مطالبات معوق پروژه‌ها ناتمام! همدان پیام
 
 
شنبه - 9 مرداد 1400 - شماره 4095
 
امروز : دوشنبه ، 11 مرداد 1400

Today : Sun, August 1, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  92811 تاریخ انتشار:  1398-02-10 - 08:44 تعداد بازدید:  2287
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

عملکرد شورای شهر افکار عمومی را قانع نکرده است
مطالبات معوق پروژه‌ها ناتمام!

نویسنده : مریم مقدم

انتخابات مجلس نهم


■  اتلاف زمان و تعلل در اتمام پروژه میدان امام
■ فعال شدن پروژه غیرضروری آرام‌سازی بلوار ارم
■ تأمین نشدن زیرساخت‌های فرهنگی در پیاده‌راه‌های بوعلی و اکباتان
■ تبدیل شدن خیابان‌های باقیمانده در اطراف میدان به پیاده‌راه‌
■ جای خالی خانه‌های تاریخی خراب شده در چمن کبابیان
■ پرداخت نشدن کامل مطالبات مطبوعات توسط شهرداری
■ بلاتکلیف ماندن رسیدگی به خواسته ملی رسانه‌ها پیرامون عمارت نورمحال
 جملات بالا ،  گزیده‌ای از مهمترین انتقاداتی بود که اصحاب رسانه در نشست خبری با رئیس شورای شهر همدان روز گذشته مطرح کردند از راه رسیدن روز ملی شوراها بهانه‌ای شد تا میزگردی با عنوان نشست مطبوعاتی بین گردان و برخی دیگر از اعضای شورای شهر با رسانه‌ها برگزار شود. نشستی که بخش بیشتری از آن را گلایه‌ انتقادات رسانه‌ها به خود اختصاص داد. به پایان نرسیدن پروژه میدان امام این روزها به دغدغه اصلی مردم شهر تبدیل شده است پروژه‌ای که مرکز اصلی شهر را به یک کارگاه نیمه‌تمام تبدیل کرده است، کارگاهی که هر روز معطل یک اتفاق تازه است یک روز نبود اعتبارات تیتر می‌شود روز دیگر به تعامل نرسیدن برنامه‌های مشترک بین مسکن و شهرسازی و میراث فرهنگی و شهرداری، حالا رئیس شورای شهر می‌گوید: دو ماه دیگر موزه به اتمام می‌رسد چرا که مبلغ دو میلیارد ریال بودجه از سوی مسکن و شهرسازی به شهرداری از محل اعتبارات باز آفرینی در زمینه ساخت موزه ابلاغ شده است با این تفاسیر می‌توان منتظر پایان پروژه میدان امام در اواسط تابستان 98 بود اما شرایط موجود چیز دیگری را می‌گوید و به نظر می‌رسد این خبر امید بخش نیز به لیست وعده‌های شورای شهر بپیوندد چرا که در سال‌های اخیر بارها در زمینه پایان یافتن پروژه میدان امام وعده داده شده است.
 در زمینه عدم ضرورت اجرای پروژه بلوار ارم این بار هم رسانه‌ها مواردی را به رئیس شورای شهر همدان مبنی بر اینکه در صورتی که می‌توانستیم با اعتبار میلیاردی اجرای این پروژه بخش اعظمی از پروژه‌های معطل را سر و سامان دهیم چه ضرورتی داشت که بهترین منطقه تفریحی شهر را در یکی دو سال اخیر به یک لاین ترافیکی پرحجم تبدیل کنید ؟

 

