انجام پروژه‌های عمرانی و خدماتی بدون توقف ادامه دارد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 18 بهمن 1401

Today : Tue, February 7, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125649 تاریخ انتشار:  1401-04-10 - 07:00 تعداد بازدید:  170
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهردار: اِلمان میدان کربلا در شهر مریانج تغییر می‌کند
انجام پروژه‌های عمرانی و خدماتی بدون توقف ادامه دارد

نویسنده : زهرا نائینی

گزارش ویژه


 شهردار مریانج از تغییر اِلمان مرکزی میدان کربلا در شهر مریانج خبر داد وگفت: در بودجه سال 1401 پروژهایی با اثرگذاری بالا پیش‌بینی‌شده است و پروژه‌های عمرانی و خدماتی در شهر مریانج بدون وقفه در حال انجام است.
محسن معصوم علیزاده در گفتگویی با اشاره به برنامه‌وبودجه سال 1401 شهرداری مریانج، اظهار کرد: رویکرد شهرداری مریانج در بودجه 500 میلیارد ریالی این شهرداری در سال 1401، انجام پروژه‌های ملموس و البته با اثرگذاری بالا و البته با رویکرد توسعه متوازن و همه‌جانبه شهر است.
وی ادامه داد: بودجه این شهرداری برای سال 1401 بااعتباری بالغ‌بر 500 میلیارد ریال مصوب شد و از همان روز نخست سال جاری با برنامه‌ریزی انجام داده در مجموعه شهرداری، ابتدا به دنبال تحقق بودجه و در کنار آن انجام پروژه‌های عمرانی و شهری و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان هستیم.
شهردار مریانج افزود: شهر مریانج با ظرفیت‌های بالقوه فراوان یکی از بهترین شهرها برای ارائه خدمت به شهروندان در قالب‌های مختلف شهری است زیرا مشارکت شهروندان در توسعه شهر و پیشرفت آن، نمونه بارزی در سطح استان و دیگر شهرهای هم‌جوار است.
وی بیان کرد: در بودجه سال 1401 سعی بر این شده است تا پیش‌تر پروژه‌های مهمی که ماندگار و اثرگذار باشند را اجرا کنیم و انجام پروژه‌های ملموس و البته با اثرگذاری بالا با رویکرد توسعه متوازن و همه‌جانبه شهر را برنامه‌ریزی و اجرایی کرده‌ایم.
محسن معصوم‌علیزاده ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و مشکلات مالی شهروندان، درصدد هستیم تا با کمک شورای شهر در سال جاری با کمترین مشکل اعتباری در راستای تحقق بودجه و کسب درآمد شرایط خوبی را برای خدمت به شهروندان ایجاد کنیم.

شهر به کارگاه عمرانی تبدیل‌شده بود
شهردار مریانج گفت: در سال جاری و با توجه به محدودیت‌های شدید مالی، سعی کردیم تا پروژه‌های عمرانی از قبل برنامه‌ریزی‌شده خود را به مرحله اجرا برسانیم و در این امر نیز در حال حرکت هستیم.
وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی انجام‌شده درصدد هستیم در ماه‌های نخست سال و فصل تابستان که ازنظر شرایط جوی مطلوب است عمده پروژه‌های عمرانی و خدماتی خود را به اتمام برسانیم.
معصوم علیزاده بیان کرد: در بحث پروژه‌های عمرانی در سال جاری چندین پروژه مهم برنامه‌ریزی‌شده است که می‌توان به تمکیل عمارت تاریخی گلستان، اتمام تأسیسات ساختمان تجاری، بهسازی میدان کربلا، تعویض اِلمان میدان کربلا، آسفالت‌ریزی، تعویض جداول رفوژ بزرگراه ارتش پیاده‌روسازی، جدول‌گذاری، زیرسازی و... هست. وی ادامه داد: در سال جاری 10 هزار مترمربع زیرسازی در مناطق شهری و صنعتی شهر انجام خواهد شد و سپس عملیات جدول گدازی این معابر به طول 3 هزار متر نهایی می‌شود.
شهردار مریانج بیان کرد: سه هزار مترمربع نیز پیاده‌روسازی در دستور کار است و خدمات متفرقه دیگری نیز ازجمله دفع آب‌های سطحی، لایروبی مسیل‌ها و قنوات و... نیز انجام خواهد شد. وی تأکید کرد: همچنین 3500 تن آسفالت در 21000 هزار مترمربع از معابر شهر لکه‌گیری و روکش خواهد شد که از مه‌ترین آن می‌توان به بلوار امام حسین (ع) اشاره کرد.

