توسعه متوازن و نگاه به نقاط کم برخوردار سطح منطقه در جهت تحقق عدالت اجتماعی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 15 اسفند 1402

Today : Mon, March 4, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  120631 تاریخ انتشار:  1400-08-26 - 10:06 تعداد بازدید:  452
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

توسعه متوازن و نگاه به نقاط کم برخوردار سطح منطقه در جهت تحقق عدالت اجتماعی

گزارش ویژه

  سرآغاز عدالت اجتماعی ریشه در عدالت فضایی و محیطی دارد، با توجه به اینکه خدمات شهری به مثابه نوعی کالای عمومی محاسبه می‌شود برآورد و مکان‌یابی صحیح آنها در حوزه مدیریت شهری است؛ بنابراین نمی‌توان بخشی از جامعه شهری را از آن محروم کرد.
عدالت فضایی به منزله توزیع عادلانه خدمات و امکانات شهری به منظور رسیدن به یک جامعه متوازن و یکی از رهیافت‌های عدالت اجتماعی است. توزیع نامناسب خدمات موجب از میان رفتن عدالت و افزایش نارضایتی شهروندان از محل سکونت خود و مدیران شهری می‌شود از این‌رو شهرداری منطقه 2 توسعه متوازن را سرلوحه فعالیت‌های عمرانی خود قرار داده و در جهت تحقق عدالت اجتماعی کوشش می‌کند.
مدیر منطقه 2 شهرداری همدان با اعلام اینکه معتقد هستیم تا عملکرد ما مورد نقد قرار نگیرد قابل ارائه نخواهد بود، گفت: مشارکت انسان‌ها در تعيين سرنوشت جامعه خويش و تصميم‌گيري براي اموري که به زندگي آنان مربوط مي‌شود همواره از نگاه کارشناسان و مسئولان شهري مورد توجه و امري پسنديده بوده است و اکنون نيز در کشورهاي پيشرفته و درحال توسعه ضرورت مشارکت فعال و وفاق اجتماعي مؤثر افراد جامعه، مورد تأکيد مديران شهري است، اما براي نيل به اين هدف يکي از ابزارهاي تحقق مشارکت شهروندان در عرصه مديريت شهري، آگاهي‌بخشي، بسترسازي و فرهنگسازي و بالتبع آن آموزش جامعه است و  به لطف خدا تاکنون تعاملات خوبی با جمیع رسانه‌ها داشته‌ایم.
به نقل از روابط‌عمومی منطقه 2 شهرداری همدان، حامد جلیلوند سال 1400 شهرداری منطقه 2 را از لحاظ بودجه‌ریزی سال خوبی دانست و تصریح کرد: سال 1400بودجه دقیق و حساب شده‌ای بسته شده و با نهایت سلیقه و با در نظر گرفتن کارهای اساسی و اولویت‌بندی پیش رفته‌ایم.
وی  بودجه سالجاری شهرداری منطقه 2 را بالغ بر 283 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت:  این میزان بودجه در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش چشمگیری داشته است و  در منطقه 2 اقدامات خوبی در زمینه‌های مختلف انجام شده و آماده تحولات بزرگی هستیم.
وی ادامه داد: در مقام مقایسه در بحث بودجه یک افزایش 100میلیارد تومانی نسبت به سال گذشته با زحمات همکاران در حوزه درآمد و املاک و حوزه مالی داشتیم که عمده این بودجه به مباحث عمرانی تخصیص یافته است.
مدیر منطقه 2 با اشاره به اینکه هزینه‌های جاری را پایین نگه داشته‌ایم، گفت: با کاهش هزینه‌های جاری، هزینه‌های عمرانی را افزایش داده‌ایم و امسال120میلیارد تومان هزینه عمرانی داشته‌ایم و 50 الی 60 میلیارد نیز هزینه املاک و بازگشایی معابر شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه بیشترین نارضایتی را درخصوص آسفالت‌ریزی در سطح معابر را داشتیم، افزود: با برنامه‌ریزی و لطف خداوند توانستیم در 2 سال گذشته بالغ بر 140هزار تن آسفالت باکیفیت در سطح معابر استفاده کنیم و مشکلات تا حد زیادی حل شده است.
