برخورد قانونی با بی‌اخلاقی‌های انتخاباتی همدان پیام
 
 
شنبه - 9 مرداد 1400 - شماره 4095
 
امروز : دوشنبه ، 11 مرداد 1400

Today : Sun, August 1, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  76528 تاریخ انتشار:  1396-01-26 - 05:45 تعداد بازدید:  4316
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس ستاد انتخابات استان همدان هشدار داد
برخورد قانونی با بی‌اخلاقی‌های انتخاباتی

انتخابات مجلس نهم

 رئیس ستاد انتخابات استان همدان هشدار داد: با بی‌اخلاقی‌های انتخاباتی برخورد لازم صورت می‌گیرد چرا که به جامعه آسیب می‌زند.
به گزارش ایسنا، محمدابراهیم الهی‌تبار در نشست مدیران مسئول و سرپرستان رسانه‌های استان همدان، به بحث انتخابات شوراها و روند برگزاری این رویداد سیاسی در استان وارد شد و تصریح کرد: باید تا جایی‌که امکان دارد فرصت برای مشارکت حداکثری مردم مهیا شود به طوریکه رقابتی شدن انتخابات این شرایط را فراهم می‌کند.
وی به دغدغه‌های موجود در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه انتخابات اشاره کرد و افزود: در این سیاست‌ها بر سلامت انتخابات، شفافیت و پاسخگو بودن و تمکین به قانون و منتخب مردم از سوی نامزدهای انتخاباتی تأکید شده است.
الهی تبار با بیان اینکه خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران به جزیره امنی در منطقه تبدیل شده و علت اصلی آن حضور مردم در صحنه‌های مختلف است کما اینکه در سال 92 مشارکت حماسی مردم رقم خورد، عنوان کرد: حضور حماسی مردم در انتخابات پشتوانه‌ای قوی برای مسئولان نظام و کشور است.
معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان از رسانه‌ها خواست فضایی امیدوارکننده و دلگرم‌کننده برای حضور مردم در پای صندوق‌های رأی ایجاد کنند و خاطرنشان کرد: حرکت همه جریان‌های انتخاباتی باید در مسیری باشد که به قانون تمکین کنند.
وی به تشکیل کمیته‌ای در کشور در زمینه فضای مجازی و جرائم مرتبط به آن در زمان انتخابات اشاره کرد و افزود: در این کمیته سازوکارهای مربوط به جرائم و تخلفات رخ داده در فضای مجازی بررسی و به‌زودی به کاندیداها اعلام می‌شود.
الهی‌تبار به نقش‌آفرینی رسانه‌ها در بحث اخلاق انتخاباتی و رعایت آن از سوی کاندیداها تأکید کرد و گفت: رسانه‌ها باید ضمن توجه به این امر، کاندیداها را به نسبت به رعایت اخلاق انتخاباتی توجه دهند و مسیر را به گونه‌ای هدایت کنند تا به سمت اخلاق‌مداری حرکت شود البته با بی‌اخلاقی‌ها برخورد لازم صورت می‌گیرد چرا که به جامعه آسیب می‌زند.
وی درباره انتخابات شوراهای شهر خطاب به رسانه‌ها گفت: متأسفانه کمتر به تبیین نقش و وظایف شوراها پرداخته می‌شود این در حالیست که شوراها در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در حوزه‌های مختلف اجتماعی، عمرانی، فرهنگی، اقتصادی و ... می‌توانند به راحتی وارد شوند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان از رسانه‌ها درخواست کرد به بیان شاخص‌ها، وظایف، اختیارات و دغدغه‌های شوراها بپردازند و یادآور شد: اگر رسانه‌ها سالم کار کنند بسیاری از فسادها در جامعه رخ نمی‌دهد و می‌توانند علاوه بر نقش‌آفرینی در توسعه و داشتن جامعه خوب، به تقویت فرهنگ غنی استان کمک کنند بنابراین سیاست کاری ما حمایت همه‌جانبه از رسانه‌ها و تقویت آنهاست.
