1401-05-161401-05-26bool(false) تحریم‌هایی که زاییده الگویی غیر علمی هستند همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 26 مرداد 1401 - شماره 4385
 
امروز : چهارشنبه ، 26 مرداد 1401

Today : Wed, August 17, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  89349 تاریخ انتشار:  1397-11-03 - 13:23 تعداد بازدید:  514
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تحریم‌هایی که زاییده الگویی غیر علمی هستند

نویسنده : پيمان گودرزي

ضمیمه

 

 

جايگاه ايران يك جايگاه تاريخي در جهان است. اکثريت کشورها بهويژه اسلامگرايان به انقلاب ايران به عنوان يك واقعه مثبت تاريخي نگاه ميكنند كه استبداد شاهان را پايان داد. اما نكتهو سوالي كه در ذهن مردم اين کشورها وجود دارد اين است كه چرا ايران با نظام بينالمللي تا اين حد در ستيز است. در واقع امروز نگاه مردم غرب - اگر مسلمان نباشند يا در خاورميانه زندگي نکنند- به ايران اينگونه است که تفاوت چنداني بين ساختار ايران و عربستان از نظر مشروعيت سياسي، قائل نيستند. در حاليکه تحصيلکردهاي علوم سياسي و يا توريستهايي که به دو کشور سفر کرده باشند به اين درک رسيدهاند که ايران در منطقه بسيار دموکراتيکتر از کشور سعودي است. اين نگاه حتي در قشر تحصيلكرده، اقتصاددان و دانشمند عرب كه جهانديده و استادديده هستند و اغلب كار تبليغاتي نميكنند هم وجود دارد. اما منشا آن نگاه که «ايران ستيزمابانه به نظام بينالملل مينگردد» به کجا باز مي گردد.

جمهوري اسلامي ايران يك الگو در دستگاه ديپلماسي خود بنا کرده است که تاکيد بسيار هم بر آن دارد و آن اين است كه ميگويد ما تعامل با ملتها را بر تعامل با دولتها ارجحيت ميدهيم و هدفمان را تعامل و ارتباط با ملتميدانيم، نه دولتها. به همين خاطر است که همواره گفتهايم؛ تلاش ما معرفي جمهوري اسلامي به ملتهاست و اهميتي ندارد كه دولتها چه نگاهي به جمهوري اسلامي دارند! اين نوع نگاه تنها براي سخنراني کارآمد است، آنهم در جمع کشورهاي جهان سوم که از طبقه متوسط کمي برخوردارند. اما در علم سياست كه براساس اصول واقعيتگرايي شكل گرفته ارزشي ندارد چراکه در تعاريف علوم سياسي تعامل تنها به معناي ارتباط با مراكز قدرت است.

 همين مبناست که سبب شده از انقلاب تاکنون کانون قدرت در کشورهاي مختلف از ابزارهاي گوناگون بر عليه ايران استفاده کنند. در حال حاضر قوانين تحريمي آمريکا در ظاهر ماهيتي حقوقي دارند، اما عمدتا چيزي بيش از ابزاري براي پيشبرد سياست خارجي اين کشور نيستند و در اين راستا ساير کشورها هم بهمراهي پرداختهاند. چون ما نتوانستيم از همان ابتدا تعريف واقعگرايانه ديپلماسي را بپذيريم.

امروز ايران به توافق هسته اي بين المللي و قانوني پايبند مانده و با اين حال، آمريکا يکجانبه از توافق خارج شده و تحريمها را مجددا اعمال کرده و اکنون هم در صدد مجازات ناقضان آن بر آمده است. وقتي کار به جايي مي رسد که دادستانهاي آمريکا پرونده هايي را عليه ايرانيها و حتي خارجيها تشکيل ميدهند و آنها را به اتهام نقض تحريمهاي اعمالي از سوي ايالات متحده مجرم مي دانند و از احتمال محکوميتشان به دوره اي طولاني در زندان سخن مي گويند، هيچ واکنشي غير از ابراز تاسف نميتوان نشان داد چرا که در چهل سال گذشته نتوانستيم با مراکز تاثيرگذار قدرت ارتباط داشته باشيم. همين يکماه اخير جنگي طولاني مدت بر سر استرداد سابرينا منگ وانژو فرد شماره 2 شرکت هوآوي در جريان بود که چرا با ايران همکاري داشته است. جالب است که آنچه اکنون به عنوان اتهام نقض تحريمهاي ايران توسط شرکت مخابراتي چيني مطرح شده، پيش از توافق هستهاي ايران صورت گرفته بود.

در حالي كه مباني افزايش قدرت و ثروت بر اصول واقعيتگرايي استوار شده ما همچنان در پي انتقام و خصومت وقايع تاريخي هستيم. اين نگرش باعث ميشود جنگ بيرحمانه و وحشيانه ائتلاف (تحت رهبري سعودي) در يمن که اکنون سه سال از آغاز آن ميگذرد و تاکنون نزديک به 12 ميليون نفر از مردم اين کشور را در معرض قحطي و بيماري قرار داده براي کشورها از درجه حساسيت کمتري نسبت به پرونده هستهاي ايران داشته باشد. شايد نگاهي به تفکرات رهبران چين ما را به واقعيت نزديک کند. آنها معتقدند: «ما تلقي مثبتي از اروپا و آمريكا نداريم. ما هم لطمه زيادي از آنها خوردهايم. اما هدف ما چين است، دنبال رضايتهاي رواني نيستيم، نميخواهيم مسايلمان را با غرب به لحاظ تاريخي تسويه كنيم. 5/1ميليارد نفر جمعيت داريم و نميتوانيم به آنها بگوييم برويد پشت حياط خانهتان لوبيا بكاريد و زندگي كنيد. ما بايد مسايلشان را حل كنيم، رشد كنيم، ما بايد از اين جهان بياموزيم.»

کاخ سفيد تحت فرمان «دونالد ترامپ» تصميم مي گيرد که به صورت يکجانبه از توافق هستهاي بين آمريکا، ايران و پنج کشور غربي ديگر خارج شود و تحريم ها عليه دشمن ديرينه خود را مجددا اعمال کند. در حاليکه هيچ شواهد و مدارکي وجود ندارد که نشان دهد ايران به تعهدات خود در توافق عمل نکرده و آن را نقض کرده است. حالا ايران هرچقدر هم بخواهد به ملتها و نه دولتها ثابت کند که، اقدام آمريکا صرفا بر مبناي سياستگذاريها براي قدرت بيشتر است و وجاهت قانوني ندارد، آيا تاثيري در روند تحريمها و وضعيت اقتصادي دارد؟!

اصلا نيازي نيست ملتها از طريق ايران با ماهيت کشورهاي ديگر آشنا شوند. امروز همه ميدانند؛ که از نظر آمريکا، تنها آنهايي که تحريم ها را نقض کردهاند، مستحق مجازات هستند و نه آنانکه فاجعه يمن را رقم زدهاند.

پس بهتر است ايران اصل رقابت خصوصا در منطقه را دريابد و در رقابت سياسي براي دستيابي به بالاترين منافع، ارتباط خود با مراكز قدرت را افزايش دهد. زيرا ساير رقبا در منطقه چه از لحاظ سياسي و مدل اقتصادي مدتهاست بيش از ايران جهاني فكر ميکنند.

( کارشناس ارشد علوم سياسي)


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com