جلیلوند با اشاره به برخی مشکلات در منطقه 2 شهرداری همدان گفت: مشکل اساسی دفع آب‌های سطحی بود و همواره موجب از بین رفتن سرمایه مردم و خسارت‌های مختلف می‌شد که خوشبختانه مطالعات و تا حدودی بحث عمرانی آن از قبل انجام شده بود و ما توانستیم بیش از 5/3 کیلومتر لوله‌گذاری و یک نقب و تونل برای جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی داشته باشیم که می‌توان گفت در حد یک کار ملی و بی‌نظیر بود.
وی با بیان اینکه افزایش سرانه فضای سبز شهری با هدف توسعه پایدار از اصلی‌ترین اهداف منطقه در کنار توزیع متوازن پروژه‌های عمرانی در سالجاری به شمار می‌رود،  افزود: توسعه فضای سبز شهری و توزیع عادلانه آن در محله‌ها به‌خصوص در مراکز شهرها به گونه‌ای که متناسب با ساخت‌وساز شهری باشد یکی از راهبردهای توسعه پایدار شهر تلقی می‏‌گردد که از نظر ابعاد زیست‏‌محیطی، فضای سبز شهری در کاهش آلودگی هوا و آلاینده‌ها، تعدیل پدیده جزیره گرمای شهری، کاهش آلودگی صوتی، کنترل سیلاب و در یک کلام بهبود کیفیت محیط‌‏زیست نقش تعیین‌کننده‌ای دارند.
  وی در زمینه توسعه فضای سبز نیز تصریح کرد: بر اساس بودجه اختصاص یافته امسال توانستیم توسعه فضای سبز داشته باشیم و 2 برابر شدن فضای سبز را امسال در دستور کار داریم.
 جلیلوند ایجاد پارک فرامنطقه‌ای اکباتان را یک پروژه قابل افتخار معرفی کرد و افزود: پارک فرامنطقه‌ای اکباتان یک پروژه قابل افتخار برای استان است.
وی گفت: پارک اکباتان می‌تواند پایلوت برگزاری جشنواره‌های تابستانی و زمستانی و برخی برنامه‌های تفریحی باشد و با توجه به ظرفیت سد اکباتان، ایجاد پارک ساحلی و پارک کوهستانی و جنگلی برای استانی که ادعای توسعه‌یافتگی دارد احساس می‌شد و با یک طراحی که همکاران خود شهرداری ارائه داده‌اند این امر میسر شد.
مدیر منطقه 2 همدان با اشاره به سرانه فضای سبز در این منطقه نیز ادامه داد: قبل از ایجاد پارک کوهستانی و ساحلی، سرانه فضای سبز 7 مترمربع بود که در حال‌حاضر به 5/15 الی 16متر رسیده است. جلیلوند در ادامه گریزی هم به احداث پروژه پارکینگ آقاجانی‌بیگ زد و گفت: پارکینگ آقاجانی‌بیگ سوابق اجرایی آن مشخص و مستند است و این پروژه سابق بر این یک پروژه ستادی بود و زمانی که ما این پروژه را تحویل گرفتیم 3 تا بلوک زیربنا بیشتر نداشت و زمانی که مسائل مالی و اجرایی به منطقه 2 محول شد نظم بهتری یافت به‌طوری که در عرض 2 سال گذشته سفت‌کاری پروژه به اتمام رسیده است.
وی با بیان اینکه این پارکینگ گنجایش 600 خودرو در نقشه و چیزی که قابل ارائه باشد حدود هزار خودرو است، افزود: این پارکینگ در 7 طبقه فضای اداری و در 3 بلوک برنامه‌ریزی شده و مباحث اجرایی آن نیز 70 درصد به پایان رسیده است.
