهان در مدتی‌کوتاه شمار بیماران جدید به شدت رو به افزایش گذاشت، با آزمایش‌هایی که روی نمونه‌ها صورت گرفت مشخص شد که تقریباً در تمام موردها، این بیماری ناشی از آلودگی به یک سویه کرونای جدید با کد B.1.1.529 بوده است.
 سرایت‌پذیری بیشتر از «دلتا»
ورود این گونه جدید غیرقابل انتظار بوده و ترکیب جهش ژنی آن بسیار چشمگیر است و بنا بر گفته ویروس‌شناسان هنوز زود است بتوان در مورد سویه جدید اظهارنظر کرد.
اما آنچه مشخص است این است که اُمیکرون به‌طورقطع سویه جدی است، اما درمجموع دانش علمی در مورد آن هنوز بسیار اندک است و کارشناسان هنوز نمی‌توانند با اطمینان بگویند که سرایت‌پذیری این ویروس بیشتر از سویه دلتاست اگرچه موردها به خطرناک بودن آن اشاره دارند، اما ذخیره داده‌ها در این زمینه اندک است.
بنابر مطالعات تئوریک و اولیه، تغییرات ژنتیکی این ویروس نشان داده‌اند که این سویه از دفاع ایمنی بدن فرار می‌کند، تغییرات در ژنوم به تنهایی کافی نیست که بتوانیم از یک وضعیت نگران‌کننده سخن بگوییم.
علاوه بر این باید روشن شود که این ویروس سریع سرایت می‌کند یا ویژگی‌های تغییریافته دیگری مانند روند سخت بیماری را به دنبال خواهد داشت، تحقیق و ارزیابی در مورد سویه جدید ویروس هنوز به پایان نرسیده است.
بنابر گزارشات منتشر شده در این زمینه، کارشناسان بهداشتی خواستار این هستند که در کنار مشاهده دقیق سرایت این ویروس، سطح واکسیناسیون در کشورهای آلوده‌شده‌ای مانند آفریقای‌جنوبی را باید به‌طور جدی افزایش داد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com