 افزایش 25 درصدی اعتبار
اما در پاسخ به این واکنش‌ها کامران گردان رئیس شورای شهر همدان چنین گفت  : دویست پروژه در همدان در دست بهره‌برداری است و پارک‌های تفریحی حیدره و اکباتان در حال ساخته شدن و اضافه شدن به فضای سبز است و در کنار این موارد پیش‌بینی می‌کنیم فاز نخست پیاده‌راه سازی بلوار ارم تا شهریور ماه امسال به پایان برسد و فاز دوم عملیات از شهریور ماه کلید بخورد.
گردان در تشریح عملکرد شورای شهر گریزی به بودجه سال جاری شورا زد و عنوان کرد: در سال 98 شاهد افزایش 25 درصدی بودجه شورا بوده‌ایم چرا که در سال گذشته 60 درصد از بودجه اختصاص به پروژه‌های جاری داشت و 40 درصد مربوط به پروژه‌های عمرانی بود.
گردان عنوان کرد: بودجه سال 97 شهرداری 300 میلیارد تومان بود که امسال این مبلغ به 800 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و در سال جاری 57 درصد از بودجه به طرح‌های عمرانی و 43 درصد به طرح‌های جاری اختصاص پیدا خواهد کرد.
 میراث و توافق ساخت
در حوالی نورمحال
گردان در پاسخ به چگونگی تصمیم شورا در زمینه عمارت نورمحال عنوان کرد: مطالبه‌گری در زمینه این عمارت حالا دیگر ملی شده است و این مهم می‌طلبد که مدیر ارشد استان برای تصمیم‌گیری ورود پیدا کند. اما سوال اینجاست چرا میراث فرهنگی وقت در سال‌های گذشته مجوز ساخت و ساز در عرصه این عمارت صادر کرده است و حالا اعلام می‌کنیم اگر میراث فرهنگی عدم موافقت خود برای ساخته شدن بنا در حریم نور محال را اعلام کند ما نیز تمکین می‌کنیم چون مسئله ملی و نیازمند ورود جدی تصمیم‌گیران برای بهترین خروجی است.
 پیاده راه 100  متری
وی در پاسخ به این سوال که برای اتمام پروژه‌های پیاده‌راه چه برنامه‌ای را در دست اجرا دارید عنوان کرد: در طرح جامع شهری و پیاده‌راه‌سازی خیابان‌های منتهی به میدان امام و مشکلات تردد تاکسی و اتوبوس‌ها طبق پیشنهاد شهردار که دیگر خیابان‌ها از جمله شهدا، شریعتی، تختی و باباطاهر احتمال پیاده‌راه سازی 100 متری آنها وجود دارد با این تفاسیر می‌توان اینگونه عنوان کرد که شورا برای اجرای پروژه‌های شهر که بتواند مورد اقبال بخش اعظمی از جامعه شهری باشد لازم است پیش از آن با مشاوران مسلط به اجرای پروژه‌های مرتبط به شهر به نتایج کارشناسی شده‌ای دست پیدا کند در غیر این صورت پس از اجرای پروژه علی‌رغم خروجی مطلوب انتقادات متعددی دامان آن را خواهد گرفت.
 موزه میدان شهر 2 ماه دیگر ساخته می‌شود
رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: سایت موزه میدان تا مدت 2 ماه احداث خواهد شد و 20 میلیارد ریال بودجه برای احداث این سایت اختصاص یافته است.وی بیان کرد: این سایت با مشارکت میراث فرهنگی، مسکن و شهرسازی و شهرداری همدان احداث می شود وعملیات عمرانی این سایت توسط شهرداری همدان انجام خواهد شد.گردان یادآور شد: اعتبار 20 میلیارد ریالی از بودجه بازآفرینی قرار است از مسکن و شهرسازی به شهرداری پرداخت شود.
 زمینه سازی برای جذب گردشگری
