1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) با تمام توان برای عمران و‌آبادانی شهر تلاش می‌کنیم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 4 ارديبهشت 1398 - شماره 3455
 
امروز : چهارشنبه ، 4 ارديبهشت 1398

Today : Wed, April 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85371 تاریخ انتشار:  1397-07-22 - 19:03 تعداد بازدید:  102
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهردار کبودراهنگ
با تمام توان برای عمران و‌آبادانی شهر تلاش می‌کنیم

گزارش ویژه

 مهندس رستمی باسابقه بیش از ۱۵ سال در سمتهای مختلف در شهرداری و تحصیلات کارشناسی ارشد به عنوان شهردار منتخب در گفتگوی با خبرنگار همدان پیام ضمن پاسخ به پرسش ها،  به عملکرد شش ماهه شهرداری در سال جاری سخن گفت که در ادامه می خوانید.
  لطفا خودتان را معرفی کنید؟
 روح ا... رستمی به عنوان شهردار و خدمتگذار شهروندان عزیز کبودراهنگ ضمن تقدیر از زحمات همکاران عزیزم در شهرداری کبودراهنگ و تشکر از جنابعالی و همکاران محترمتان بابت وقتی که برای مصاحبه قائل شدید در خدمت شما هستم.
  مهمترین مشکلات شهر از نظر شما چه چیزهایی می باشد و برای رفع آنها چه برنامه هایی دارید؟
متاسفانه شهر ما دارای مشکلات زیادی در حوزه مدیریت و خدمات شهری است که با یک مصاحبه نمی توان به همه آنها اشاره کرد اما برخی از مهمترین مشکلات موجود را خدمتتان عرض می نمایم از جمله مسائل مرتبط با مالکیت اراضی همچون مباحث ادعای اراضی وقفی که عمده بافت شهر و زمین شهری که بیش از ۴۰ هکتار از اراضی شهر را شامل شده و همواره مانعی در مباحث توسعه شهری همچون تفکیک و صدور پروانه بوده و درصدد ایجاد راه حل قانونی و منطقی با مذاکرات و نشستهای تخصصی با مسئولان مربوطه از جمله مدیران محترم اوقاف، استانداری و اداره کل راه و شهرسازی می باشیم.
کاهش اعتبارات دولتی شهرداریها و شهرداری ما از دیگر مشکلات فعلی ما می باشد که در راستای هدف مندی یارانه ها کسر گردیده و رایزنی های زیادی با مقامات ذیصلاح از جمله نماینده محترم جهت بازگرداندن آن صورت داده ایم. همچنین برخی مشکلات اقتصادی باعث افزایش قیمت تمام شده انجام پروژه ها و مشکل تامین اعتبار گردیده که بسیاری از پیمانکاران دیگر راغب به انجام پیمان و پروژه ها نیستند اما امیدواریم با افزایش درامدهای کوششی که در شش ماه گذشته با همت همکاران نسبت به سال قبل ایجاد گردیده نسبت به رفع آنها اقدام کنیم. ضمناً با توجه به اینکه عمده حجم پروژه های عمرانی شامل آسفالت معابر می شود متاسفانه به علت افزایش قیمت قیر و عدم تحویل به موقع و مشکلات حمل و نقل ایجاد شده مشکلات عدیده ای در اجرای آسفالت معابر داشتیم که با پیگیریهای فراوان تا حدی مرتفع گردیده و پروژه خوشبختانه در حال اجرا می باشد.
 کمبود نیروی انسانی متخصص و انباشت بسیاری از مشکلات چندین سال قبل بویژه در حوزه شهرسازی و املاک که موجب مراجعات مکرر شهروندان می شود نیز از مشکلات دیگر شهرداری ما می باشد که با ایجاد کمیسیونهای تخصصی و صرف وقت مناسب با مشورت کارشناسان شهر و استان در صدد رفع آنها هستیم و چندین پرونده چندین ساله نیز تاکنون در همین زمینه حل و فصل گردیده است. مساحت زیاد بافت فرسوده که حدود ۹۰ هکتار را شامل میگردد نیز در توسعه شهر حائز اهمیت می باشد که امیدواریم بتوانیم با بازآفرینی پایدار در میان مدت و بلند مدت اقدامات موثری در این زمینه صورت پذیرد. نبود اشتغال پایدار هم از طرفی موجب گسترش افراد دست فروش و وانت بارها شده که برنامه مدونی جهت ساماندهی آنها در دست اقدام داریم و با تکمیل میدان میوه و تره بار تا حد زیادی این مسئله مرتفع خواهد شد که نیازمند همکاری برخی نهادهای دیگر از جمله اماکن، نیروی انتظامی و پلیس راهور و البته تامین اعتبار لازم هم می باشد. نبود محل دائمی ترمینال مسافربری هم از دیگر مشکلات شهر بوده که امیدواریم با تامین اعتبار در محل مناسب حداکثر تا سه سال آتی جانمایی و بهره برداری گردد.