 اِلمان میدان کربلا در شهر مریانج تغییر می‌کند
شهردار مریانج گفت: اِلمان واقع در میدان کربلا در شهر مریانج که ورودی شهر همدان از غرب کشور است، با نظر شورای شهر، بازطراحی و عملیات تعویض آن آغاز خواهد شد.
محسن معصوم‌علیزاده با اشاره به لزوم اهمیت به اِلمان‌های شهری، اظهار کرد: اِلمان یا یادمان‌های شهری نقش مهمی در فرایند شکل‌گیری، تغییر و بازتولید هویت شهری دارند.
وی ادامه داد: در شرایط امروزی که هویت شهرها با شتاب زیادی دستخوش تغییرات است، جایگاه اِلمان‌های شهری به‌عنوان عناصر هویت‌بخش شهر دوچندان می‌نماید.شهردار مریانج بیان کرد: شهرهای ایرانی درگذشته از استقلال، شخصیت و هویت ویژه‌ای برخوردار بوده، درحالی‌که در شرایط کنونی به سمت کمرنگ شدن هویت خود حرکت می‌کند.
وی اضافه کرد: توجه ناکافی پدیدآورندگان فضاها و عناصر شهری به مفهوم زیبایی در کنار رواج روحیه سوداگری در بسیاری از فعالیت‌های شهری ازجمله ساخت‌وسازها باعث بروز و تشدید این مسأله می‌گردد.
معصوم‌علیزاده با اشاره به تعویض اِلمان میدان کربلا در شهر مریانج، افزود: خوشبختانه با نظر مساعد دوره‌های پنجم و ششم شورای شهر، روی اِلمان‌های سطح شهر بسیار کار شد که درنهایت دو میدان مهم شهر در روی اِلمان‌های آن‌ها برنامه‌ریزی و چند طرح آماده و درنهایت عملیات اجرایی آن‌ها در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: در ابتدای این امر، میدان کربلا شهر مریانج که دروازه غربی شهر همدان نیز است، عملیات بهسازی خود میدان آغاز شد که با پیشرفت 95 درصدی همراه است و سعی بر این شده است که فضاسازی خود میدان با استفاده از اشکال هندسی برگرفته از معماری اسلامی و ایرانی آماده‌شود.
شهردار مریانج گفت: در گام بعدی اِلمان فعلی این میدان جمع‌آوری و عملیات نصب اِلمان جدید آغاز خواهد شد، اِلمانی که برگرفته از نام آن یعنی کربلا است.
وی تصریح کرد: طرح اصلی این اِلمان برگرفته از قسمت بالایی گنبد مطهر امام حسین (ع) است که ارتفاع آن به 22 متر خواهد رسید و از طراحی بسیار زیبایی برخوردار است. طراحی این میدان بسیار زیبا و در کشور بی‌نظیر است.
معصوم‌علیزاده یادآور شد: با اتمام این عملیات در میدان کربلا و رونمایی از اِلمان آن، شاهد یک میدان بسیار زیبا با هویت بخشی بسیار خاص و جالب خواهیم بود که تحسین هر رهگذری را در بر خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: همچنین اِلمان میدان شهید بهشتی شهر مریانج که نمادی از عروج و عرفان است در ابتدای سال جاری تکمیل و به بهره‌برداری رسید.

