1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) قضاوت شورای‌شهر برای عملکرد 4ساله همدان پیام
 
 
شنبه - 14 تير 1399 - شماره 3792
 
امروز : شنبه ، 14 تير 1399

Today : Sat, July 4, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  70653 تاریخ انتشار:  1395-02-09 - 05:45 تعداد بازدید:  4607
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شوراي شهر همدان بی پرده سخن گفت
قضاوت شورای‌شهر برای عملکرد 4ساله

نویسنده : سمانه جهانگيري عرش

انتخابات مجلس نهم

انتخابات شورای پنجم در پیش است. در جلسه نشست شورای شهر که به مناسبت سالروز تشکیل شوراها برگزار شد، این‌بار مباحث مختلفی مطرح شد که به نظر می‌رسد در آن برخی از هر آنچه را که شورا در مدت فعالیت خود به آن نپرداخته بود را پاسخگو شد.
اعتراف به ضعف شورا و درگیر شدن آن به روزمرگی، اعتراف به اجرای نادرست برخی پروژه‌ها و کندی در انجام آنها و نیز مسائلی که در داخل شورا و شهرداری مانع انجام برخی کارها شده است؛ مسائلی بود که این‌بار شورا به وجود آنها صحه گذاشت.
گلایه‌های شورایی‌ها از برخی تنگ نظری‌ها، مانع‌تراشی‌ها، برخوردها وکمبود قانون در برخورد با تخلف و درگیر شدن اعضا و همکاران با دادستانی نیز دیگر مسائلی بود که نشست دیروز شورای شهر را متفاوت از سال‌های پیش می‌کرد.
اینکه 95 درصد ساخت و سازهای اطراف شهر غیر قانونی است.درختان دانشگاه بدون مجوز در روز تعطیل قطع می‌شود و توان برخورد با آن نیست. اینکه میراث فرهنگی در برخوردهای قانونی خود فقط شورا را می‌بیند و شورا می‌گوید هر جای شهر را حفر کنی به کاسه کوزه می‌رسی و این نباید مانع کار شود. اعتراف به توجیه نبودن عملکرد شورا در بحث توسعه شهر و در نتیجه عقب‌ماندگی همدان، همه و همه دیروز در بیان و صحبت‌های شورایی‌ها آورده شد.
در هر حال پاسخ‌هایی که دیروز هر یک از اعضای شورا دادند مبحثی مفصل است که در زیر می‌خوانید:
 با توجه به كاهش شديد درآمدها شهرداري چه تدابيري انديشيده است؟
قره‌باغي: از همان ابتدا دغدغه درآمدهاي پايدار را داشتيم. بر همين اساس كميسيون سرمايه‌گذاري را بنا نهاديم تا پيگيري جذب سرمايه‌گذار به استان باشيم. در حال حاضر هم عملیات6هتل در همدان آغاز شده است. در بحث عوارض نوسازي، كسب‌وكار، عوارض رانندگي و... هم با مشوق‌هاي لازم اقدام به جذب درآمد كرديم اما مشكل ما در مباحث حاكميتي يعني بدهي ادارات به شهرداري به قوت خود باقي بوده و بايد حق و حقوق مديريت شهري را از اين دستگاه‌ها مطالبه كنيم كه جمع‌ بدهي آنها 76 ميليارد تومان است.
نظري: قرار بود كه مديران كم‌كار دادگاه بروند كه خبري نيست. مدير كم‌كار نداريم. همكاران شهرداري به نحو احسن كار مي‌كنند. همين كه شهرداري با اين وضع مالي توانسته كشتي خود را هدايت كند، جاي تقدير دارد. اگر چنين نبود بايد همچون برخي شهرها، شهرداري‌ همدان هم بدهي بالا مي‌آورد. نبايد فصل‌الخطاب ما براي وصول درآمد تنها مردم باشند. اگر ادارات كمك كنند، پويايي كشور ميسر خواهد شد.
 مديريت ارشد استان از بحث دخالت شورا در برخي امور سخن گفت. در اين خصوص چه نظري داريد؟