وی در ادامه با بیان اینکه نگاه اجتماعی به مسائل جامعه در دولت یازدهم به یک دغدغه و باور در بین مسئولان تبدیل شده است، اظهار کرد: در بین مدیران و مجموعه‌های استان همدان هماهنگی و حرکت شایسته‌ای به منظور جلوگیری و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی وجود دارد.
الهی‌تبار با بیان اینکه تشکیل بنیاد صیانت از خانواده توسط امام جمعه همدان نمونه بارزی است که مسئولان کشور پیگیری تسری این امر در سطح کشور هستند، عنوان کرد: خوشبختانه در سال 95 در مقایسه با سال 94، کاهش 29 درصدی در بحث وقوع جرائم داشته‌ایم.
 نحوه برخورد با تخلفات انتخاباتی
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان نیز گفت:  در زمان مشاهده تخلفات انتخاباتی در ابتدا با تذکر سپس ارشاد و در نهایت با برخورد قضائی اقدام می‌کنیم.
سعید گلستانی رسانه‌ها را یکی از مؤلفه‌های توسعه در کشورهای توسعه‌یافته و از ارکان اطلاع‌رسانی عمومی دانست و اظهار کرد: رسانه‌ها می‌توانند با جریان‌سازی و افزایش آگاهی‌های عمومی به پیشگیری از جرائم و تخلفات در حوزه‌های مختلف کمک شایایی داشته باشند.
وی با بیان اینکه با کمک رسانه‌ها می‌توانیم فضا و رقابت سالم انتخاباتی داشته باشیم، عنوان کرد: باید کمک کنیم مردم انتخاب اصلح داشته باشند چرا که این امر در تعیین سرنوشت چهار سال کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... موثر خواهد بود.
گلستانی با اشاره به اینکه رسانه‌ها باید بحث استفاده از امکانات عمومی را برای کاندیداها مطرح کنند، افزود: باید قانونی برای تعیین منابع هزینه‌های کاندیداها مشخص شود تا امکان سوءاستفاده برای افراد خاص نباشد چرا که بعضی به علت ورود به برخی گروه‌ها و همکاری با اشخاص و استفاده از منابع غیرمجاز در راستای منافع آنها اقداماتی انجام می‌دهند.
وی ضمن اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه انتخابات، بر شفاف‌سازی در حوزه منابع مالی از سوی کاندیداها تأکید و عنوان کرد: نامزدها باید توضیح دهند که از کجا هزینه‌هایشان تأمین می‌‌شود و این مسأله باید به خواست و مطالبه عمومی تبدیل شود تا به صورت قانون درآید.
وی تصریح کرد: کاندیداها باید از تخریب بپرهیزند و اصلح بودن خود را با زیرسوال بردن اقدامات دولت‌های گذشته ثابت نکنند و از این طریق بگویند اشکالات موجود در ما نیست.
گلستانی با تأکید بر اینکه تفرقه‌های قومی و مذهبی در تبلیغات ممنوع بوده و مغایر با امنیت ملی است، اظهار کرد: باید هنجارهای انتخاباتی و رفتارهای صحیح نهادینه شود و اصول، ارزش‌ها و رفتار انتخاباتی گسترش باید.
وی یادآور شد: باید دیدگاه کاندیدای منتخب و کسی که به دنبال پذیرش مسئولیت اجتماعی است، به همه مردم یکسان باشد و بداند که به تمام مردم و نه به گروه و افراد خاص، تعلق دارد.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان قانون‌محوری و قانون‌گرایی را از مسئولیت‌های انتخاباتی عنوان کرد و افزود: اشخاص باید ظرفیت‌شان را بالا ببرند چرا که نهادینه شدن قانون‌گریزی و قانون‌شکنی به ضرر کشور است.
