مشورت و راهنمایی درباره خدمات بیمه حایز اهمیت است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  120592 تاریخ انتشار:  1400-08-24 - 10:12 تعداد بازدید:  321
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ارائه خدمات بر اساس نیاز بیمه‌گزاران صورت می‌گیرد
مشورت و راهنمایی درباره خدمات بیمه حایز اهمیت است

نویسنده : زهرا نائینی‌نجات

گزارش ویژه


 کارگزار رسمی بیمه شخص یا مؤسسه‌ای است که واسطه انجام معاملات بیمه بین بیمه‌گذار و بیمه‌گر بوده و در مقابل آن کارمزد خود را دریافت می‌کند.
به بیان دیگر کارگزار رسمی بیمه وظیفه مشورت و راهنمایی انواع خدمات بیمه را به بیمه‌گذار دارد تا اشخاص و یا سازمان‌ها بهترین انتخاب را از میان تمام انواع خدمات بیمه داشته باشند.
کارگزار رسمی بیمه وظایفی همچون دریافت اطلاعات لازم از مشتریان برای ارزیابی نیاز‌های بیمه‌ای آنها، مقایسه ویژگی‌ها و شرایط بیمه‌های مختلف، پیگیری جبران خسارت احتمالی بیمه‌گذار و ارائه گزارش به بیمه‌گر‌ها را بر عهده دارد.
کارگزاری رسمی بیمه با دفاتر نمایندگی شرکت‌های بیمه متفاوت است و طبق قوانین موجود یک نمایندگی بیمه نمی‌تواند کارگزار رسمی بیمه باشد، زیرا نمایندگان بیمه می‌توانند فقط با یک شرکت بیمه‌ای همکاری داشته باشند، اما کارگزاران رسمی بیمه می‌توانند از تمامی شرکت‌های بیمه‌ای کد همکاری مجزا دریافت کنند و بسته به نیاز مشتری شرکت بیمه مناسب را به ایشان پیشنهاد دهند.
گفتنی است، کارگزار رسمی بیمه دارای پروانه فعالیت از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده و دارای کد همکاری از تمامی شرکت‌های بیمه دولتی و خصوصی است.
با بیان توضیحاتی درباره ماهیت کارگزاری رسمی بیمه و تفاوت آن با سایر دفاتر بیمه‌ای گفت‌وگویی با یکی از کارگزاران رسمی بیمه در همدان ترتیب داده‌ایم که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
مدیر کارگزاری رسمی بیمه با اشاره به اینکه کارگزاری نماینده تمامی شرکت‌های بیمه محسوب می‌شود در این گفت‌وگو گفت: با پیچیده‌تر و تخصصی‌تر شدن زمینه‌های مختلف زندگی، نیاز به متخصصان حرفه‌ای برای برخورد عاقلانه با مسائل و مشکلات زندگی، بیش از پیش احساس می‌شود.
در عرصه بیمه نیز که امروزه صنعتی پیچیده محسوب می‌شود، یک کارشناس آگاه به علوم بیمه لازم است تا در کنار آشنایی با انواع خدمات بیمه در یافتن بهترین شرکت بیمه به بیمه‌گذار کمک نماید.
میلاد نقاشیان با اشاره به اینکه انتخاب شرکت بیمه مناسب در بسیاری از موارد برای بیمه‌گذار کار ساده‌ای نیست و کارگزاری رسمی بیمه این کار را برای بیمه‌گذار ساده می‌کند، افزود: کارگزاری رسمی بیمه نقش نماینده و مشاور بیمه‌گذار را داشته و بدون دریافت هیچ هزینه‌ای از بیمه‌گذار بهترین نوع بیمه را با بالاترین کیفیت به او پیشنهاد کرده و همچنین درصورت بروز خسارت احتمالی، وظیفه پیگیری دریافت مبلغ خسارت از شرکت بیمه را بر عهده دارد.
وی ادامه داد: اشخاص حقیقی و حقوقی بنابر نیاز خود می‌توانند به کارگزاری مراجعه کرده و این مجموعه با توجه به نیاز این اشخاص یک شرکت بیمه را به آنها معرفی می‌کند.
نقاشیان در ادامه با بیان اینکه در حال‌حاضر حدود  ۳۰ شرکت بیمه در سطح کشور وجود دارد و چند شرکت بیمه جدید نیز درحال طی کردن مراحل ورود به صنعت بیمه هستند، بیان کرد: تمامی این شرکت‌ها زیر نظر بیمه مرکزی فعالیت می‌کنند که بیمه ایران نخستین، بزرگترین و تنها شرکت بیمه دولتی صنعت بیمه کشور محسوب می‌شود.
وی گفت: سال گذشته به عنوان نخستین کارگزاری رسمی بیمه در کشور تفاهم‌نامه‌ای با هدف ارائه بیمه‌نامه جبران خسارت‌های تعطیلی کسب‌وکار با اتاق اصناف منعقد کردیم که بیش از هزار واحد صنفی تحت‌پوشش این بیمه‌نامه قرار گرفتند.
