جایگاه وکلا بايد حفظ شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

Today : Sun, August 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  90946 تاریخ انتشار:  1397-12-12 - 09:40 تعداد بازدید:  178
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نکوداشت شصت و ششمین سالگرد استقلال کانون وکلای دادگستری استان همدان برگزار شد
جایگاه وکلا بايد حفظ شود

گزارش ویژه
استقلال کانون وکلای دادگستری امروزه یکی از مهمترین ارکان دادرسی و شرط تحقق عدالت در جامعه است. این نهاد به عنوان قدیمی ترین سازمان مردم نهاد به موجب استقلال کانون وکلا در سال 1331 برای پشتیبانی از وکلا و نظارت بر عملکرد آنها تشکیل شده است.
آیین نکوداشت شصت و ششمین سالگرد استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل شامگاه روز پنجشنبه نهم اسفندماه در سالن بیستون هتل باباطاهر به میزبانی کانون وکلای دادگستری همدان با حضور جمعی از وکلای دادگستری، مسئولان استان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
در این مراسم گروه موسیقی ایرانی "راز دل" چهار قطعه شنیدنی را به بهانه این شب اجرا کرد و علاوه بر آن از نفرات اول تا سوم آزمون اختبار(وکالت) آقایان میثم کاظمی ویژه، امیر طالبی و خانم مینا بوجاری تقدیر شد.
مراسم تحلیف 27 نفر از دانش آموختگان رشته حقوق و وکالت نیز که به افتخار شغل وکالت در کانون وکلای دادگستری استان درآمدند نیز زینت بخش این مراسم بود.
در این آیین دبیر هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت روز وکیل مسأله وکالت و ارزش کار وکیل را در جامعه حایز اهمیت دانست و گفت: معتقدم سه قشر معلمان، وکلا و پزشکان می توانند در اجرای عدالت و آگاهی بخشی و حتی پیشگیری مسائل در جامعه اثربخش باشند.
اکبر رنجبرزاده با اشاره به جمله ای از سید جمال الدین اسدآبادی با بیان اینکه حکومت ها با عدل استوارند و ملت ها به علم زنده هستند، افزود: جایی که عدالت نباشد حکومت ها نمی توانند باشند پس این وظیفه حکام و صاحبنظران در امور سیاسی است که با تلاش عدالت را در جامعه برقرار کنند.
وی با تاکید بر اینکه لازمه اجرای عدالت در جامعه ایجاد شفافیت و علم است، ادامه داد: همه ما برای برافروخته شدن چراغ راه عدالت باید مسلح به سلاح علم روز دنیا باشیم البته وکلا نیز از حرکت در این مسیر مستثنی نیستند.
رنجبرزاده با اشاره به اینکه کسب علم، آگاهی و دانش وظیفه همه ما در هر جایگاه و مقام است، خاطرنشان کرد: وکالت کار سختی است اما رأی و تصویب قوانین توسط نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز می تواند برای مردم کشور سرنوشت ساز باشد همانطور که حرکت، عمل، نگاه و رفتار یک وکیل نیز می تواند منجر به آرامش شهروندان باشد.
وی با اظهار خرسندی از اینکه در حال حاضر وکلای استان در شغل خود از برجستگی زیادی برخوردارند، بیان کرد: امروز استقامت و پایمردی وکلا در برابر هجمه های مختلف ستودنی است و خداوند شغلی به شما داده که در پیشگاه خداوند محبوب هستید.
نماینده مردم شهرستان اسدآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با احقاق حق توسط وکلا جامعه از لحاظ فضای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به سوی اجرای عدالت و احقاق حق و آرامش مردم سوق داده می شود.
رنجبرزاده با بیان اینکه امروز فضای دادگستری استان در راستای کمک به احقاق حق مردم در وضعیت مطلوبی قرار دارد، یادآور شد: از نظر مجامع قضایی باید تلاش کنیم یک استان الگو در کشور باشیم و با خلق ایده های تازه و نو مردم را از عملکرد دستگاه قضایی استان راضی و خشنود کنیم.