جلیلوند گفت: این پارکینگ ناز‌ک‌کاری و روکاری خاصی ندارد و صرفاً وقتی نما زده شود پروژه به اتمام می‌رسد و یکسری اختلاف با پیمانکار این پروژه شرکت نصر اصفهان داریم و در مباحث حقوقی و در رسیدگی به‌صورت وضعیت آن یک‌سری ابهامات وجود دارد که باید رفع شود و این اختلاف به کمیسیون ماده  38 ارجاع شده که محل رسیدگی به دعاوی بین پیمانکار و کارفرماست و خوشبختانه رأی صادر شده به نفع ما است و به پیمانکار بدهی نداریم و لازم به ذکر است طبق قرارداد 80 درصد بدهی‌ها به‌صورت ملک و 20درصد نقدی باید پرداخت شود که بابت نقدی یک ریال بدهی هم نداریم و از بابت ملک که زمین واگذار شده، ولی سند نزدیم تا موانع حقوقی رفع شود.  
 جلیلوند از احداث پارک مصلی همدان در مراحل پایانی خبر داد و افزود: تپه مصلی همدان که در قلب شهر همدان قرار گرفته در سالیان گذشته مغفول از ساماندهی بود که با عزم جدی شهرداری منطقه 2 اکنون شاهد دگرگون شدن ویترین آن هستیم و اهم اقدامات عمرانی از قبیل جداره‌سازی، کف‌سازی، پردازش محوطه، پله‌سازی، ایجاد آبشار مصنوعی، توسعه فضای سبز و همچنین در آتیه نه چندان دور ایجاد پل عابر وسیع؛ همه و همه اقداماتی است که برای گام نخست توسعه و ساماندهی تپه مصلی همدان در حال انجام است.
مدیر منطقه 2 شهرداری بیان کرد: اوضاع دسترسی برای نمازگزاران عید فطر در شأن مردم دارالمؤمنین همدان نبود و این اقدامات به عنوان حداقل خدمات برای شهروندان مدنظر قرار گرفت.
 وی با اشاره به این که مسیر دسترسی علاقه‌مندان به کتابخوانی از راه تپه مصلی امکانپذیر است، گفت: شیب تند و وضعیت نامناسب مسیر مصلی کمی این علاقه‌مندی به مراجعه به کتابخانه مرکزی را با دشواری‌هایی مواجه کرده بود که تصمیم ما را برای تحرک و اقدام جدی‌تر کرده بود.
وی سپس به ایجاد آبشار مصنوعی این پارک اشاره کرد و افزود: برای نخستین‌بار در همدان آبنمای گردشی و مخزنی در محوطه تپه مصلی ایجاد می‌شود که با ساخت مخزن بتنی در بالادست تپه و ایجاد حوضچه آبگیر در پایین‌دست به‌طور گردشی شاهد جاری شدن نعمت الهی باشیم.
جلیلوند با بیان اینکه جای یک پارک سنگی در همدان خالی بود، گفت: با راه‌اندازی این پارک سنگی تغییرات اساسی را در این منطقه شاهد خواهیم بود.
وی مهمترین عامل درخصوص گسترش و حفظ فضای سبز در تپه مصلی را داشتن آب کافی، شرایط اقلیمی و خاکی مناسب دانست و ادامه داد: در این زمینه با اقدامات عمرانی و برنامه‌ریزی مناسبی که انجام شده است می‌توان دید و منظری بسیار مناسبی را در مصلی ایجاد کرد.
جلیلوند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازگشایی معابر، یادآور شد: در بازگشایی معابر نیز مشکل اصلی خیابان طالقانی بود که حل شد و کوی محمدیه هرساله به دلیل نداشتن استانداردهای ایمنی لازم موجب خسارات جانی به شهروندان آن منطقه می‌شد با تعریض این معبر سرنوشت این منطقه تغییر کرد و خوشبختانه در منطقه 2شهرداری همدان گره ترافیکی خاصی وجود ندارد.
