كار با كيفيت گران است كار بي‌كيفيت گران‌تر همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : سه شنبه ، 18 بهمن 1401

Today : Tue, February 7, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  53105 تاریخ انتشار:  1393-08-24 - 05:45 تعداد بازدید:  783
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گفت وگو با مدير آزمايشگاه فني مكانيك خاك اداره كل راه و شهرسازي استان همدان
كار با كيفيت گران است كار بي‌كيفيت گران‌تر

نویسنده : شهناز كرمي

گزارش ویژه

آزمايشگاه فني مكانيك خاك با رسالت كنترل كيفيت پروژه‌هاي عمراني در زمينه‌هاي مختلف كنترل حين اجراي پروژه‌ها، كنترل مرغوبيت مصالح مصرفي در پروژه‌ها، ارائه طرح‌هاي اختلاط بتن، آسفالت و مصالح، مطالعات ژئوتكنيك و مطالعات مسير، ارائه مشاوره‌هاي كيفي سازي پروژه‌ها و... در استان فعاليت مي‌كند.
اين آزمايشگاه سه شعبه در استان و بيش از 27 واحد آزمايشگاهي مستقر در شهرستان‌هاي تابعه دارد و خدمات خود را ارائه مي‌دهد.
از آزمايش‌هايي كه در اين آزمايشگاه انجام مي‌شود مي‌توان به كنترل كيفيت قبل از اجرا، كنترل حين اجرا و كنترل كيفيت بعد از اجرا اشاره كرد.
كيفيت رمز توسعه پايدار و كار با كيفيت گران است، كار بي كيفيت گران تر و زلزله ترسناك نيست، ساخت و ساز غير استاندارد ترسناك تر است، پيام‌هاي اين آزمايشگاه به مردم است.
براي آشنايي بيشتر با فعاليت‌هاي اين آزمايشگاه در استان با اسماعيل حقيقي مراد، مدير آزمايشگاه فني مكانيك خاك اداره كل راه و شهرسازي استان همدان گفت وگو كرديم.
حقيقي مراد مدرك مهندسي عمران دارد و مدت 4 سال است كه در آزمايشگاه فني مكانيك خاك فعاليت مي‌كند.
 لطفاً در مورد آزمايش‌هاي  آزمايشگاه فني مكانيك خاك توضيح دهيد.
در بخش كنترل كيفيت قبل از اجرا مطالعات ژئوتكنيك، مطالعات مسير، ارائه طرح‌هاي اختلاط بتن و آسفالت، كنترل مرغوبيت مصالح مصرفي معادن و محل توليد، كشش ميلگرد و پيچ و ورق‌هاي فلزي توليدكنندگان و عرضه‌كنندگان محصول، آزمايش‌هاي فيزيكي و شيميايي سيمان توليدي كارخانه‌ها و مراكز عرضه كننده و ... انجام مي‌شود.
در بخش كنترل حين اجرا، تعيين تراكم نسبي و دانه‌بندي، نمونه‌گيري و تعيين مقاومت فشاري بتن، نمونه ‌‌گيري و انجام آزمايش‌هاي آسفالت گرم، كنترل مرغوبيت مصالح مصرفي در پروژه، كشش ميلگرد و پيچ و ورق‌هاي فلزي مصرفي در پروژه، كنترل كيفيت جوش‌هاي اجرا شده در سازه‌هاي فلزي، آزمايش‌هاي غير مخرب بتن، مغزه‌گيري از سازه‌هاي بتني و سطوح آسفالتي به منظور آزمايش‌هاي مختلف و ... انجام شود.
در بخش كنترل كيفيت بعد از اجرا نيز آزمايش‌هاي غير مخرب به منظور ارزيابي كيفي سازه‌ها و آزمايش‌هاي ديگر انجام مي‌شود.
 آيا تجهيزات موجود در آزمايشگاه پاسخگوي نياز استان است؟