نقاشیان ادامه داد: در اوج شیوع ویروس کرونا و در پی تعطیلی‌های صورت گرفته در آذرماه سال گذشته و فروردین‌ماه سالجاری بیش ۱۰۰میلیارد ریال خسارت به کسبه همدان و سایر شهرستان‌ها پرداخت شد که لازم است دستگاه‌های مرتبط، در چنین شرایطی با همکاری و اطلاع‌رسانی به موقع و مناسب، کسبه و صنوف مختلف را از چنین رویدادهایی مطلع کنند تا از منافع آن بهره‌مند شوند.
نقاشیان افزود: کارگزاری‌های رسمی بیمه بدون جانبداری و بر اساس نیاز به بیمه‌گذاران خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهند و این موضوع سبب می‌شود اشخاص زیان‌دیده بدون اینکه درگیر چالشی باشند روند دریافت خسارت                 را انجام بدهند.
وی تعداد کارگزاری‌های رسمی بیمه فعال موجود در سطح کشور را حدوداً هزار  کارگزاری عنوان کرد و گفت: تعداد ۳۰ شرکت بیمه در سطح کشور وجود دارد که برخی از این شرکت‌ها در همدان شعبه ندارند و البته وجود نداشتن شعبه در برخی از شهرها به معنای امکان نداشتن ارائه خدمات توسط این شرکت‌های بیمه نیست.
نقاشیان گستردگی خدمات شرکت‌های بیمه و بررسی این خدمات توسط مشتریان را  انرژی‌بر و در خیلی از موارد غیرممکن تلقی کرد و افزود: در چنین شرایطی کارگزار بیمه با مشاوره و ارائه خدمات متناسب با نیاز مشتری این چالش را برطرف کرده است.
وی با اشاره به به کارگیری واحد مطالعه بازار در این کارگزاری گفت: پارامترهای مختلفی نظیر شرایط حاکم بر جامعه و نیازهای نوین بیمه‌ای سبب شده این واحد در سطح وسیعی به فعالیت بپردازد و در ادامه به بهترین شکل لینک‌های ارتباطی بین شرکت‌های بیمه و بیمه‌گذاران باشد.
نقاشیان همچنین لزوم پیش‌بینی خدمات بیمه‌ای متنوع برای پزشکان ، مهندسان، کسبه و بازنشستگان را نمونه‌ای از اقدامات تحقیق و مطالعه بازار این کارگزاری  برشمرد و بیان کرد: برای مثال با توجه به اینکه جمعیت کشور درحال حرکت به سمت بازنشستگی است و از آنجایی که حقوق دریافتی این عزیزان پاسخگوی هزینه‌های این بخش از جامعه نیست، بخش مطالعه بازار این کارگزاری به‌طور مستمر درحال بررسی و ارائه بسته‌های پیشنهادی جدید و  متنوع در زمینه ارائه خدمات ویژه به بازنشستگان می‌باشد که بسیار نیز مورد استقبال قرار گرفته است.
وی یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها را ضریب نفوذ بیمه در آن کشورها برشمرد و گفت: طبق اطلاعات آخرین سالنامه آماری منتشر شده توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران متأسفانه کشور ما با توجه به ظرفیت‌های موجود و در مقایسه با سایر کشورها از ضریب نفوذ نسبتاً  کمی برخوردار است.
نقاشیان در ادامه افزود: جایگاه همدان نیز در صنعت بیمه کشور با توجه به  موقعیت استان در مقایسه با سایر استان‌های کشور غیرقابل قبول بوده که این موضوع نیز وابسته به پارامترهای مختلفی است که در این راستا خلاقیت و نوآوری و همچنین فعالیت نمایندگان و کارگزاران در زمینه ارائه محصولات جدید بیمه‌ای می‌تواند از راهکارهای افزایش ضریب نفوذ بیمه در استان باشد.
مدیر کارگزاری رسمی بیمه در پایان از زحمات کیانوش بیات‌نژاد، مدیر بیمه تعاون شعبه همدان و کارشناسان تحت مدیریت ایشان در روند رسیدگی و پرداخت خسارت مشتریان در تعطیلی‌های صورت گرفته قدردانی کرد و افزود: با توجه به حجم پرونده‌ها در تعطیلات فروردین ماه و اردیبهشت ماه سالجاری و همچنین زمان‌بر بودن بررسی و پرداخت خسارت‌ها، عملکرد مناسب این شعبه درصد بالایی از رضایت و اعتماد مشتریان را به همراه داشت که البته همین ارائه خدمات مناسب شرکت‌های بیمه نیز در زمان ایفای تعهدات، می‌تواند یکی از پارامترهای بسیار مهم در ایجاد اعتماد بیشتر و به واسطه آن افزایش ضریب نفوذ بیمه باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com