وی افزود: در حفظ میراث‌فرهنگی نیز اقداماتی داشتیم که مهمترین آن بحث جداره‌سازی پیاده‌راه بوعلی است که توانسته‌ایم شکل و شمایل خوبی به این پیاده‌راه بدهیم.
جلیلوند با بیان اینکه معابر، بلوارها و خیابان‌ها از مهمترین فضاهای شهری هستند که مورداستفاده روزمره شهروندان قرار دارد و آسفالت معابر و مناسب‌سازی مسیرها می‌تواند نقش مهم و ارزنده‌ای در ارتقای رضایتمندی شهروندان داشته باشد، گفت: شهرداری منطقه 2 سال گذشته بیش از 60 هزار تن آسفالت در معابر سطح منطقه توزیع کرده  و در سالجاری نیز نهضت آسفالت منطقه 2 با برنامه‌ریزی و جدیت کار خود را آغاز و هم‌اکنون در معابر اولویت‌بندی شده مشغول ارائه خدمات هستند.
مدیر منطقه 2 از آغاز عملیات اجرایی چمن مصنوعی زمین فوتبال در پارک چمران خبر داد و افزود: یکی از اهداف احداث زمین‌های چمن مصنوعی در کنار دیگر پروژه‌های ورزشی، توسعه زیرساخت‌های ورزشی شهر، افزایش میزان سرانه ورزشی و همچنین ایجاد بستر مناسب برای غنی‌سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان است که شهرداری منطقه 2 در سال گذشته چند زمین ورزشی در پارک کودک اجرایی کرد و در سالجاری نیز زمین چمن مصنوعی پارک چمران را در دستور کار قرار داده است.
جلیلوند از آغاز عملیات اجرایی احداث ساختمان جدید منطقه 2 شهرداری خبر داد و گفت: فراهم کردن زیربنا و محل مناسب مراجعه یکی از ارکان‌های مهم تکریم ارباب‌رجوع و ارائه خدمات در شهرداری‌هاست که موجب رضایت‌خاطر مراجعان و کارکنان می‌شود که در همین راستا، عملیات عمرانی احداث ساختمان جدید منطقه 2 شهرداری آغاز شد.
وی بازسازی و ساخت سرویس بهداشتی جدید را یکی از برنامه‌های اجرایی امسال برشمرد و ادامه داد: علاوه بر ساخت سرویس بهداشتی در پل پهلوان‌ها و پارک کودک، سرویس‌های بهداشتی بوستان‌های سطح منطقه نیز درحال بازسازی است.
مدیر منطقه 2 شهرداری همدان با اشاره به دیگر اقدامات گفت: با وجود رکود بازار ساخت‌وساز و کمبود نقدینگی، منطقه 2 شهرداری همچنان با اولویت‌بندی پروژه‌ها و برنامه‌ریزی صحیح و با به کارگیری نیروهای جوان و متخصص هم‌اکنون چندین پروژه مهم و اساسی از جمله پارکینگ طبقاتی آقاجانی‌بیگ، هدایت آب‌های سطحی، عملیات جدول‌گذاری و پیاده‌روسازی به‌صورت گسترده، ساماندهی مصلی و لایروبی قنوات و ... را  در دست اجرا دارد.
جلیلوند در پایان افزود: تسهیل عبور و مرور، ارتقای سطح ایمنی معابر، مدیریت به‌هنگام بحران در شرایط جوی نامناسب، دفع آب‌های سطحی به منظور ایمن‌سازی مناطق مسکونی از خطر وقوع سیلاب، رفع خسارت‌های احتمالی به تأسیسات شهری و پروژه‌های عمرانی نظیر آسفالت معابر، جداول و ایجاد فضای سبز و افزایش سرانه فضای سبز و تسریع در پروژه‌های عمرانی از جمله اهداف شهرداری منطقه 2 به شمار می‌رود و بنده به همکاران خود به لحاظ عملکردی نمره 18 می‌دهم.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com