 یکی دیگر از مشکلات شهر که چند دهه موجب بروز مشکلاتی در شهر گردیده مسطح بودن شهر و عدم هدایت مناسب آبهای سطحی شهر می باشد که برنامه کاملی برای حل این مشکل بعد از چند دهه در دست تهیه و اجرا داریم و اعتبار مناسبی هم برای آن تخصیص داده ایم و هم اکنون نیز لایروبی چند کانال اصلی شهر در حال اجرا می باشد تا در زمان بارندگی کمترین مشکلات آبهای سطحی را شاهد باشیم. همچنین با فعال نمودن ستاد مدیریت بحران شهر و ایجاد اکیپ واکنش سریع بحران شهر و تجهیز آنها سعی نموده ایم تا با آمادگی کامل در بحرانهای احتمالی از بروز مشکلات و خسارات احتمالی جلوگیری به عمل آید. از مهمترین مشکلات دیگر شهر، بحث یک طرفه شدن خیابان امام خمینی (ره) می باشد. عرض کم خیابان و محوریت بازاریان محترم در این خیابان موجب ترافیک شدید عصرگاهی و ایام خاص و اعیاد می گردد که تنها راه حل آن برداشتن رفوژ وسط خیابان و یک طرفه شدن آن می باشد. در این زمینه جلسات متعدد کارشناسی برگزار و پیش طرح آن نیز تهیه گردیده و مصوبات شورای ترافیک نیز تاییدی بر لزوم اجرای آن می باشد با اینحال از کسبه محترم تقاضای همکاری بیشتر در این زمینه می رود چرا که به جرات می توان گفت شروع توسعه و پیشرفت این محل با یک طرفه شدن این خیابان محقق خواهد شد ضمن اینکه بیشتر مشتریان به علت پیدا نکردن جای پارک از خرید منصرف می شوند در حالیکه ساعات پارک خودرو به علت نبود طرح پارکبان بسیار بالا بوده و شرط اجرای طرح پارکبان نیز یکطرفه شدن خیابان می باشد لذا از همشهریان عزیز خواهشمندیم ضمن حمایت از این عملیات در زمان اجرای طرح نیز همکاری لازم با عوامل اجرایی و شهرداری صورت پذیرد.
  وضعیت مالی شهرداری  در خصوص بودجه و اعتبارات چگونه است؟
 9 میلیارد و چهارصد میلیون تومان بودجه سال ۹۷ بوده که امیدواریم تا پایان سال محقق گردد.  هرچند که تاکنون کسری داشته ایم. در زمان انتصاب من نیز در تاریخ بیستم فروردین متاسفانه هیچ ذخیره پولی نداشتیم و با بدهی بیش از ۵ میلیارد تومان شهرداری را تحویل گرفتیم. با تغییراتی که در ساختار و جایگاه نیروی انسانی شهرداری ایجاد کردیم خوشبختانه افزایش قابل ملاحظه ای در درامد کوششی شهرداری داشته ایم و قانونمندی و سالم سازی بیشتر در فضای خدمت یکی از اصلی ترین برنامه های ما بوده و با شعار تکریم ارباب رجوع و جدیت در کار در سال جاری خوشبختانه علی رغم اینکه به گواه همه کارشناسان بدترین سال درامدی برای شهرداریهای کشور بود توانستیم عمده امورات ضروری را انجام دهیم و چرخ پروژه های شهرداری همواره در حال حرکت بوده است.
 در ادامه از شهردار خواستیم تا گزارشی از عملکرد ۶ ماهه شهرداری ارایه نماید وی عمده عملکرد فعالیتهای شهرداری کبودراهنگ را به شرح ذیل عنوان کرد.
1- افزایش درآمد کوششی به طور چشمگیر در شش ماهه اول سال جاری نسبت به گذشته.
2- تجهیز ناوگان خدمات شهری و مکانیزه شدن حمل زباله برای اولین بار در تاریخ شهرداری وخرید باکس های زباله به تعداد ۶۰ دستگاه و صرفه جویی حدود سیصد میلیون تومان در ۳ ماه.( جهت مقایسه باید گفت در طول ۵ سال گذشته کمتر از ۱۰ باکس زباله خریداری شده و حمل زباله تاکنون بصورت سنتی صورت میپذیرفته است).
3- آسفالت معابر ( خیابانهای ولیعصر-۲۲ بهمن - امام خامنه ای و در مرحله دوم مدرس-منظریه - بسیج و لکه گیری شهر و برخی خیابانها) به مقدار ۳۰۰۰ تن در فاز نخست و ۴۰۰۰ تن در فاز جدید.
4- جدول گذاری در معابر مختلف مثل باهنر، منظریه، بلوار امام رضا( جدول گذاری، خاک ریزی، کمک به نصب تیرهای برق روشنایی) ، مدرس، کوچه های مختلف همچون رمضان، شهید حضرتی، شهید مقیمی، بهسازی کانال کوچه جنب ستاد ۵ و ...
5- لایروبی کانال پشت مسجد جامع پس از چند دهه و تقدیر شهروندان در اینخصوص، لایروبی ابتدای کانال خیابان شهید مدنی.