 کژسلیقگی و سوء مدیریت 
برخی را به پای وکلا  نیندازیم
رئیس خانه وکلای استان همدان نیز دراین آیین با اشاره به اینکه اعضای هیأت مدیره درمدت این یکسال تلاش کرده اند که شفاف عمل کنند، گفت: هدف از برگزاری این مراسم این است که هر سال در برابر برخی هجمه های غیرمنصفانه به کانون وکلای استان جشن حفظ استقلال بگیریم تا بگوییم که اعضای کانون وکلا در برابر این اقدامات راسخ تر از گذشته حرکت خواهند کرد.
مهدی غلامی جلال در خصوص تبصره ماده 48 در ارتباط با تغییر کاربری دفاتر وکلا و درخواست دستگاه های ذیربط در خصوص معرفی وکلای معتمد بیان کرد: به عنوان یک شهروند نه یک وکیل از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار احقاق حقوق حقه وکلا در مجلس هستم و قوه قضاییه برای قانون منسوخ و به روز نشده قانون سوم توسعه آیین نامه ننویسد چراکه باید هر 5 سال این قانون به روز شود.
وی با بیان اینکه 90 درصد وکلا در نظام جمهوری اسلامی رشد کرده و 25 درصد از آنها نیز عضو خانواده ایثارگران و شهدا هستند، اظهار کرد: متاسفانه برخی کار وکالت و وکلا را مغایر با دین و مذهب می دانند که این افکار و نوع نگرش ها  صحیح نیست.
غلامی جلال با اشاره به اینکه صنف وکلا بدون هیچ چشمداشت مالی در حال خدمت رسانی و احقاق حق مردم هستند، خاطرنشان کرد: کانون وکلای دادگستری استان همدان براساس وجدان کاری به جز روزهای پنجشنبه به مراجعه کنندگان مشاوره رایگان حقوقی می دهند.
وی یادآور شد: در حال حاضر وکلای ما کمتر از 5 درصد حق وکالت از موکل خود می گیرند یعنی 95 درصد از وکلا خالصانه به قشر نیازمند جامعه خدمات حقوقی ارائه می دهند.
غلامی جلال با تاکید بر اینکه جامعه وکلا جامعه ای قوی و محکم با پشتوانه علمی برای جامعه هستند، گفت: امیدواریم با تعامل و همکاری بین وکلا، نمایندگان مجلس و تصمیم گیران دلسوز نظام این صنف بتوانند از حق خود دفاع کنند و کژسلیقگی و سوء مدیریت برخی به پای وکلا انداخته نشود چراکه ما وکیلان به دور از کینه دوزی، اعتقادات شخصی و جناح بازی فقط می خواهیم از حقوق مردم دفاع کنیم.
 استقلال و شجاعت لازمه کار وکيل است
در ادامه نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان این نکته که جایگاه وکلا باید در جامعه قدرتمند حفظ شود، اظهار کرد: استقلال و شجاعت لازمه کار وکالت یک وکیل است و در مجلس شورای اسلامی نیز از حقوق حقه وکلا با جدیت دفاع می شود.
امیر خجسته در خصوص شرایط اقتصادی موجود در جامعه و تحریم هایی که دشمن علیه کشو در یکسال اخیر در بحث بازار، دلار و اجناس ضروری مردم انجام داده است، افزود: انتظار امروز مردم از مجلس شورای اسلامی این است که در برابر این هجمه ها محکم بایستد و نماینده مجلس در برابر دغدغه معیشت مردم سکوت نکند.
وی با بیان اینکه خواسته امروز مردم قاطعیت و قدرت در برابر مشکلات از سران و مسئولان کشوری است، تصریح کرد: مردم خواستار این هستند وضعیت کشور از نظر معیشت و اقتصاد به روال عادی بازگردد پس سران سه قوه نباید اجازه دهند مردم از نظر وضعیت میعشتی در ایام عید مکدر باشند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com