بازدید از بام ترافيكي همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 26 تير 1403

Today : Tue, July 16, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  47333 تاریخ انتشار:  1393-04-08 - 05:00 تعداد بازدید:  1255
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پل آیت‌ا... نجفی 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است
بازدید از بام ترافيكي همدان

گزارش ویژه

همدان‌پيام: تقاطع غيرهمسطح آیت‌ا... نجفي يكي از مهمترين پروژه‌هاي شهرداري و البته پلي مهم براي شهر همدان به حساب مي‌آيد كه احداث آن بخش قابل توجهي از ترافيك چهارراه ميدان‌بار را كاهش مي‌دهد. اين تقاطع كه در حوزه شهري و برون شهري قرار گرفته بيشترين تردد را دارد و محل رفت‌وآمد 4 استان است؛ به طوري كه حتي ساخت آن ممكن است سبب ‌شود قسمت‌هاي نازيباي نزديك به آن هم اصلاح شود و به گفته مجيد درويشي، مدير منطقه 4 شهرداری، ارتفاع بلند پل باعث مي‌شود فضاي بد ميدان‌بار هم مشخص شود و فكري به حالش بشود.
ساخت تقاطع غيرهمسطح آیت‌ا... نجفي در تابستان 91 آغاز شد و تا امروز به طور ميانگين 75 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است؛ اين در حالي است كه 28 ماه كاري براي آن در نظر گرفته شده بود كه تا امروز 22 ماه آن به پايان رسيده و 6 ماه كاري ديگر باقي مانده است.
 درباره پل آیت‌ا... نجفي
طول پل 580 متر و عرض آن 17 متر است. سيستم آن ديوار بتني درجا با قطعات بتني در نماست و 4 قطعه پل دارد كه ارتفاع (گاواري) آن به 5 متر مي‌رسد.
اين پل يك پل اصلي با طول 550 متر و عرض متغير از 21 تا 27 متر دارد كه داراي 16 پايه است و 2 كوله (ديواره) و 2 رمپ در شمال و جنوب دارد. بخشي از سيستم پل اصلي به صورت دال مجرب بتني و بخشي از آن به صورت دال مجرب بتني پيش‌ساخته است.
سيستم رمپ‌هاي آن خاك مصلح با تسمه فولادي و ديواره قطعات پيش‌ساخته بتني طرح‌دار است كه 85 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.
اما پل چپگرد، دارای حدود 960 متر طول، حدود 600 متر عرشه بتني مجرب پيش‌تنيده است و از سمت کرمانشاه به سمت بلوار آیت‌‌ا... نجفی بوده که ترافیک غرب کشور را پوشش می‌دهد و بلندترين پل شهر همدان به حساب مي‌آيد. اين پل حدود 65 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.
در حالي كه 25 درصد از كل پل هنوز آماده نشده اما پيمانكار و كارگران در حال كار، هر روز با سرعت كار مي‌كنند و سعي دارند با وجود مشكلات پيش رو در 6 ماه كاري باقيمانده، پل را به مرحله بهره‌برداري برسانند. هرچند در اين ميان شرايط آب‌وهوايي تأثير بسزايي در روند كار خواهد داشت.
 آخرين بخش كار پل اصلي از فردا
فردا با بتن‌ريزي عرشه پل اصلي آخرين بخش كار آن به اتمام مي‌رسد. به گفته موسي رسولي، معاون فني و عمراني شهرداري، بخش خاكريز آن حداقل 8 لايه است كه هر روز يك لايه ريخته مي‌شود و محوطه‌سازي آن هم حدود يك ماه زمان مي‌برد.
مصطفي رسولي، شهردار همدان، درباره هزينه‌هاي تقاطع غيرهمسطح آیت‌ا... نجفي مي‌گويد: بالغ بر 240 ميليارد ريال بودجه براي اجراي پل برآورد شده كه به اضافه آن 80 ميليارد ريال براي تملك و 20 ميليارد ريال هم براي جابه‌جايي و اصلاح تأسيسات هزينه شده است.
وي درباره هزينه اصلاح و جابه‌جايي تأسيسات مي‌گويد: گاهي مجبور بوده‌ايم هزينه‌اي كه مثلاً بايد ادارات برق، آب، مخابرات و... براي اصلاح سيم برق و فاضلاب و ... مي‌پرداختند و آنها را اصلاح مي‌كردند، شهرداري بپردازد. چون در اين سازمان‌ها بودجه‌اي براي اين كار تخصيص داده نشده بود. به خاطر همدلي مديريت شهري با هماهنگي استانداري و سازمان‌هاي مربوط به آنها كمك كرديم و هزينه آنها را پرداختيم. چون اعتباری كه در شهرداري يا اداره برق و ديگر سازمان‌ها هست همه مال مردم است. به ‌هر حال اينها مشكلاتي هستند كه در هر پروژه‌اي ممكن است با آنها روبه‌رو شويم اما همه دستگاه‌ها دست به دست هم كارها را انجام داده‌ایم.
وي دليل ساخت اين پل در اين مكان را هم بر اساس طرح تفصيلي عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: بحث طرح جامع ترافيك هم هست و اساس كار اين است كه رينگ دوم شهر بايد غيرهمسطح باشد؛ يا زيرگذر يا روگذر.
اين در حالي است كه روگذر بهشت، رسالت، زيرگذر بعثت و پروژه روگذر آیت‌ا... نجفي در اين رينگ قرار گرفته‌اند كه احتمالاً تا اوايل سال بعد دو پل نيمه‌كاره آیت‌ا... نجفي و بعثت هم به پايان مي‌رسد.
 ترافيك پل نيمه كاره آیت‌ا... نجفي
هرچند ترافيك در تقاطع غيرهمسطح آیت‌ا... نجفي تا زمان بهره‌برداري ادامه خواهد داشت اما به گفته رسولي، شهردار همدان، اين ترافيك فقط يك ساعت در صبح است و نمي‌توانيم بگوييم اين ترافيك نبايد وجود داشته باشد. ما براي اينكه ترافيك را كم كنيم مسيري را منحرف كرده‌ايم و مسيري را هم تغيير داده‌ايم. اما اين ترافيك طبيعي است و نمي‌توان گفت مشكل كار است. تا زمان بهره‌برداري پل هم راه ديگري نداريم. چون آنجا مسير پرترددي است و مسافران 4 استان از آن عبور مي‌كنند.
 اين پل آبروي همدان است
مصطفي رسولي، شهردار همدان كه روز پنجشنبه به همراه مجید درويشي، مدير منطقه 4 شهرداری، موسي رسولي، معاون فني عمراني شهرداري و مديرمسئول روزنامه همدان‌پيام از تمام قسمت‌های پل بازديد كرد، در بالاترين نقطه پل گفت که پل زيبايي است. از شما مي‌خواهم بقيه روزها را هم مثل قبل، مخصوصاً چند روز پيش كه از اينجا بازديد كردم، كار كنيد. مي‌خواهم زودتر از 6 ماه کاری اينجا را تمام كنيد. اما مسئولان ذی‌ربط قولی مبنی بر اتمام این پروژه زودتر از زمان مقرر ندادند.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com