1401-06-271401-07-06bool(false) منطقه یک، الگوی مدیریت شهری در پرداختن به مسئولیت اجتماعی همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 6 مهر 1401 - شماره 4418
 
امروز : چهارشنبه ، 6 مهر 1401

Today : Wed, September 28, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111139 تاریخ انتشار:  1399-05-29 - 08:47 تعداد بازدید:  284
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

منطقه یک، الگوی مدیریت شهری در پرداختن به مسئولیت اجتماعی

نویسنده : فاطمه کاظمی

گزارش ویژه


■ شهرداری منطقه یک: امیدواریم شاهد همراهی هرچه بیشتر شهروندان با مدیریت شهری در ساخت شهری ایده‌آل باشیم

 معمولا شهروندان، شهرداری‌ها را با شرح وظایفی چون اقدامات عمرانی می‌شناسند اما اینکه شهرداری یک منطقه در همدان در کنار آسفالت‌ریزی و جدول‌سازی و اصلاح پیاده‌رویها به اجرا و برگزاری برنامه‌های فرهنگی اقدام کند و در این زمینه طرح‌ها و ایده‌هایی بدهد که پیش‌تر نمونه آن در شهرداری مناطق دیده نشده، یعنی مدیر این منطقه آنقدر خوش‌فکر است که به اهمیت مسئولیت اجتماعی در مدیریت شهری پی برده است.
برگزاری «پویش نوروز 99؛ نوروز کتاب‌خوانی» درست در روزهایی که همه هم و غم مسئولان این شهر در خانه نگهداشتن شهروندان به‌منظور جلوگیری از شیوع کرونا بود، بهترین برنامه فرهنگی بود که یک مدیر می‌توانست در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی اجرا کند.
با اجرای این برنامه هم هزاران کتاب در نوروز بی‌رمق 99 به فروش رفت و هم شهروندان یک سرگرمی بزرگ برای خانه‌ماندن داشتند یا اجرای ایده راه‌اندازی «استدیو یک» به‌عنوان سلسله ویدئوهای کوتاه در فضای مجازی که به مسائل و مشکلات شهروندان ساکن در منطقه یک می‌پردازد، شهروندانی که ذهنشان به مطالب و فیلم‌های کوتاه در فضای مجازی عادت کرده را قانع می‌کند مسائل و مشکلات و دغدغه‌هایشان را برای این برنامه ارسال کنند و مطمئن باشند که پاسخ دریافت خواهند کرد. ساخت مجموعه‌ای به نام «موشن گرافیک فرهنگ شهروندی» از دیگر برنامه‌های جالبی است که شهرداری منطقه یک در طول هفته‌های اخیر اجرا کرده است.
در این مجموعه مسائلی مانند حقوق شهروندی، مسئولیت‌ اجتماعی، حفظ محیط زیست و درختان، استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی و مانند این به‌صورت موشن‌گرافی به شهروندان آموزش داده می‌شود و با توجه به شرایط امروز استفاده از موشن‌گرافی خوش‌فکری خاصی می‌طلبد.
اهتزاز پرچم امام رضا(ع) و پرچم مزمین به نام امیرالمؤمنین(ع) در روز ولادت امام رضا(ع) و هفته ولایت نیز توجه شهرداری منطقه یک به اعتقادات مذهبی مردم همدان را نشان می‌داد، آن‌هم در روزهایی که انسان‌ها به معنویت برای گذر از این روزهای سخت بیشتر از هر زمان دیگری نیاز دارند؛ بنابراین می‌توان گفت شهرداری منطقه یک الگوی مدیریت شهری در پرداختن به مسئولیت اجتماعی است. با مسعود دهبانی‌صابر مدیر شهرداری منطقه یک همدان به گفت وگو نشستیم و از تفکری که پشت برگزاری این برنامه‌ها وجود دارد، پرسیدیم.
 در نخستین روزهای بهار که بخش زیادی از شهر به‌دلیل شیوع کرونا تعطیل شد، پویش «نوروز 99؛ نوروز کتابخوانی» را برگزار کردید که مسئولان زیادی به این پویش پیوستند و شهروندان هم استقبال زیادی از آن داشتند. چه شد که این پویش را برگزار کردید؟
پویش «نوروز ۹۹، نوروز کتابخوانی» با شعار «در خانه می‌مانیم» و با هدف مشارکت همه شهروندان در رعایت نکات بهداشتی و افزایش سرانه کتابخوانی ایجاد شد که خوشبختانه استقبال گسترده‌ای از سوی همشهریان نیز در این پویش صورت گرفت. در ادامه با توجه به لزوم در خانه ماندن و همچنین استقبال گسترده و درخواست‌های شهروندان همدانی مبنی بر ادامه این پویش تصمیم بر آن شد که این پویش به مدت یک هفته دیگر تمدید شود. این پویش برای گروه سنی خاصی درنظر گرفته نشده بود و تمامی افراد و اقشار جامعه می‌توانستند در آن شرکت کنند و در انتها نیز به قید قرعه‌کشی به آنها هدیه‌ای داده شد. همکاری کتابفروشی‌ها با ما در این پویش و تعهدی که به اجرای آن داشتند موجب شد بیش از هزار جلد کتاب در خانه شهروندان به آنها تحویل داده شود که بیشتر این کتاب‌ها را رده سنی کودکان و نوجوانان تشکیل می‌داد.
