نخستین عمل پیوند کلیه در همدان پس از 2 سال انجام شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 18 بهمن 1401

Today : Tue, February 7, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  121585 تاریخ انتشار:  1400-10-15 - 10:18 تعداد بازدید:  283
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نخستین عمل پیوند کلیه در همدان پس از 2 سال انجام شد

نویسنده : نیلوفر بهرمندنژاد

گزارش ویژه

■ مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان: بیشتر‌کلیه‌های اهدایی از طرف افراد زنده انجام می‌شود

 از 2 سال پیش به دلیل شیوع کرونا عمل پیوند کلیه در استان تعطیل شده بود و در این مدت بیماران مجبور بودند برای انجام پیوند به استان‌هایی مانند تهران مراجعه کنند که بدون شک مشکلاتی را برای بیماران به همراه داشت، اما خوشبختانه با بهتر شدن وضعیت مدیریت کرونا بخش پیوند کلیه بیمارستان شهید بهشتی فعال شده و نخستین جراحی پیوند کلیه در هفته گذشته با موفقیت انجام شد.
در  حال‌حاضر ۷۰ بیمار در همدان در انتظار پیوند کلیه هستند. با توجه به اینکه بیماران پیش از پیوند باید هزینه‌هایی برای آزمایشات متعدد و اسکن کلیه انجام دهند، بنابراین انجام پیوند در خارج از استان هزینه‌های مضاعفی را برای بیمار و همراهانش ایجاد می‌کند و با راه‌اندازی مجدد مرکز پیوند سبب می‌شود که  آنها دیگر به مرکز کشور مراجعه نکنند.
مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان در گفت‌وگو با همدان‌پیام، اعلام کرد: از ابتدای سال تاکنون 19مورد پیوند کلیه صورت گرفته که 18مورد در تهران و یک مورد آن در همدان بوده که نخستین جراحی پیوند کلیه در بخش پیوند کلیه بیمارستان شهید بهشتی انجام شد.
ابوالفتح میرزایی افزود: بیمارانی که عمل پیوند کلیه برای آنها انجام می‌شود به مدت 2تا 3 هفته در بیمارستان بستری می‌شوند و سپس مرخص می‌شوند که خوشبختانه هفته گذشته نخستین پیوند کلیه انجام شد و حال عمومی بیمار هم مساعد است و قرار است که طبق روال گذشته هفته‌ای یک یا 2 پیوند در این مرکز انجام شود.
وی تأکید کرد: یکی از اصلی‌ترین دلایل تعطیلی این مرکز در شرایط کرونایی این بوده است که به بیماران پیوندی داروهای سرکوب‌کننده می‌دهند و همین سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی آنها خواهد شد، بنابراین توصیه می‌شود این بیماران بیش از پیش دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند که در عمل پیوند با مشکلی مواجه نشوند.
میرزایی در ادامه گفت: این نخستین پیوند کلیه پس از شیوع کرونا توسط تنها پزشک پیوندکننده دکتر امیر زرگر انجام شده که فرد دهنده کلیه آقای زیر ۳۵ سال بود و  همچنین فرد گیرنده کلیه 53 ساله است که در حال‌حاضر در وضعیت مطلوبی به سر می‌برد.
وی  با تأکید بر اینکه ظرفیت و آمادگی انجام ماهیانه 4 عمل پیوند کلیه در بیمارستان شهید بهشتی همدان وجود دارد، عنوان کرد: بیشتر کلیه‌های اهدایی از طرف افراد زنده انجام می‌شود.
مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان در پایان یادآور شد: بخش پیوند کلیه بیمارستان بهشتی همدان با دارا بودن همه امکانات لازم برای عمل جراحی، بدون هیچگونه نیازی به تهران و دیگر مراکز قادر است بیماران استان‌های همجوار از جمله کردستان، مرکزی و لرستان که بدون مرکز پیوند کلیه هستند را زیرپوشش قرار دهد.
وی با بیان اینكه هم استانی‌ها می‌توانند با حمایت‌های مالی از این انجمن در رفع مشكلات این افراد سهیم باشند، افزود: انجمن خیریه بیماران كلیوی استان یك انجمن غیر دولتی است كه هزینه‌های درمانی بیماران را از محل مشاركت‌های مردمی پرداخت می‌كند.

 

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com