6- انجام موزاییک پیاده روها همچون خیابان مطهری، بلوار مدرس، بلوار بعثت و ...
7- اصلاح و مرمت مبلمان شهری در پارکها برای اولین بار.
8- شروع پروژه پیاده رو سازی با طرح برگرفته از پیاده راه در بلوار بعثت.
9- اتمام طرح بهبود عبور و مرور ترافیکی شهر توسط مشاور و اصلاح میادین و گذرگاهها و ارایه به شورای ترافیک جهت تصویب.
10- ارایه طرح اصلاح و بهسازی میدان ولیعصر و در دستور کار قرار گرفتن آن پس از سالها بلاتکلیفی.
11- پیگیری از فرماندهی محترم پایگاه نوژه جهت نصب المان هواپیمای شکاری در میدان شهید نوژه.
12-    در حال اجرا بودن تکمیل المان شهدای گمنام گرانقدر و تکمیل آن با تامین اعتبار تا پایان سال.
13- احداث ۴ آبخوری مناسب برای اولین بار در گلزار شهدا و تحویل یک تانکر آب جهت تامین آب اضطراری غسالخانه.
14- مخلوط ریزی و زیرسازی خیابانهای مسکن مهر برای اولین بار و تقدیر اهالی از شهرداری.
15- اصلاح و بهسازی پیچ خطرناک و حادثه خیز جاده بابان ظرف کمتر از ۴۸ ساعت با فعالیت جهادی تیم فنی و خدماتی شهرداری و جلوگیری از حوادث مکرر رانندگی برای اولین بار و پس از چند دهه در این نقطه.
16-  اقدامات مناسب شهرداری در امور فرهنگی، ارایه خدمات شهری مناسب در ایام محرم، آذین بندی و فضاسازی شهر درمناسبات و برگزاری روز پاک، بازدید از مدارس و ورزشکاران و استقبال از قهرمانان و حضور در زورخانه و حمایت از ورزشهای سنتی، برگزاری جشنهای عید فطر، مراسم زیارت عاشورا و غبارروبی مزار شهدا ، برگزاری مسابقه نقاشی و جشن بزرگ انقلاب در پارک لاله و پخش زنده ازصدا و سیمای استان.
17-  حضور دوره ای شهردار در مساجد محلات و بررسی مشکلات اهالی محله ها.
18- ملاقات مردمی تقریبا در تمام ایام هفته و حتی روزهای تعطیل. حضور هفتگی شهردار در میز خدمت به همراه مسئولین شهرداری و پاسخ به ارباب رجوع بطور مستقیم.
19- نگهداری حدود ۱۶ هکتار فضای سبز در شرایط مشکلات کم آبی، گلکاری، هرس درختان و سمپاشی درختان.
20-  برگزاری نشستها و هم اندیشیهای مختلف از جمله: با نماینده مجلس، بررسی وضعیت نظارت بر ساخت و سازها در شهر با مسئولین مرتبط، پیگیری مشکلات اراضی زمین شهری با کارشناسان و مسئول امور حقوقی و املاک راه و شهرسازی استان و مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری و سرپرست راه و شهرسازی، مدیر کل امور اقتصادی و دارائی استان، ریاست برنامه و بودجه استان، مدیر کل ارزش افزوده استان، با مسئولین اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان، هماهنگی احداث اورژانس اجتماعی در شهرستان،کمیسیونهای فنی، درامدی و شهرسازی و بررسی پرونده های مختلف.
21- بهبود ساختار نیروی انسانی و بالا بردن بهره وری انسانی در اداره با تعیین جایگاه افراد و ارائه برنامه کاری به پرسنل.
22- افزایش ساعات خدمت رسانی مفید به همشهریان عزیز.
23- عملکرد مناسب واحد شهرسازی و جاری شدن ضوابط اصولی در صدور عمده گواهیها و بازدیدهای روزانه و به روز نمودن پرونده های شهرسازی.
24- بهسازی ساختمان شهرداری با کمترین هزینه و افزایش زیربنا و نیز مناسب سازی نمای داخلی اتاقها و آماده شدن طرح گنبد شیشه ای برای نمای مناسب.
25- انجام حدود ۱۴۰ عملیات اطفاء حریق و امداد و نجات توسط تیم آتش نشانی شهرداری کبودراهنگ.
26- رنگ آمیزی جداول، سرعتکاهها، المانها، استخر وتیرهای برق پارکها و بلوارها.
27- اصلاح روشنایی پارکها و نظافت کلی استخر پارک لاله و بهبود وضعیت نمازخانه پارک لاله.
لازم به ذکر است که موارد فوق برخی از اقدامات صورت گرفته در زمان تصدی شهردار در شش ماه گذشته و با وجود مشکلات عدیده اعتباری و بدون فروش یک ریال از اموال منقول و غیر منقول بوده و امید است در شش ماهه دوم چنانچه توفیق خدمت مستمر باشد با تلاش مضاعف و برنامه ریزی کارشناسی سال آتی را سال شکوفایی و آغاز پیشرفت شهر اعلام نماییم.
بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com