 چند هفته‌ای است در فضای مجازی برنامه‌ای با عنوان «استودیو یک» آغاز به کار کرده و در آن مشکلات شهروندان منطقه یک مطرح و در ادامه رفع می‌شود. درباره این برنامه توضیح دهید.
هدف از راه‌اندازی این استودیو برقراری ارتباط بیشتر با همشهریان عزیز، پوشش سریع رویدادها و اتفاقات و همچنین تبادل نظر درباره مسائل آموزش شهروندی است.
لازمه مدیریت صحیح در یک شهر، همراهی هرچه بیشتر شهروندان با مدیریت شهری است. نبود اطلاع‌رسانی مناسب و ناآشنایی شهروندان با خدماتی که از سوی شهرداری ارائه می‌شود، موجب می‌شود تعامل سازنده‌ای که در این بین بایستی وجود داشته باشد، شکل نگیرد.
وجود یک تعامل سازنده بین مدیریت شهری و شهروندانی که با افکار و علایق مختلف در یک شهر زندگی می‌کنند امری بسیار ضروری و مهم است که این تعامل می‌تواند به برقراری ارتباط مستقیم و حل مسائل و مشکلات شهری بپردازد.
هنر ارتباطات ریشه‌ای عمیق در فرهنگ ایرانی اسلامی کشور ما دارد و برنامه‌ریزی و شناخت همه‌جانبه ظرفیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد، می‌تواند زمینه‌ساز پلی مستحکم میان مردم و مدیریت شهری باشد که استفاده از عنصر خلاقیت جهت تولید محتوای به‌روز و جدید بسیار ضروری است.
با راه‌اندازی «استودیو یک» علاوه بر پوشش رویدادها و اتفاقاتی که در سطح منطقه یک رخ می‌دهد، سعی داریم برنامه‌هایی به‌منظور معرفی شهر همدان، فرهنگ بزرگ این شهر و مباحث آموزش شهروندی داشته باشیم و با ایجاد ارتباطی مستمر میان همشهریان عزیز همدانی به پیشرفت هر چه بیشتر شهر همدان کمک کنیم.
 با حضور رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر از مجموعه موشن گرافیک فرهنگ شهروندی رونمایی کردید. با اجرای این برنامه چه هدفی دنبال می‌کنید؟
توسعه پایدار و همه جانبه یک جامعه در گرو آموزش مناسب شهروندان آن جامعه است. آموزش شهروندی در اثر نیاز شهروندان به وجود می‌آید و با ساخت محتوای مناسب و اثربخش می‌توان الگوی رفتاری مناسبی در زمینه‌های مورد نیاز ایجاد کرد. در دنیای امروز آموزش‌هایی موفق هستند که بتوانند به‌صورت مستمر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مخاطب را تحت‌تأثیر قرار داده و موجب اصلاح رفتار نامناسب او بشوند، استمرار داشتن برنامه‌های مناسب می‌تواند موجب ایجاد تغییراتی بزرگ در بلندمدت شود.
شناخت نقاط قوت و ضعف فضای مجازی بسیار مهم است و توجه به ظرفیت‌هایی که می‌تواند در جذب مخاطبین مؤثر باشد، نقطه‌ای کلیدی در مباحث آموزش شهروندی به‌شمار می‌رود.
در سالجاری با توجه به شیوع ویروس کرونا برنامه‌های حضوری که در حوزه آموزش شهروندی داشتیم، متوقف شده‌اند و این آموزش‌ها از طریق فضای مجازی و ساخت موشن گرافیک به شهروندان ارائه خواهد شد. با توجه به استقبال شهروندان همدانی از استودیو یک که همان‌طور که گفته شد یکی از مباحثی که در این برنامه به آن پرداخته می‌شود مباحث آموزش شهروندی است، مجموعه موشن گرافیک فرهنگ شهروندی از این استودیو پخش خواهد شد.
در مجموعه موشن گرافیک فرهنگ شهروندی سعی شده است تا با ساخت قسمت‌های حدودا 90 ثانیه‌ای پیام‌های شهروندی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بیشترین تأثیرگذاری به شهروندان ارائه دهیم. سعی شده است تا مسائل مختلف شهروندی از جمله: حقوق شهروندی، مسئولیت‌های اجتماعی، حفظ محیط زیست و درختان، استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی و مانند این در این مجموعه گنجانده شود تا شاهد همراهی هرچه بیشتر شهروندان با مدیریت شهری در ساخت شهری ایده‌آل باشیم.