وی با بیان اینکه زمانی‌که قانونی در مجلس به تصویب می‌رسد باید مورد احترام تمام آحاد قرار گیرد، تصریح کرد: وفای به عهد و امانتداری از مسئولیت‌هایی است که بر عهده کاندیداها است چرا که امانتی که مردم به آنها می‌دهند برای خدمت است نه حکومت! بنابراین باید خدمتگزاری را به عنوان اصول اخلاقی گسترش دهیم.
گلستانی به پاسخگویی و نقدپذیری کاندیداها اشاره کرد و گفت: بسیاری از افراد نقدپذیر نیستند و همواره دوست دارند مجیزشان گفته شود اما کسی که مسئول می‌شود باید نقدپذیر باشد و آستانه تحملش را بالا ببرد.
وی صداقت، راستی، حق‌محوری و انصاف از دیگر مواردی بود که گلستانی به آن اشاره کرد و افزود: باید با پایبندی به اصول اخلاقی و کاری، مردم را به حضور حداکثری در انتخابات دعوت کنیم.
وی با اشاره به احترام به قوانین و مقررات انتخاباتی اظهار کرد: برخی افراد تبلیغات زودهنگام به ویژه در شبکه‌های اجتماعی دارند که این امر در حوزه شوراهای شهر نمود بیشتری دارد بنابراین آسیب‌شناسی در این زمینه صورت گرفته و به مرکز پژوهش مجلس اعلام شده است هر چند قانونی در این حوزه نداریم و قوانین موجود جوابگوی شرایط امروز نیست پس باید تخلفات فضاهای مجازی را با قوانین کنونی تطبیق داده و اعمال قانون کنیم.
گلستانی با تأکید بر اینکه مجریان انتخابات باید بی‌طرفی کامل را رعایت کنند، عنوان کرد: فعالیت کارمندان دولت به جز مجریان، ناظرین و دستگاه قضا، پس از پایان ساعت کاری در ستادهای انتخاباتی منعی ندارد.
وی به نقش رسانه‌ها در ترویج ادبیات امیدوارکننده در عرصه انتخابات اشاره کرد و گفت: باید زمینه بدون تبعیض برای تمام نهادها و جریانات سیاسی فراهم شود و ما نیز ملزم به برگزاری انتخابات سالم هستیم و در زمان مشاهده تخلفات انتخاباتی در ابتدا با تذکر سپس ارشاد و در نهایت با برخورد قضائی اقدام می‌کنیم.
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان همدان در ادامه به آسیب‌های اجتماعی موجود در جامعه اشاره کرد و یادآور شد: با همکاری و کمک رسانه‌ها می‌توان به رفع بسیاری از آسیب‌های اجتماعی همچون فساد اداری پرداخت.
وی با اشاره به نامگذاری شعار سال با عنوان «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: با اصلاح قوانین تأمین اجتماعی، مبارزه با قاچاق کالا، تسهیل در ارائه تسهیلات بانکی و تزریق درآمد حاصل از یارانه نقدی به تولید به عنوان موانع تولید کشور می‌توان در تحقق شعار سال گام موثری برداشت.
به گفته گلستانی، با اصلاح قوانین و مقررات و سرمایه‌گذاری‌های خرد در عرصه تولید کیف، کفش و لباس می‌توان معضل بیکاری را تا حدودی مرتفع ساخت.
وی در ادامه به کاهش 6 درصدی طلاق در سال 95 در استان همدان اشاره و تصریح کرد: پارسال در بنیاد صیانت از خانواده همدان، 300 پرونده از 600 پرونده تشکیل شده در زمینه طلاق، منجر به سازش شد.
گلستانی با بیان اینکه پارسال در شهر همدان 2029 واقعه طلاق داشتیم در حالیکه در سال 94، 2055 واقعه طلاق به ثبت رسید و این حاصل همکاری تمام نهادهای ذیربط بود، خاطرنشان کرد: سال گذشته میزان سرقت در استان همدان 23 درصد کاهش یافت که این امر با همکاری همه نهادهای ذیربط و هدایت معتادان متهاجر به مرکز ماده 16 و کمپ‌های ترک اعتیاد بود به طوریکه هم‌اینک بین 30 تا 40 هزار نفر متادون‌درمانی می‌کنند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com