1397-09-111397-09-21bool(false) 1397-09-111397-09-21bool(false) ارزش های چهارگانه زندگی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 21 آذر 1397 - شماره 3359
 
امروز : چهارشنبه ، 21 آذر 1397

Today : Wed, December 12, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


نمایشگاه چاپ تهران اذر97
آگهی جذب نیرویشرکتی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82821 تاریخ انتشار:  1396-07-29 - 05:45 تعداد بازدید:  176
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ارزش های چهارگانه زندگی

گوناگون

زندگی به خودی خود بی‌جهت و فاقد معنا است. انواع و اقسام تلاش‌های بشر بدون معنادهی ناشی از زندگی انسانی تهی هستند و نتایج حاصل از آنها قابل ارزیابی نیست. از این‌رو شناسایی ارزش‌های حاکم بر حیات بشری و جهت‌گیری درست درباره آنها اولویت بسیاری دارد. تحقیقات متعدد حکایت از آن دارند که ارزش‌های بشری به‌طور کلی در چهار گروه متمایز قابل طبقه‌بندی است. این گروه‌های چهارگانه هر یک حوزه‌ای خاص از زندگی ما انسان‌ها را در کنترل خود دارند و زندگی موفق و خوشبخت مستلزم توجهی دقیق و متوازن به تمام آنها است.
 ارزش‌های درونی
ارزش‌های درونی کاملاً شخصی هستند و مواردی از جمله هویت فردی و اجتماعی، میل به عبادت، نیاز به امنیت و وجوه دیگری از «من واقعی» انسان‌ها را شامل می‌شوند. ارزش‌های درونی مبنای اصلی نیاز ما به آزادی، استقلال و کنترل فرآیندهای زندگی را تشکیل می‌دهند. بر اساس همین ارزش‌ها است که اهداف خود را عینی نموده و اولویت‌ها را مشخص می‌نماییم.
 ارزش‌های اجتماعی
این گروه از ارزش‌ها با تعلق و نسبت در ارتباط هستند. در ارزش‌های اجتماعی ما به همسر، فرزندان، والدین، دوستان و خانواده توجه می‌کنیم و جامعه را به‌طور کلی مورد توجه قرار می‌دهیم. میل به همراهی با دیگران و احساس تنهایی هدایت کننده عادات و رفتارهای مرتبط با ارزش‌های اجتماعی است. کمک کردن، عشق به دیگران و تلاش برای افزایش رفاه آنها نیز از جمله وجوه دیگر در ارزش‌های اجتماعی محسوب می‌شود. در زمینه مسائل مالی، شیوه کسب و خرج کردن پول در چارچوب جامعه تعیین می‌شود. با تکیه بر ارزش‌های جمعی ما به انتخاب شغل دست می‌زنیم و نحوه هزینه کردن خود را مشخص می‌نماییم.
 ارزش‌های جسمانی
این دسته از ارزش‌ها به وجوه مادی و دنیای واقعی پیرامون ما مرتبط است. پیش از هر چیز، نحوه مواجهه با بدن جسمانی و توجه به سلامتی و رفاه آن از طریق ارزش‌های جسمانی معین می‌شود. از طریق این ارزش‌ها است که ما تصمیم می‌گیریم در چه مکانی زندگی کنیم،چگونه فضای پیرامون خود را آرایش دهیم و شادمانی فیزیکی را چگونه به‌دست آوریم. میل به زیبایی و آسایش نیز از جمله موارد مرتبط با ارزش‌های جسمانی است. شیوه لباس پوشیدن، وسائل نقلیه، فضای مسکونی و کاری از جمله نمونه‌هایی هستند که به‌طور کامل تحت تأثیر ارزش‌های جسمانی در مورد آنها تصمیم‌گیری می شود.
 ارزش‌های مالی
ارزش‌های مالی نحوه مواجهه با پول و سرمایه را مشخص می‌سازند. این ارزش‌ها با پولی که ما در واقع به دست می‌آوریم ارتباطی ندارند بلکه رویکرد و چشم‌انداز ما را نسبت به پول و مسائل مالی معین می‌سازند. آنها بیش از هر چیز بازتابی از این مسأله هستند که ما چگونه دست به خرید کالاها می‌زنیم و از چه راه‌هایی درآمد کسب می‌کنیم. میزان ارتباط ارزش‌های مالی با زندگی واقعی متغیر است. ممکن است زندگی فرد در تطابق کامل با ارزش‌های پذیرفته شده او جریان یابد و یا آنکه در تضاد کامل با این ارزش‌ها باشد. مهمترین مواردی که باید در شناسایی ارزش‌های مالی به آنها توجه شود در زیر مورد اشاره قرار گرفت است:
■ آیا پول کافی دارم؟
■ چه میزان می‌توانم به این مقدار پول تکیه کنم؟
■ آیا این انتخاب درستی است؟
پاسخ این پرسش‌ها کاملا برآمده از ارزش‌های فرد در حوزه مالی است و می‌توان با ارزیابی رفتارها، به این موارد دست یافت. برخی افراد به پرسش اول و کسب درآمد بیشتر توجه می‌کنند، گروهی دیگر بر ثبات و پرسش دوم تمرکز می‌کنند و جمعی نیز بر نحوه خرج کردن پول تکیه دارند. در نهایت، شیوه ترکیب میان این سه پرسش تعیین‌کننده ارزش‌هایی است که فرد در برابر پول بر آنها تکیه می‌کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com