ایجاد زنجیره تولید نهال پیوندی گردو برای نخستین‌بار در خاورمیانه همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 16 مرداد 1399 - شماره 3821
 
امروز : جمعه ، 17 مرداد 1399

Today : Thu, August 6, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  95976 تاریخ انتشار:  1398-04-18 - 08:37 تعداد بازدید:  234
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با همت اتحادیه شرکت‌های تعاونی تولید روستایی استان همدان صورت گرفت؛
ایجاد زنجیره تولید نهال پیوندی گردو برای نخستین‌بار در خاورمیانه

گزارش ویژه

 گردو یکی از مهم‌ترین محصولات خشکباری کشور است که پس از پسته در جایگاه دوم تولید قرار دارد. با توجه به ارزش غذایی بالا، تولید و صاردات گردو در بازارهای جهانی از رونق بسیار خوبی برخوردار است اما ایران به‌عنوان سومین تولید ‌کننده گردوی دنیا، جایگاهی در بین کشورهای صادر ‌کننده ندارد.
به‌گفته کارشناسان امروزه تولید گردو با روش موجود و با استفاده از درختان بذری، غیر اقتصادی بوده و باید باغات قدیمی با باغات مدرن و حاصل از ارقام اصلاح شده جایگزین شود، اما تامین پیوندک مورد نیاز برای پروژه‌های اصلاح باغات چالشی مهم در صنعت گردوکاری کشوراست.
زنجیره کامل تولید نهال گواهی شده گردو با صرف اعتباری بیش از ۱۰۵ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار در سه بخش خزانه، باغ مادری و گلخانه احداث شده و با تولید نهال‌های گردوی مقاوم در برابر سرما‌زدگی، مغزهای یکدست و افزایش دهنده سطح کمی و کیفی تولیدات باغ‌های گردوی شهرستان تویسرکان علاوه‌بر تامین پیوندک‌های مورد نیاز این شهرستان در آینده‌ای نزدیک می‌تواند به‌عنوان پایتخت گردوی ایران، نهال و پیوندک‌های گواهی شده مورد نیاز برای نقاط مختلف کشور و حتی برخی نقاط خارج از کشور را تامین کند.
 نهالستان گردوی تویسرکان تضمین کننده آینده اقتصادی گردو در کشور است
وزیر جهاد‌کشاورزی هفته گذشته در آیین بهر‌ه‌برداری از زنجیره کامل تولید نهال پیوندی گواهی شده گردو در روستای مرادآباد شهرستان تویسرکان گفت: فعالیت زنجیره کامل تولید نهال گواهی شده در نهالستان گردوی تویسرکان یکی از طرح‌هایی است که تضمین کننده ذخایر داشته‌های باغداری و آینده اقتصادی گردو در سراسر کشور است.
محمد حجتی اظهار داشت: امروز شاهد بهره‌برداری از یک طرح اثرگذار کشاورزی و باغی با همت اتحادیه شرکت‌های تعاونی تولید روستایی استان همدان در مهد گردوی ایران هستیم که با روش‌های نوین علمی بیشترین بهره‌وری در حوزه گردو را ایجاد می‌کند.
وی افزود: در گذشته فن‌آوری تولید نهالستان‌های کشاورزی و باغی در کشور چندان پیشرفته نبود اما اکنون شاهد بهره‌برداری از طرح‌هایی مانند نهالستان گردوی تویسرکان هستیم که به‌لحاظ علمی و تخصصی از جایگاه کم‌نظیری برخوردار است.
پروژه‌ای اثرگذار در تحقق اقتصاد مقاومتی
مدیر سازمان تعاون روستایی استان همدان نیز در این‌باره گفت: طبق برنامه ششم توسعه 60 هزار هکتار از باغات گردو می‌بایست از طریق سرشاخه کاری اصلاح و 22 هزار هکتار به سطح زیرکشت گردو اضافه شود.
رضا عباسی، افزود: بنابراین با توجه به‌ضرورت موجود، با همت اتحادیه شرکت‌های تعاونی تولید روستایی استان همدان برای نخستین‌بار در کشور زنجیره تولید پیوندک و نهال پیوندی گواهی شده گردو در شهرستان تویسرکان راه‌اندازی شده و در آستانه بهره‌برداری قرار دارد.
عباسی با اشاره به اهمیت بی‌شمار این طرح تاکید کرد: کاهش سن باردهي درختان گردو از 10-8 سال در نهال بذري به 4-3سال در نهال هاي پیوندی، افزايش عملکرد محصول و توليد ميوه‌هاي یکنواخت به لحاظ اندازه، وزن، رنگ از موارد مهم اجرای این طرح محسوب می‌شود.
مدیر سازمان تعاون روستایی استان همدان با بیان اینکه با اجراي اين طرح نه تنها استان همدان بلکه بخش عظيمي از کشور از واردات پیوندک و نهال‌هاي خـارجي بي‌نياز خواهد شد، گفت: در آينده مي‌توان بخشی از نهال‌های تولیدی را به خارج از کشور صادر کرد که نشانگر اجرای طرحی موفق در اجرای اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: ارزش کل توليدات ساليانه پس از رسيدن به حداکثر توليد بالغ بر 130 ميليارد ريال است.
