1401-06-271401-07-06bool(false) ارتقای کیفیت فضای شهری با ساخت آبنماهای زیبا همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 6 مهر 1401 - شماره 4418
 
امروز : چهارشنبه ، 6 مهر 1401

Today : Wed, September 28, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  114472 تاریخ انتشار:  1399-09-29 - 09:35 تعداد بازدید:  252
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیر منطقه یک شهرداری می‌گوید:
ارتقای کیفیت فضای شهری با ساخت آبنماهای زیبا

گزارش ویژه

 این روزها نقش مبلمان شهری در خدمت‌رسانی به شهروندان بر کسی پوشیده نیست و در این میان حفظ هویت و زیبایی سیمای شهری نیز از اولویت‌های بالایی برخوردار است؛ زیرا افزایش جمعیت سبب به‌وجود آمدن سیمایی نامناسب و اغتشاش در هویت و کالبد شهر می‌شود و در این میان شهرداری‌ها وظیفه خطیری در پاسخگویی به نیاز شهروندان در امر خدمات شهری و حفظ هویت و زیبایی، به‌ویژه در مبلمان شهری دارند و در این میان آبنماها نقش بسزایی را ایفا می‌کنند؛ زیرا در گذشته گردش آب جزو ساختار طراحی آبنماها درنظر گرفته می‌شد اما درحال‌حاضر باتوجه به وجود آلاینده‌های زیست‌محیطی، بهترین کاربرد برای آبنماها تسکین روح و روان شهروندان است.
از طرفی امروزه شهرها به فضاهای آرامی نياز دارند تا بتوانند حس مطلوبی را در شهروندان در حين عبور و مرورهای روزانه‏‌شان ایجاد کنند، همچنین آبنماها از لحاظ شاخص‌های بصری در منظرسازی محيط و ارتقای هويت آن مؤثر هستند، بنابراین لازم است در طراحی اين عنصر جاذب و با توجه به نقش آن در مراودات اجتماعی و زيباسازی شهر، اصول و مبانی طراحي پيش ‏‌يني شود تا بتوان در ارتقای جايگاه فرهنگی، هنری و بصری آن در فضای شهری و ارزش نهادن به جايگاه آب در شهر همت گمارد.
از این‌رو مدیریت منطقه یک شهرداری همدان جهت تلطیف روح و روان شهروندان و همچنین هرچه زیباتر شدن این منطقه و تبدیل آن به مکانی توریستی و تفریحی سفرهای درون‌شهری به ساخت آبنما اقدام کرده است، براین اساس با توجه به اهمیت موضوع از آنجایی که این زیرساخت می‌تواند در زیباتر شدن شهر نقش شایانی داشته و تا حدودی سلامتی روانی جامعه را نیز بهبود بخشد.
مدیر منطقه یک شهرداری همدان در این‌باره با بیان اینکه آب از نظر روانشناختی یکی از عناصر نشاط‌آور محسوب می‌شود، توضیح داد: به‌طوری‌که گفته می‌شود دیدن آب، تماس با آن و چشیدن آن همه مولد شادی است. از طرفی آب در شکل‏‌گيری و کمال معماری و شهرسازی ايران از جایگاه ارزشمندی برخوردار است و این مهم در سال‏های اخير در زيباسازی فضاهای شهری و استفاده از قابليت‏‌های آن در ايجاد جاذبه‏‌های بصری بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.
مسعود دهبانی‌صابر با تأکید بر اینکه ایجاد آب‌نما در میادین و معابر شهر نقش بسزایی در زیباسازی مناظر شهری دارد، تصریح کرد: وجود آبنماها در سطح شهر می‌تواند نقش مؤثری را در زیبایی مبلمان شهری و ارتقای نشاط و شادابی شهروندان دارد.
وی با بیان اینکه ارتقای کیفیت فضای شهری و فضاهای سبز یکی از مهم‌ترین درخواست‌های شهروندان محسوب می‌شود که این مهم در اولویت برنامه‌های شهرداری این منطقه قرار دارد تا رضایتمندی شهروندان حاصل شود، گفت: آب و آبنماها نیز یکی از این موارد است که چه در حالت سکون و چه در حالت پویا سبب آرامش روح و روان انسان می‌شود.
 دهبانی‌صابر با اشاره به ساخت چند آبنما در نقاط مختلف منطقه یک شهرداری همدان گفت: یکی از این پروژه‌ها آبنمای میدان قائم بود که به‌تازگی به‌پایان رسیده است.
 وی با بیان اینکه برای ساماندهی ترافیکی، بهسازی و رسیدگی به فضای سبز میدان قائم از ابتدای تابستان سالجاری عملیات عمرانی با بودجه‌ای 7 میلیارد ریالی آغاز شده بود، همچنین اعتباری 2 میلیارد ریالی جهت نورپردازی و آبنمای این میدان درنظر گرفته شد که خوشبختانه با پایان آن شاهد استقبال شهروندان از فضای به‌وجود آمده هستیم.
مدیر منطقه یک شهرداری همدان با اشاره به بازسازی کامل میدان جهاد نیز هزینه‌ای 2 میلیارد ریالی دربرداشت، اذعان کرد: 4 میلیارد ریال نیز برای آبنمای این میدان هزینه شد که با نورپردازی انجام‌شده به‌ویژه شب‌هنگام، جلوه ویژه‌ای به شهر ببخشد.
دهبانی‌صابر با اشاره به اینکه ساخت چند آبنمای دیگر در نقاطی همچون میدان شریعتی، پارک نرگس، پیاده‌راه ‌بوعلی، میدان بیمه، جنب شهرداری آرامگاه بوعلی و بوستان ارم نیز صورت پذیرفته است و ساخت آبنمای میدان آرامگاه بوعلی سینا نیز درحال انجام است، عنوان کرد: در یک سال گذشته رقمی بالای ده میلیارد از بودجه شهرداری منطقه یک صرف ساخت آبنماهای مذکور شده است.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com