رئیس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه زمینه سازی لازم برای جذب گردشگر در سطح این شهر فراهم شده است افزود: آرام سازی بلوار ارم، ساخت هتل ها، پیاده راه سازی مرکز شهر و ایجاد مراکز تجاری بزرگ در راستای استفاده بهینه گردشگران است.گردان افزود: آرام سازی بلوار ارم و پیاده راه اکباتان طرح های ماندگار برای شهر همدان در آینده خواهد بود و به طور قطع از فواید آن استفاده خواهند کرد.وی اضافه کرد: شورای شهر همدان رویکرد حمایتی از سرمایه گذاران بخش گردشگری دارد و هدف ما توسعه و رونق صنعت گردشگری است.
  در جابجایی شهرداری نقشی نداریم
رئیس شورای اسلامی شهر همدان با تاکید بر اینکه در جابجایی حوزه های شهرداری نقشی نداریم، گفت: شهردار در این خصوص تصمیم گیرنده است.گردان افزود: برکناری مدیرعامل سازمان عمران شهرداری همدان نیز براساس گزارش ارایه شده شهردار و دستور منع فعالیت وی توسط مراجع قضایی است.وی بیان کرد: مراجع قضایی اجازه ورود مدیرعامل سازمان عمران شهرداری را نداده اند و امیدوارم مسایل وی حل شود.
در این نشست برخی از اعضای شورای اسلامی شهر همدان نیز حضور داشتند.
در این نشست موارد متعدد دیگری عنوان شد، از جمله مواردی که مربوط به حوزه گردشگری شهر همدان است، حضور حسین قراباغی رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا موجب شد موارد متعددی در این زمینه مطرح شود.
  مدیرانی که کار نمی‌کنند
مواخذه نمی‌شوند
وی در پاسخ به برخی سوال‌ها در حوزه گردشگری عنوان کرد در مباحث گردشگری و سرمایه‌گذاری جای بحث بسیار است چرا که در این زمینه در کنار ظرفیت‌های حائز اهمیت چالش‌های متعددی در شهر همدان وجود دارد ما ساختار خوبی برای توسعه در شهر همدان در حوزه مدیریت و تصمیم‌گیری نداریم ناهماهنگی‌های بسیاری در زمینه سرمایه‌گذاری و گردشگری در همدان وجود دارد یکی از موارد این است که ما پنجره واحد در حوزه سرمایه‌گذاری و گردشگری نداریم با مدیران برای ورود به تصمیم‌گیری در این زمینه ریسک پذیر نیستند یکی از عواملی که باعث می‌شود تعلل در اجرای پروژه‌ها به وجود آید این است که مدیرانی که کار نمی‌کنند مواخذه نمی‌شوند.
شاهد موازی کاری در سرمایه‌گذاری هستیم در صورتی که می‌توانیم با اعمال واقعی مشوق‌ها موجب حمایت و ورود سرمایه‌گذار به حوزه‌های پردرآمد گردشگری شویم اما موانع بسیاری برای آنها ایجاد می‌شود.
حسین قراباغی همچنین عنوان کرد: در شهر همدان شاهد سرمایه‌گذاری‌های ناقصی هستیم که لازم است در اولویت تصمیم‌گیری‌ها قرار گیرد در حال حاضر پروژه‌هایی مانند عصر طلایی و هتل ندیمی و ساخت سایت میوه و تره‌بار از جمله مواردی است که در دست برنامه‌ریزی و پیگیری کمیسیون گردشگری شورا برای به نتیجه رسیدن است به این گونه که تلاش کردیم موانعی که موجب شده است از سوی شهرداری توقف اجرای پروژه را رقم زند حل و فصل کنیم تا شاهد رفع شدن سکوت اجرای پروژه‌ها باشیم.
 شفافیت و زیرساخت الکترونیک
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز  در این نشست به لزوم شفاف‌سازی و ایجاد زیرساخت‌های الکترونیکی‌سازی برای برون‌سپاری پروژه‌های شهرداری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هفتاد درصد خدماتی که شهرداری انجام می‌دهد قابلیت برون‌سپاری را دارد به همین دلیل اقدام به ایجاد زیرساخت الکترونیکی سازی برای ارائه پروژه‌ها به جامعه شهری در شهرداری همدان مورد پیگیری و اجراست این زیرساخت و سرورهایش در حال آماده شدن است تا بتوانیم به فرآیند ارائه پروژه‌ها بهبود بخشیم و پیش‌بینی می‌کنیم در پایان سال 98 بخشی از ارائه خدمات از طریق دفاتر پیشخوان دولت و یا اپلیکیشن به انجام برد.