 اشتغال‌زایی 25 نفر
مدیر سازمان تعاون روستایی استان همدان با اشاره به اینکه با اجراي اين طرح سالانه 25 نفر به‌صورت دائم مشغول به‌کار خواهند شد، بیان کرد: این میزان با احتساب اشتغال فصلی  تا 300 نفر در روز خواهد رسید.
105 میلیارد ریال مجموع سرمایه‌گذاری
عباسی با بیان اینکه مجموع سرمایه‌گذاری این طرح 105 میلیارد ریال است، تصریح کرد: 25 میلیارد ريال از محل اعتبارات تسهيلات اشتغال روستايي به عامليت بانک توسعه تعاون،  7 میلیارد و 500 میلیون ريال از محل طرح تجهيز، تکميل و راه‌اندازي شرکت‌هاي تعاوني توليد به عامليت صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي، 8 میلیارد ريال سرمايه در گردش از منابع صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي و 64 میلیارد و 500 میلیون ريال توسط مجري طرح سرمایه‌گذاری شده است.
 موثر بر افزایش صادرات
مدیر سازمان تعاون روستایی استان همدان با بیان اینکه این طرح در افزایش صادرات محصول تولیدی بسیار موثر خواهد بود، اظهار کرد: این نهالستان نهال و پیوندک گواهی شده گردو تولید خواهد کرد که اصالت و سلامت آن توسط نهادهای ذیصلاح تضمین می‌شود. 
 وی با اشاره به اینکه این طرح برای نخستین‌بار در کشور در سه فاز باغ مادری، خزانه و گلخانه اجرا می‌شود، تصریح کرد:  این طرح به مساحت 14هکتار و با میزان سرمایه‌ 105 میلیارد ریال در شهرستان تویسرکان، دهستان میان‌رود، روستای مرادآباد به بهره‌برداری رسیده است.
 پیوندک‌ها عاری از هرگونه بیماری‌های ویروسی و باکتریایی
عباسی با بیان اینکه تعداد بسیار زیادی پيوندک که براي انجام برنامه سرشاخه‌کاري باغات گردو کشور نياز است از طریق این پروژه تامین شده است، بیان کرد: پیوندک‌های تولیدی از ارقام اصلاح شده و عاری از هرگونه بیماری‌های ویروسی، باکتریایی و سایر امراض خواهد بود.
 200 هزار اصله؛ ظرفیت تولید پایه سالانه
مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی تولید روستایی استان همدان با بیان اینکه پیوندک‌ها در دو سال نخستین خروجی نخواهند داشت، عنوان کرد: در سال دهم تعداد پیوندک هر درخت به 480 مورد و میزان تولید سالیانه پیوندک به  یک میلیون و 999 هزار و 200 مورد خواهد رسید.
رضا خزایی با اشاره به اینکه خزانه برای تولید پایه‌های مورد نیاز جهت پیوند در گلخانه ایجاد شد، تصریح کرد: خزانه در دو قطعه 2  هکتاری در سال 98 و 3 هکتاری در سال 97 احداث شد.
وی با بیان اینکه ظرفیت تولید پایه سالانه 200 هزار اصله است، گفت: ظرفيت توليد سالانه نهال گواهي شده گردوي پيوندي 100هزار اصله است.
 کاشت پایه‌های مناسب پیوند
مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی تولید روستایی استان همدان عنوان کرد: با توجه به این‌که پایه‌های کاشته شده در مجموعه در سال نخست تولید بوده و به‌اندازه مناسب برای پیوند نرسیده بودند، پایه‌های مورد نیاز خریداری و در گلخانه برای پیوند کشت شدند
 پیوند پایه‌ها
خزایی با بیان این‌که  پایه‌ها پس از آغاز رشد (حدوداً یک ماه پس از کشت) با ارقام اصلاح شده گردو پیوند شدند، اظهار کرد: تمام افراد پیوند‌زن از نیروهای بومی بودند که در این مجموعه آموزش دیده و پیوند نهال‌ها را انجام دادند.
وی افزود: ارقام گردو مورد استفاده در پیوند چندلر، پدرو، هارتلی، فرنور، روند دمونتینیاک، فرانکت، پرشیا، کاسپین، چالدران و الوند است.
 گیرایی پیوند
خزایی اضافه کرد: نهال‌های پیوندی پس از گیرایی باید به‌سرعت رشد نموده و در پایان فصل به اندازه 2-1 متر برسند.
مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی تولید روستایی استان همدان با بیان اینکه در طول دوره رشد تغذیه مناسب ریشه و اندام‌های هوایی انجام می‌شود، گفت: در نهایت در پایان سال تعداد 100 هزار اصله نهال پیوندی گردو در این مجموعه تولید خواهد شد.
 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com