انجام تمام پروژه‌های شهری با پیوست فرهنگی
وی ادامه داد: برای هر پروژه و انجام هر کاری در شهرداری، پیوست فرهنگی آن از قبل پیش‌بینی می‌شود و سعی کرده‌ایم در مباحث فرهنگی نیز یکی از شهرهای پیشرو در ایران باشیم.
شهردار مریانج بیان کرد: شهر مریانج با توجه به پیشینه تاریخی، مذهبی و فرهنگی آن می‌طلبد که مقوله مهم فرهنگ و بافت مذهبی بودن آن را به‌طوری جدی ببینیم و کارهای فرهنگی زیادی در این شهر انجام‌شده است.
معصوم‌علیزاده افزود: وقتی در شهر مریانج حرکت کنید و قدم بزنید می‌توانید به‌وضوح آثار فرهنگ بر تمامی پروژه‌های عمرانی و زیباسازی شهر را مشاهده کنید و در این میان نیز مجموعه شهرداری و شورای شهر همواره حامی مؤسسات فرهنگی و هیأت مذهبی شهر در مباحث مالی و معنوی بوده‌است.
بهسازی و ساماندهی بزرگراه ارتش و میدان کربلا
وی با اشاره به عملیات ساماندهی بزرگراه ارتش اظهار کرد: وضعیت نامناسب بلوار ارتش حدفاصل میدان کربلا تا ورودی پادگان شهید قهرمان سبب شد تا با مساعدت فرماندار محترم همدان و مصوبه شورای شهر، عملیات بهسازی و ساماندهی این بلوار را انجام دهیم.
شهردار مریانج یادآور شد: در گام نخست از این طرح، عملیات لوله‌گذاری جهت آبیاری قطره‌ای به طول سه کیلومتر انجام گرفت و یک مخزن 200 هزار لیتری آب نیز برای آن احداث شد.
وی بیان کرد: در ادامه همین روند، عملیات عمرانی آن ازجمله، جمع‌آوری جداول قدیمی از سطح رفیوژ وسط این بلوار انجام شد و سمت شرق به غرب این بزرگراه با استفاده آر بهترین مصالح موجود جدول‌گذاری و درنهایت رنگ‌آمیزی شد. معصوم‌علیزاده اضافه کرد: عملیات تعویض جداول مسیر غرب به شرق حدفاصل پادگان شهید قهرمان تا میدان کربلا نیز در حال انجام است و بعد از یمن سازی معبر و نصب پلان‌های ایمنی و مسدودسازی لاین سرعت، به‌زودی وارد کار اجرایی خواهد شد.
حفظ هویت شهری با احیا، نگهداری و مرمت خانه‌های قدیمی شهر
شهردار مریانج از اهمیت تملک و مرمت خانه‌های تاریخی شهر برای شهرداری‌ها سخن گفت و افزود: در مجموعه مدیریت شهری مریانج به‌منظور حفاظت از میراث تاریخی، خانه تاریخی گلستان که یکی از عمارت‌های قدیمی موجود در شهر که البته در آستانه تخریب بود را تملک کردیم.
معصوم‌علیزاده بیان کرد: درنهایت پس از تملک این بنای قدیمی با مساعدت شورای شهر در چهار سال مالی گذشته بااعتباری بالغ‌بر 5 میلیارد تومان به‌منظور تملک، مرمت و بازسازی بنا و محوطه حیاط هزینه شده است.
وی از پایان عملیات مرمت عمارت گلستان خبر داد و افزود: قریب به 95 درصد عملیات مرمت بنا و بهسازی حیاط آن انجام‌شده است و سعی بر این داریم تا در اواسط سال جاری این عملیات را به اتمام برسانیم.
شهردار مریانج گفت: این خانه قدیمی با قدمت بیش از ۱۱۰ سال و مربوط به اواخر قاجاریه است که با معماری خاص پنج دری در دوطبقه به متراژ ۳۷۰ مترمربع زیربنا در زمینی به مساحت 950 مترمربع واقع‌شده است.
وی از ثبت این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی کشورمان، اظهار داشت: خوشبختانه با پیگیری این شهرداری و مساعدت اداره کل میراث فرهنگی استان، عمارت گلستان مریانج نیز به‌عنوان یک‌خانه قدیمی در این فهرست قرار گرفته‌است.
معصوم علیزاده خاطرنشان کرد: با پیگیری مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر، در مدت چند ماه گذشته نیز پل تاریخی (کرپی سلیمانی) مریانج نیز در فهرست آثار ملی ثبت شد و همچنین آسیاب‌های قدیمی مریانج نیز در انتظار ثبت و البته مرمت از سوی میراث فرهنگی قرار دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com