امور آب و فاضلاب شهرستان بهار پیشگام توسعه همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

Today : Sun, August 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  90441 تاریخ انتشار:  1397-11-30 - 09:48 تعداد بازدید:  170
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

امور آب و فاضلاب شهرستان بهار پیشگام توسعه

گزارش ویژه
اکنون که کشور پهناور جمهوری اسلامی ایران در آستانه گذشت از مرزهای 40 سالگی استقلال است، هیچ چیز جز شفافیت بیشتر، پاسخگویی افزون تر، مشارکت همدلانه و تشویق نشاط در پیشبرد اهداف آن موثر نیست.
در بهمن 57 مردم ایران که از جبر سياسي حاكم بر جامعه به تنگ آمده بودند، هزينه هاي بسيار به جان خريدند تا نظم و استقلال جديدي را تجربه كنند. نظمی که در آن حق تعيين سرنوشت، حقوق شهروندي، عدالت و سطح منصفانه اي از كيفيت زندگي و مهم تر از همه معنويت ديني تضمین شود.
شاخص ترین دستاور این حرکت مردمی، 40 ساله شدن جمهوری اسلامی و انقلاب است.
 این دستاورد علیرغم طوفانهای مکرر بر شانه‌های استوار مجاهدان و تلاشگران عرصه نظامی، علمی، سیاسی و اقتصادی کشور  پاسداری شده تا بهار چهل سالگی خود را با لبخندی معنادار نظاره‌گر باشد.
در این میان شرکت‌های آب و فاضلاب به عنوان متولی بخش توزیع آب شرب و دفع بهداشتی فاضلاب در کشور که خود را فرزند انقلاب اسلامی می‌دانند از سال 69 پس از مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر تشکیل شرکت های آب و فاضلاب، توانستند اداره این بخش که بین شهرداری ها، تعاونی های محلی، شرکت های آب منطقه ای در حال دست به دست شدن بود را مستقل گردانیده و ساز و کار حرفه‌ای خود را بدست آوردند. 
شاخص اصلی برخورداری از خدمات توزیع آب شرب، جمعیت تحت پوشش شبکه توزیع می‌باشد. این شاخص از 39 درصد جمعیت شهری در قبل از پیروزی انقلاب، اکنون به پوشش کامل 100 درصدی رسیده است. 
عدد ذکر شده نشان می‌دهد که تا قبل از پیروزی انقلاب از هر 100 نفر جمعیت شهری شهرستان بهار تنها 39 نفر به آب شرب بهداشتی دسترسی داشت که در حال حاضر تمام 100 نفر از این موهبت بهره می‌برند.
در سوی دیگر این صنعت، بخش فاضلاب قرار دارد که جمعیت برخوردار از خدمات دفع بهداشتی فاضلاب در شهرستان از 12 درصد جمعیت شهری در سال 57 به حدود 50 درصد در سال 97 رسیده است. این در حالی است که فاضلاب جمع آوری شده علاوه بر جداسازی از محیط  شهری، بصورت کاملاً استاندارد تصفیه و مجدداً به استفاده در صنایع می‌رسد.
در این میان شاخص های دیگری همچون افزایش سه برابری شبکه توزیع آب در 40 سال گذشته نشانگر توسعه خدمات همزمان با توسعه شهرنشینی و گسترش سطح رفاهيأت بوده و همچنین کاهش 4 برابری هدررفت آب در شبکه های توزیع و تقلیل آب هدر رفته از 54 درصد در سال 57 به 14 درصد در سال 97 نشانگر حرکت صنعت در جهت پیشرفت و توسعه پایدار است.
کارنامه عملیاتی امور آب و فاضلاب شهرستان بهار در سال 97 نیز همچنان انقلابی باقی مانده است. 
این امور با تأمین و توزیع حدود 5 میلیون متر مکعب آب در سال جاری (تقریباً برای هر نفر 230 لیتر آب در شبانه روز) توانسته تمام جمعیت شهری این شهرستان را از سطح منصفانه ای از کیفیت زندگی بهره‌مند نماید، همچنین در این راستا و بمنظور تامین نیازهای توسعه شهری حدود 2هزار متر از شبکه های قبلی اصلاح یا شبکه جدید احداث گردیده است تا هیچ متقاضی در هیچ نقطه از محدوده‌های شهری شهرستان از این نعمت الهی بی نصیب نباشد.
در بخش فاضلاب نیز با  توسعه صورت گرفته در سیستم های تصفیه، 350 مشترک جدید به بخش فاضلاب اضافه و با اجرای حدود هزار و800 متر شبکه جمع آوری و خط انتقال، زیرساخت لازم برای افزایش 2هزار اشتراک جدید فاضلاب فراهم شده است.
خلاصه ریالی تعهدات عملیاتی شرکت آب و فاضلاب استان در امور آبفای شهرستان بهار در سال 97 به رقم 50 میلیارد ریال از منابع داخلی، استانی و ملی رسید که می‌تواند صفحه زرین دیگری از کتاب گامهای استوار فرزندان انقلاب باشد.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com