1403-01-161403-01-26bool(false) شغال هار شکار شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : يكشنبه ، 26 فروردين 1403

Today : Sun, April 14, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130119 تاریخ انتشار:  1401-11-17 - 12:26 تعداد بازدید:  753
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بهبودی مصدومان حمله گرگ
شغال هار شکار شد

گزارش ویژه

 
تخریب زیستگاه‌ها و به هم زدن اکوسیستم منطقه ای این بار گرگها را به خیابان های شهر راهی کرد.

حمله گرگ به 3نقطه شهر همدان و شکار شغال در منطقه ای دیگر از شهر در روزگار سرد و بدون شکار حیوانات درنده منجر به آسیب 3شهروند همدانی و بستری شدن در بیمارستان شد.

جمعه هفته گذشته یک گرگ به چند نفر از شهروندان همدانی در سطح شهر حمله کرده که در این حادثه 3 نفر از شهروندان همدانی در 3 نقطه از شهر، کوچه درفشی واقع در خیابان مهدیه، خیابان عدالت در شهرک مدرس و کوچه آبیاران بلوار بعثت زخمی شدند.

3 مصدوم  شامل 2 مرد و یک زن بودند که از ناحیه دست و پا دچار جراحات ناشی از گازگرفتگی حیوان وحشی بودند اما خوشبختانه به گفته مدیر آموزشی درمان بیمارستان بعثت همدان، هم اینک حال هر 3 مجروح ناشی از حمله گرگ مساعد است و یکی از مجروحان هم ترخیص شده است.

جعفر شاهرخی با تأکید بر اینکه هرچند میزان جراحت وارده ناشی از حمله گرگ به این افراد جدی نبوده است اما مرحله نخست واکسن در بیمارستان توسط تیم معاونت بهداشتی به این افراد تزریق شده است و مراحل بعدی در زمان پیش بینی شده نیز تزریق می‌شود.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان نیز در این باره گفت: حمله گرگ در این فصل سال امری طبیعی است و چندی پیش گرگ گرسنه به 5 نفر از اهالی روستای «میحمله علیا» از توابع بخش صالح آباد شهرستان بهار حمله کرد که ۲ نفر آنها مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

مهدی صفی‌خانی افزود: در عین حال تیم‌های یگان حفاظت محیط زیست چند قلاده شغال در مناطق مسکونی همدان مشاهده کردند. گرگ در چند حالت به جوامع انسانی حمله ور می‌شود که یکی شرایط سخت برای به دست آوردن طعمه(بیشتر در زمستان) و دیگری تخریب لانه حیوان است.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست استان همدان ادامه داد: با توجه به اطلاع‌رسانی گسترده در زمینه احتمال حمله گرگ، شماره تلفن ۱۵۴۰ نیز آماده دریافت گزارش‌های مردمی درباره مشاهده گونه‌های وحشی در سطح شهر و حمله‌های احتمالی است.

وی مدیریت نادرست پسماندهای روستایی را یکی دیگر از علل حضور گونه‌های وحشی در مناطق مسکونی عنوان کرد و گفت :این امر گونه‌های وحشی نظیر گرگ را برای حضور در حوالی مناطق مسکونی به منظور به دست آوردن غذا تحریک می‌کند.

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان تأکید کرد: شخم زدن بی‌رویه مراتع و پیشروی تا ارتفاعات، تخریب زیستگاه گونه‌های جانوری، از بین رفتن تدریجی حیوانات به علت کاهش وسعت محل زیست و شکار حیوانات موجود، موجب شده گونه‌های درنده و غیراهلی به علت نیافتن طعمه وارد جوامع مسکونی شوند.

صفی‌خانی اظهار کرد: گونه گرگ در تمامی مناطق تحت مدیریت محیط زیست این استان زندگی می‌کند و جمعیت این گونه‌ها در حد متعادل بوده و نمی‌توان آن را به علت کمبود جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض یا به علت فراوانی جزو گونه‌های در حال طغیان دانست.

همچنین براساس اخبار منتشر شده از سوی اداره کل محیط زیست استان همدان، تیمی از یگان حفاظت محیط زیست حین گشت‌زنی در سطح شهر همدان پس از مواجهه با یک قلاده شغال با چهره ظاهری و رفتاری که بیانگر ابتلا به هاری بود و قصد حمله به محیط بانان را داشت با شلیک گلوله تلف کردند.

 فعالیت ۹ مرکز واکسیناسیون هاری در همدان

رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: هم‌اکنون در هر یک از شهرستان‌های استان همدان یک مرکز واکسیناسیون هاری فعال است و در همه ساعات آماده ارائه خدمت است.

یعقوب اندامی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مراکز درمان و پیشگیری از هاری از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب به صورت حضوری آماده ارائه خدمات هستند، افزود: این مراکز از ساعت ۸ شب تا ۸ صبح نیز به صورت آنکال و ۲۴ ساعته خدمات ارائه می‌دهند. همچنین تمامی خدمات این مراکز به صورت رایگان بوده و بهتر است افراد نسبت به گزش حیوانات آموزش‌های لازم را ببینند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۷۶۰۰ مورد حیوان گزیدگی در همدان ثبت شده است، اضافه کرد: ۵۵ درصد حیوان گزیدگی‌ها در مناطق روستایی و ۴۵ درصد در مناطق شهری اتفاق افتاده البته بیشترین گزش‌ها در مناطق روستایی رخ داده است که باید آموزش‌های لازم برای جلوگیری از بروز گزش حیوانات داده شود.

اندامی گفت: خوشبختانه از سال ۱۳۹۸ تاکنون هیچ‌یک از موارد حیوان گزیدگی‌ها منجر به فوت نشده اما باید دانش‌آموزان در این باره آموزش ببینند زیرا بخشی از حیوان گزیدگی‌ها ناشی از سربه سر گذاشتن حیوانات است که در این راستا بهتر است، آموزش‌های لازم به دانش آموزان داده شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com