ستاد اجرایی خدمات سفر استان آغاز به کار کرد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Sun, June 23, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  131073 تاریخ انتشار:  1401-12-25 - 11:13 تعداد بازدید:  458
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان:
ستاد اجرایی خدمات سفر استان آغاز به کار کرد

نویسنده : مریم مقدم

گزارش ویژه


 روز گذشته ستاد خدمات سفر در مجتمع فرهنگی عین‌القضات که به نظر می‌رسید با رخوت و سکوت دست و پنجه نرم می‌کند بدون حضور شهردار و اعضای شورای شهر و عوامل مرتبط با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان آغاز به کار کرد. از بدو ورود به این مجتمع نه خبری از نمادهای نوروز بود و نه هفت سین تکراری هرسال که در گوشه‌ای از محوطه این مجتمع اغلب جای خوش می‌کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان با عنوان این مطلب و ابراز خرسندی از فعال شدن ستاد خدمات سفر در 24 اسفند ماه 1401به تأکید استاندار بر ایجاد آرامش و نشاط در میزبانی از گردشگران نوروزی همدان اشاره کرد و گفت: امسال به دلیل اهمیت پیگیری پرونده ثبت جهانی و ارسال این پیام در عرصه ملی و جهانی همدان سال متفاوتی پیش روی دارد  البته استان همدان با ۱۰ شهرستان و ۳۲ شهر آمادگی کامل برای ارائه خدمات به گردشگران  نوروزی را دارد.

حسینی بیان کرد: خوشبختانه دستگاه‌های خدمات‌رسان و اداری در کنار هم فضایی را ایجاد کرده‌اند که مسافران ایام خوشی را در استان داشته‌باشند.

وی با اشاره به اینکه شهرداری‌ها نیز با تمهیدات اتخاذ شده آمادگی لازم را برای پذیرایی میهمانان دارند و اقداماتی در این رابطه انجام شده‌است، گفت: استان همدان با یک هزارو ۸۰۰ اثر تاریخی، گردشگری و طبیعی توانایی زیادی برای میهمانپذیری دارد که همگی نشأت گرفته از تاریخ غنی همدان است.

معاون استاندار با بیان اینکه آثار فاخر، همدان را به عنوان مقصد گردشگری مطرح کرده‌است، افزود: پیش بینی می‌شود امسال نوروز پرنشاطی در استان را شاهد باشیم.

معاون امور اقتصادی استاندار با اشاره به اینکه پلیس راهور، پلیس‌راه، راهداری، مراکز بهداشتی و درمانی و هلال احمر نیز آماده خدمت‌رسانی به میهمانان نوروزی هستند، اظهار کرد: با کمک این دستگاه‌ها اقدامات فرهنگی اندیشیده شده که تلفات جاده‌ای را کاهش دهیم و امیدواریم رانندگان نیز احتیاط لازم را داشته‌باشند.

وی گفت: گردشگری یکی از محورهای فعال اقتصادی در استان است و اقتصاد استان در گرو فعالیت در حوزه‌های مختلفی از جمله این حوزه م‌یباشد امیدواریم بتوانیم شامل تحول اقتصاد در استان باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در‌حاشیه مراسم افتتاح ستاد اجرایی خدمات سفر استان در 24 اسفند ماه 1401 در مجتمع عین القضات گفت: جلسات کمیته‌های ستاد خدمات سفر به طور مستمر در ماه‌های اخیر برگزار شده و آمادگی برای پذیرایی از میهمانان نوروزی در استان همدان محقق است.

محسن معصوم علیزاده با بیان اینکه مراکز اقامتی استان با ۴۵۰۰‌تخت آماده پذیرایی از گردشگران است، تصریح کرد: مراکز اقامتی، گردشگری، دستگاه‌های خدمات‌رسان و مجموعه‌های مرتبط از آمادگی لازم برخوردارند.

وی گفت: ستاد اجرایی خدمات سفر نوروز استان همدان تا پایان نوروز 1402 کار خدمت‎رسانی به مسافران و گردشگران نوروزی را ادامه خواهند داد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان گفت: امسال به دلیل تقارن مناسبت نوروز و ماه رمضان با الگوی متفاوتی از سفرها مواجه خواهیم بود. از 2 ماه گذشته نیز سفرهای داخلی آغاز شده‌است.  سفرها از هفته گذشته به حجم قابل توجهی رسیده‌است و تا هفته نخست نوروز با افزایش قابل توجهی مواجه خواهیم بود. پیش‌بینی می‌شود روزهای پایانی ماه رمضان حجم سفرها به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

معصوم علیزاده گفت: معتقدیم این تقارن می‌تواند مکمل باشد. آشنایی با فرهنگ نوروز و ماه رمضان و زیست شبانه، تمدید ساعت خدمت‌رسانی به مردم در این دستورالعمل گنجانده شده و برنامه‌هایی پس از افطار و برای افراد روزه‌دار در استان همدان اجرا می‌شود.