بادامی نجات همچنین به طرح شهاب اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف شفاف‌سازی به گونه‌ای مصوب شده است تا تمام قراردادهای بالای 250 میلیون تومان از طریق وب سایت به مردم اطلاع‌رسانی شود این حق مردم است که در جریان هزینه کردهای دولت در حوزه پروژه‌های شهری باشند و حتی خصوصیات و مدارک تحصیلی پرسنل شهرداری نیز در این طرح به مردم ارائه خواهد شد.
وی همچنین از برگزاری جشنواره شهروند برتر برای دومین دوره برای سال 98 خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تا شهریور ماه سال جاری شاهد برگزاری این جشنواره در شهر همدان باشیم.
 امیدی به شورای فعلی و شهردار نیست
در این نشست مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان با انتقاد از نوع عملکرد شهرداری در مقابل اختصاص  ساختمان رسانه از پرداخت مطالبات رسانه‌ای‌ها انتقاد کرد. از تحقق وعده شهردار نسبت به اختصاص ساختمان رسانه ناامید شده‌ایم و سطح رفتار با رسانه‌ها از سوی شهرداری در زمینه پرداخت مطالبات آنقدر ناامید کننده است که ترجیح می‌دهیم هیچ درخواستی از شورای فعلی و شهردار نداشته باشیم و امیدوار به ورود شورای بعد باشیم.
مهرداد حمزه با ابراز تأسف از به تعویق افتادن مطالبات اصحاب رسانه که قرار بود تا پایان سال 97 توسط شهرداری تسویه شود عنوان کرد: این اتفاقات باعث شده است خانه مطبوعات تصمیمات جدی برای نوع تعامل با ارگان‌ها اتخاذ کند که در آینده‌ای نزدیک تصمیمات نهایی رسانه‌ای خواهد شد.
وی همچنین به عملکرد ضعیف کمیسیون فرهنگی شورا گریزی زد و گفت: از این کمیسیون بارها درخواست شد تا نشست مشترکی با خانه مطبوعات و اصحاب رسانه در زمینه مسائل رسانه‌ای و فرهنگی استان پیش‌بینی شود اما عدم پیگیری رئیس کمیسیون نشان دهنده این است که حساسیت حضور رسانه و درخواست‌های آنها جدی گرفته نمی‌شود.
در پاسخ به این موارد گردان خطاب به شهردار عنوان کرد: از شهرداری برای عدم پرداخت مطالبات مطبوعات انتقاد می‌کنیم و بارها بر این مهم تأکید کردم که با تعلل در پرداخت مطالبات خودتان را زیر سوال نبرید اما متأسفانه این مهم مورد پیگیری و رسیدگی قرار نگرفته است و انتقاد به شهرداری وارد است که در تصمیم‌گیری‌ها در این حوزه اولویت بندی رقم نخورده است و در زمینه کمیسیون فرهنگی هم پیگیری خواهیم کرد که چرایی تعلل پیگیری درخواست رسانه‌ها مشخص شود.
به هر ترتیب نشست مشترک اصحاب رسانه و رئیس شورای شهر و برخی دیگر از اعضای شورا در حالی روز گذشته به اتمام رسید که قریب به اتفاق رسانه‌ای‌های حاضر معتقد بودند عملکرد شورای شهر در پیگیری و نظارت بر پروژه‌های شهری جای کار دارد و انتقادات وارده همچنان جامعه محلی را در معطل ماندن پروژه‌ها و کلید خوردن برخی پروژه‌های غیر ضروری به قوت خود باقیست امید آن می‌رود این نشست بیانگر دیدگاه واقعی و درخواست‌های جامعه محلی که رسانه‌ها تریبون بیان آن هستند باشد شاید در آینده‌ای نزدیک شاهد تغییر دیدگاه و جدیت در رسیدگی‌ها باشیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com