1401-05-161401-05-26bool(false) ایــران پس از برجـــام همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 26 مرداد 1401 - شماره 4385
 
امروز : چهارشنبه ، 26 مرداد 1401

Today : Wed, August 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  89351 تاریخ انتشار:  1397-11-03 - 13:25 تعداد بازدید:  518
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ایــران پس از برجـــام

نویسنده : بهار شکری

ضمیمه
 
 
با مروری بر وضعیت بین المللی و شرایط جهانی درمی‌یابیم که در جهان به هم پیوسته و در حال گذار امروز، اقدام هیچ کشوری نمی‌تواند بی تاثیر بر سایر دوّل باشد. به همین جهت اقدامات آمریکا و دولت ترامپ هم به تنهایی خیلی بر جامعه بین‌الملل تاثیرگذار نیست، زیرا وی با مجموعه‌ای از کشور‌های جهان و با دیدگاه‌های متعدد روبرو است. برجام یکی از نمونه‌های آن است. پس از خروج آمریکا از برجام، سیاست‌های این کشور در یک انزوای بین‌المللی قرار گرفته است چرا که یک تعهد بین‌المللی را بدون مشورت و حتی بدون توجه به قطعنامه سازمان ملل و نظر هم پیمانان خود نقض کرده است. این اتفاق در وهله اول از بی‌اعتمادی آمریکا در مجامع بین‌المللی حکایت می‌دهد. سپس به جایگاه و اهمیت ایران در جهان و بالاخص در منطقه اشاره دارد. اگر غیر از این بود که ترامپ اینهمه هزینه بابت برجام و ایران نمی‌داد. ماه گذشته خبرگزاری فارس به ارائه گزارشی به نقل از نیویورک تایمز پرداخت که در آن مجموعه‌ای از پیامهای دیپلماتیک و مکاتبات محرمانه اتحادیه اروپا بود. در بخشی از این پیامها به ایران اشاره شده بود که قسمتی از آنها عبارت بودند از: حمایت سعودی‌ها از آشوب در ایران، تلاش نماینده رژیم صهیونیستی برای تحریک کشورهای اروپایی علیه ایران، خواست چین از اتحادیه اروپا برای ایجاد ساز و کاری برای حفظ منافع مالی ناشی از توافق هسته‌ای با ایران، تعجب اتحادیه اروپا از ساقط شدن جنگنده اف – 16 رژیم صهیونیستی بر فراز جولان و گزارشی از نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا پس از حصول برجام. 
این گزارش و موارد ایران موجود در آن نشان داده است که بین نخبگان و دولت آمریکا شکافی عمیق بوجود آمده است که این امر در جایگاه بین‌المللی ایران بی‌تاثیر نیست. مثلا در جایی، گزارش وزارت امور خارجه اسلواکی آمده که درباره دیدار مدیر کل سیاسی وزارت امور خارجه این کشور با همتای اسرائیلی‌اش در قدس اشغالی، به اتحادیه اروپا ارسال کرده است. آن طور که از این گزارش برمی‌آید، الون یوشپیز، مدیر کل وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی، بخش اعظم این دیدار را به ایران اختصاص داده و تلاش داشته تا اروپایی‌ها را به پیوستن به موج تحریمی علیه ایران، متقاعد کند. آلون یوشپیز همچنین در سفری که به اسلو داشته از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرده و آن را عامل گسترش فعالیت‌های منطقه‌ای ایران معرفی کرده است. یوشپیز درباره اظهار نظر خود این گونه جمع بندی می کند که برای بیرون راندن ایران از منطقه به تلاش جمعی نیاز است. وی می گوید: «این کار به تنهایی از عهده اسرائیل، روسیه یا ایالات متحده برنمی‌آید.» در جای دیگری از این گزارش به نشست غیررسمی خود اروپایی ها اشاره شده است. آنها درباره برجام می گویند: «برجام در بهترین سناریو ایران را در وضعیت آستانه هسته‌ای، یعنی وضعیتی مشابه برنامه هسته‌ای ژاپن قرار می‌دهد.» این موارد شاید بهترین گواه باشد برای این که مشخص شود برجام چه میزان بر اقتدار منطقه‌ای ایران افزوده است. و نیز این که برجام به هیچ عنوان مانعی