وی سپس درباره اسکان نوروزی در مدارس، اظهار کرد: همانطور که سال گذشته اعلام شد اولویت اسکان در مراکز گردشکری رسمی است. در برخی شهرها ظرفیت مازادی را نیاز داریم که به تشخیص ستاد خدمات سفر استان به مدار خدمات‌رسانی اضافه می‌شود که شامل مدارس، و سالن های ورزشی است.

به گفته معصوم علیزاده؛ سامانه ۰۹۶۲۹ برای ارائه اطلاعات و دریافت شکایت‌های مسافران نوروزی فعال است.

 وی شماره تماس‌هایی را برای ارتباط مردمی در تعطیلات نوروز به این شرح اعلام کرد: اطلاعات راه‌ها با سامانه ۱۴۱، قطار و راه آهن با سامانه ۵۱۴۹ هواشناسی۱۳۴، اطلاعات پرواز ۱۹۹ و فرودگاه امام(ره) ۵۱۰۰۱۱۸ و استان‌های دارای بنادر با ۱۵۵۰ است که شبانه‌روز پاسخگو هستند.

گفتنی است، آراسته نبودن محوطه و حتی فضای داخل مجتمع بیانگر آن بود که میراث فرهنگی برای برقراری ستاد خدمات سفر استان همدان در نوروز 1402 در این مکان تنها مانده بود در صورت زدوده نشدن رنگ رخوت از سیمای عین القضات به نظر می‌رسد گردشگران نوروزی امسال پیام شور و نشاط را از میزبانان سفر در ستاد سفر دریافت نکنند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان همدان در آیین گشایش ستاد سفر  گفت: ۱۹ بازارچه و صنایع‌دستی و سوغات در شهرستانهای استان دایر خواهد شد.

علی خاکسار با اشاره به اینکه بر اساس اعلام پلیس راه ۶۰ درصد تصادفات جاده ای در ۳۰ کیلومتری شهرهای مقصد اتفاق می‌افتد، تأکید کرد: ۱۰ استراحتگاه در جاده های اصلی استان برای رفاه حال مسافران نوروزی ایجاد خواهد شد و امور عشایری نیز اعلام آمادگی کرده است که چادرهای عشایری را برپا و خدمات مورد نیاز را به مسافران بدهند.

خاکسار در باره همزمانی ماه مبارک رمضان با عید نوروز گفت: میراث فرهنگی متولی هماهنگی برای اجرای مناسب خدمات به مسافران و جلوگیری از ایجاد برخی حاشیه ها است.

وی تصریح کرد: اگر ظرفیت پذیرایی سفره خانه ها و مراکز پذیرایی را به تعداد مورد نیاز نداشته باشیم منجر به این خواهد شد که مسافران مواد غذایی خود را در معابر و پارک‌ها و در انظار عمومی صرف کنند. بنابراین مقرر شده است با یک شیوه بهتری همه سفره خانه ها و رستوران‌ها و مراکز پذیرایی دیگر در ایام نوروز فعال باشند و استتار و عدم دید به بیرون رعایت شود، طوری که تظاهر به روزه خوار اتفاق نیفتد.
معان گردشگری اداره کل میراث فرهنگی همچنین از برگزاری ۱۵۰ مکان رویداد در میراث فرهنگی و گردشگری استان خبر داد.

 ارائه خدمات بشردوستانه به مسافران نوروزی در ورودی 4 شهرستان همدان
معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر همدان گفت: بیست و سومین مرحله طرح ملی خدمات بشر دوستانه در همدان آغاز و این خدمات در ورودی چهار شهرستان ارائه می‌شود.

مریم پاک بین افزود: این طرح با شعار "جوانان سفیران ایمنی، سلامت و نشاط اجتماعی در مبادی ورودی 4 شهرستان همدان، کبودراهنگ، ملایر و تویسرکان اجرا می شود.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر همدان اضافه کرد: تیم‌های جوانان هلال احمر تا ۱۳ فروردین سال آینده با ایجاد چهار پست ثابت و 3 پست سحاب به مسافران نوروزی خدمات ارائه می‌دهند.

پاک بین ادامه داد: این خدمات با رویکرد ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، به ویژه پیشگیری و کاهش آسیب‌پذیری کودکان در سفر اجرا می‌شود.

وی گفت: کارکردهای این طرح ارائه برنامه‌های فرهنگی و آموزشی در فضای دوستدار کودک، پویش ملی بهبود رفتار ترافیک ساز(بهرفت)، طرح‌سلام، در سفر و جشنواره فیلم و عکس است.

به گفته معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر همدان ارائه خدمات آموزشی و مهارتی، اطلاع‌رسانی و راهنمایی مسافران نوروزی، خدمات تیم سحاب (سفیران حمایت‌های امدادی و بشردوستانه) و اجرای برنامه‌های مناسبتی و خدمات زیست‌محیطی از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این طرح است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com