 در روزهایی که به‌دلیل شیوع کرونا امکان برگزاری جشن‌های مذهبی به‌مناسبت دهه کرامت و هفته ولایت وجود نداشت، اهتزاز پرچم امام رضا(ع) و امیرالمومنین(ع) را در برنامه‌هایتان گنجاندید. چه شد که به این فکر افتادید؟
عید غدیر خم یکی از بزرگ‌ترین اعیاد مسلمانان است. احادیث بسیاری درباره این عظمت این عید وجود دارد و در سالجاری که مردم درگیر ویروس کرونا بودند لازم بود که جشن‌ها و آذین‌بندی‌ها به‌صورت ویژه انجام شود تا سبب افزایش روحیه شادابی و نشاط در جامعه شود. توجه به مباحث فرهنگی و ارزش‌های دینی در کنار انجام امور عمرانی از جایگاه بسزایی برخوردار است. پیش از آغاز ایام دهه ولایت و امامت به‌صورت گسترده‌ای نسبت به آذین‌بندی سطح منطقه اقدام کردیم تا شهروندان با گذر از معابر و میادین شهر بزرگی این اعیاد را احساس کنند تا بتوانیم روحیه شادابی و معنویت را در جامعه به بهترین شکل رواج دهیم.
از دیگر اقدامات این منطقه برافراشتن پرچم ۱۵۰ متر مربعی امیر المؤمنین(ع) در شب ولادت امام هادی(ع) بود که ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی با حضور جمعی از مسئولان و مردم شهر همدان برگزار شد.
یکی از سنت‌های حسنه که درباره عید غدیر وجود دارد سنت اطعام مؤمنین است که روایات و احادیث بسیاری نیز در این باب وجود دارد و خوشبختانه با همکاری مجموعه شهرداری منطقه یک بیش از هزار و 600 غذا در روز عید غدیر توزیع شد.
از دیگر برنامه‌های این منطقه در شب عید غدیر اجرای مراسم نورافشانی و جشن در 14 مسجد و محله سطح منطقه یک بود تا تمامی شهروندان این منطقه بتوانند این مراسم را مشاهده کنند.
 با این حساب به نظر می‌رسد توجه ویژه‌ای به مقوله «مسئولیت اجتماعی» در دوران مدیریتتان دارید...
هنگامی که درباره مسئولیت اجتماعی صحبت می‌کنیم، به ارجحیت نفع جمعی به منافع شخصی و سازمانی اشاره داریم.
این بدان معناست که چنانچه مشاغل بخواهند بر پایه اصول و قواعد مسئولیت‌پذیری اجتماعی پیش بروند، باید در کنار هدف خود، به منافع جامعه نیز توجه کنند. مسئولیت اجتماعی بدان معنی است که افراد و شرکت‌ها وظیفه دارند به‌طور کلی در راستای حفظ منافع محیط زیستی و بهبود وضعیت جامعه عمل کنند.
البته اگر بخواهیم این مقوله را به شرکت‌ها نسبت دهیم، باید از آن با عنوان مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها یا CSR یاد کنیم. ما نیز در شهرداری منطقه یک تلاش کردیم به سهم خود مسئولیت اجتماعی را در برابر شهر و شهروندان انجام دهیم.
بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com