بر سر راه برنامه هسته‌ای ایران ایجاد نکرده و حتی به اذعان طرف مقابل، در بهترین سناریو ایران را مشابه ژاپن در آستانه دسترسی حتی به سلاح هسته‌ای حفظ کرده است. البته برخی موارد نه چندان مثبت نیز در مورد چین در این گزارش آمده است. مثلا دیداری که میان لی‌که‌چیانگ، نخست‌وزیر چین با دونالد توسک، رئیس شورای اروپا برگزار شده، طرف چینی بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای با ایران تأکید کرده است، اما در عین حال گفته پکن اقدام یکجانبه‌ای برای دور زدن تحریم‌های ایران انجام نخواهد داد و از اروپا انتظار دارد به نحوی منافع چین در ایران را حفظ کند. از این اظهارات چندان برداشت مثبتی نمی‌شود.
این اقدامات و پیامهای یکجانبه سایر کشورها به اسرائیل و آمریکا سبب شده این دو کشور بدنبال ضعف ایران در منطقه گرایش پیدا کنند. ایالات متحده در اجرای استراتژی منطقه‌ای خود که محدودسازی نفوذ ایران را نیز شامل می‌شود، به دو گروه از متحدان با اهداف مشابه تکیه کرده است. نخستین گروه متحدانی هستند که به شدت درباره ایران نگرانی دارند و مشتاقانه سیاستهای ضد ایرانی را می پذیرند؛ اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی در این گروه قرار می‌گیرند. اعضای این گروه خیلی سریع بر چند دهه بی‌اعتمادی و درگیری فائق آمده‌اند تا در فضای سایبری، اعمال تحریمها و حتی مواجهه احتمالی نظامی با ایران هماهنگی بیشتری داشته باشند. گروه دوم متحدان آمریکا، کویت و عمان و قطر هستند که اتحاد چندان محکمی ندارند و چندان هم موافق اتخاذ موضع سختگیرانه علیه ایران نیستند. این کشورها در صورت بروز درگیری‌ ها و بحران های خاص در منطقه برای آمریکا اهمیت استراتژیک، دیپلماتیک و اقتصادی خواهند داشت. بهبود اتحاد میان آنها می تواند از شدت محاصره قطر بکاهد، اما تاثیری در پایان درگیری ها بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس نخواهد داشت. در همین حین، عربستان مجبور خواهد شد در سال 2019 نگرانیهای فزاینده درباره شاهزاده محمد را مدیریت کند. در پی قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار در تبعید عربستانی اقدامات ولیعهد سعودی به شدت تحت نظارت بین المللی قرار گرفته است که  برکناری عادل الجبیر وزیرامورخارجه عربستان در این راستا تعریف می‌گردد .اگرچه شاهزاده محمد همچنان به خوبی در خاندان سلطنتی دوام آورده، اما موقعیتش همچنان به حمایتهای پدرش یعنی ملک بن سلمان بستگی دارد. برخی از متحدان کلیدی ریاض حمایت نظامی و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در عربستان سعودی را محدود کرده و می‌کنند، اما در کل بعید است که تغییرات زیادی در روابط حیاتی ایجاد شود.
ریاض با توجه به اهمیت ایران و قدرت روبه‌فزونش در منطقه خصوصا وقتی برجام تعهد بین‌المللی تهران را تایید کرده، همچنان برای پیشبرد چشم انداز 2030 خود تلاش خواهد کرد و یک سری دستاوردهای اقتصادی از جمله افزایش درآمدهای نفتی در نتیجه کاهش حضور ایران در بازار در پی تحریم های آمریکا را در جهت به تسهیل انداختن تدابیر ریاضتی انجام خواهد داد.
به طور کل، می توان به گواه گزارشی که ارائه شد و تدابیر آمریکا ، اسرائیل و عربستان نتیجه گرفت؛ برجام باعث تقویت جایگاه ایران شده و نه تنها ایران را تضعیف نکرده و از برنامه هسته ای‌ش دور نکرده بلکه برعکس به جایگاه بین المللی ایران استحکام بخشیده است که اگر اینگونه نبود اجماع بین‌المللی بنفع ایران و منهای سه کشور مذبور شکل نمی‌گرفت.
*(دانشجوی دکتری مطالعات منطقه‌ای)

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com