بله. آزمايشگاه استان با تجهيزات كامل موردنياز بر اساس آخرين استانداردهاي بين المللي و رايج پاسخگوي نياز كنترل كيفي استان است.
آزمايش‌هاي وزارت راه و شهرسازي فقط در پروژه‌هاي راه فعاليت دارد؟
خير. علاوه بر حضور در تمامي پروژه‌هاي وزارت راه و شهرسازي استان در پروژه‌هاي شهرداري‌هاي سطح استان، معاونت‌ها و سازمان‌هاي تابعه شهرداري، دستگاه‌ها و مؤسسات دولتي، كنترل كيفي كارخانه‌هاي آسفالت و توليد بتن و همچنين ارائه خدمات آزمايشگاهي به شركت و اشخاص بخش خصوصي فعاليت مي‌كند.
 با توجه به اظهارات شما در مورد كنترل كيفي پروژه‌ها، دلیل بي‌كيفيتي در برخي طرح‌ها چيست؟
دلايل مختلفي براي اين موضوع وجود دارد.
آزمايشگاه به عنوان زعيم كنترل كيفيت در پروژه‌ها در زمان مشخص و معين كه بر اساس آئين نامه‌هاي جاري كشور تعيين شده است، اقدام به انجام آزمايش مي‌كند. در اين ميان نظارت دقيق بر طرح‌هايي كه وظيفه دستگاه نظارت است، نقش ارزنده‌اي دارد.
از سوي ديگر آزمايشگاه به عنوان بازوي توانمند نظارت و با اجازه ايشان مي‌تواند نمونه برداري‌هاي خود را در كنترل كيفيت افزايش دهد و باعث ارتقاي ضريب اطمينان شود.
مشكلات ديگري براي نمونه نبود آگاهي و آشنايي كامل كارفرمايان با آزمايشگاه و وظايف محوله آن و اكتفا كردن به شرايط آئين نامه‌اي و صرفه‌جويي در هزينه‌ها و مسائل مشابه باعث شده است نقش آزمايشگاه كمرنگ شده و آنچه ديده مي‌شود ضعف كيفيت باشد.
نكته ديگر عدم زمان بندي مناسب در اجراي پروژه‌ها است. در بعضي از طرح‌هاي اجرايي، طولاني شدن اجراي كار و نبود بودجه باعث شده است پروژه به نقطه‌اي برسد كه زيان بار بودن آن شامل تمامي دست‌اندركاران شود و در اينجاست كه براي سرعت بخشيدن به اجراي كامل پروژه، كيفيت فداي سرعت مي‌شود و تضعيف بازوي نظارت آزمايشگاه نخستین اتفاق خواهد بود.
در مورد پيام آزمايشگاه توضيح بدهيد. چگونه اين پيام‌ها انتخاب شده است.
حدود 10 كشور در جهان از جمله ايران از حدود سال 1383 داراي مدل ملي كيفيت هستند. ضروري خواهد بود كه با كنترل كيفيت از هدر رفتن سرمايه جلوگيري شود و توسعه‌اي پايدار براي كشور به ارمغان آيد.
در مورد پيام كار با كيفيت گران است، كار بي كيفيت گران تر نيز بايد گفت هر پروژه داراي هزينه‌اي براي انجام است، حال اگر با كيفيت پايين انجام شود در آينده باعث افزايش هزينه‌ها براي ترميم بعد از پروژه مي‌شود.
 در مورد پيام زلزله ترسناك نيست، ساخت و ساز غير استاندارد ترسناك تر است هم توضيح اينكه زلزله امري طبيعي است، آنچه باعث ترسناك شدن آن مي‌شود خرابي و ويراني‌ها است كه علاوه بر زيان مادي، ضرر جاني را نيز شامل مي‌شود و اين مهم در اثر بي‌دقتي‌هايي انجام می شود كه بشر در ساخت و ساز‌هاي خود اعمال كرده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com