نظری: استاندار، بر اين معتقدند كه نبايد شوراي شهر با ادارات گلاويز شوند. بايد ادارات خود وظيفه‌شان را بشناسند و ما هم معتقديم كه تصميم‌گيري از وجهه كار ما نيست. ما مدعي نظارت هستيم و اين هم در قانون ديده شده و كسي هم به ما امر و نهي نكرده. شورا در كمال هماهنگي با مديريت شهري جلو رفته كه اين از مهمترين ويژگي شورا در دور چهارم است.
 در خصوص هزينه‌هايي كه زيباسازي در ايام نوروز به شهرداري متحمل كرد، توضيح دهيد.
600 ميليون تومان در نوروز امسال براي زيباسازي شهري هزينه شد. بايد شهر را زيبنده استقبال از مسافران مي‌كرديم. مردم رضايت عمومي خود را از زيبايي شهر اعلام كردند. هزينه صرف شده در حد بودجه شهري قابل توجيه است.
 آيا پروژه‌هاي حمل‌ونقل موفق بوده‌اند؟
الياسی: يكي از نقاط ضعف اعضاي شوراي شهر اين است كه ما دچار روزمرگي شده‌ايم. اين به ميزان و نحوه مطالبه‌گري مردم و رسانه‌ها برمي‌گردد. اگر ما به عنوان تصميم‌سازان شهري سطح عملكرد خود را پايين بياوريم، دچار روزمرگي خواهيم شد. بايد مردم از ما مطالبه كنند تا پروژه‌هاي انجام شده حداقل براي 10 سال ماندگار و اثرگذار باشند.
ترافيك هم چيزي نيست كه با يك ديد پايين آن را دنبال كنيم. ترافيك را بايد به صورت تك‌بعدي نگاه نكنيم. اگر به طرح جامع حمل‌ونقل برگرديم، مي‌بينيم كه ما سر سوزني از آن را اجرا نكرديم. بايد اين طرح به يك پروژه تبديل شود.
از شهرداري هم خواستيم بر اساس طرح جامع پروژه‌ها را تعريف كند كه متأسفانه هنوز اتفاقي نيفتاده و ما بودجه‌اي براي انبوه‌بر (BRT) نداريم.
امروز معضل اصلي ما بحث حمل‌و‌نقل عمومي است. هم‌اينك 200 دستگاه اتوبوس در شهر كم داريم.
 در حوزه آسفالت كه مطالبه عموم مردم است، عملكرد شهرداري چگونه بوده است؟
الياسي: در حوزه آسفالت بسيار كار كرديم اما در بخش توليد نياز به تحول داريم كه آسفالت باكيفيت در سطح خيابان‌ها توزيع شود.
پيشنهاد داريم كه اداره آسفالت در دل ادارات زيرمجموعه شهرداري تشكيل شود.
گردان: شهرداري در خصوص مهندسي ترافيك صد درصد عملكرد داشته، كاهش تصادفات فوتي در همدان مؤيد اين قضيه است. در همدان هر ماه 45 خودرو شماره‌گذاري مي‌شود كه طبق تعريف هر خودرو نياز به 4 مترمربع فضا و پاركينگ دارد كه هدف شورا از توسعه پاركينگ‌ها تحقق همين امر است.
 شوراي شهر در خصوص فرهنگ‌سراها چه عملكردي داشته؟ چرا فقط از اين بحث ما فقط اعداد و ارقام را مي‌شنويم؟
در اين خصوص چند گام برداشتيم. اصلاح ساختار معاونت فرهنگي يكي از اين اقدامات بوده است. شورا به دنبال ايجاد مديريت فرهنگي در مناطق و واگذاري فرهنگ‌سراها به مناطق بوده است. تا متوليان آنها ضمن محتواسازي و ايجاد تعامل با يكديگر از اين ظرفيت بهتر استفاده كنند.
تصويب شوراي اجتماعي محلات هم از ديگر اقدامات بوده است كه اگر بر اساس شوراي اجتماعي ايجاد شود، بسيار اثرگذار خواهد بود و اين مشاركت سياسي، اجتماعي و... مردم را تقويت خواهد كرد.
 مركز پژوهشي شورا پس از گذشت 3 سال از ايجاد آن، به كجا رسيد؟
نظري: دور چهارم شورا به اين مركز ورود پيدا كرد و مجموعه را شكل داد. در اين مجموعه مهندسان و مشاوران برتر شهر دعوت به كار شدند. طرح‌هايي كه ارائه مي‌شود به دفتر مطالعات ارجاع مي‌شود كه برخي منجر به طرح و مصوبه نشده و به شورا مي‌آيد و ما آن را اجرا مي‌كنيم. طرحي ارائه داديم كه پايان‌نامه‌هاي دانشجويي مرتبط با مسائل شهري هزينه پروژه خود را دريافت خواهند كرد.
 چالش‌هاي شورا چه موقع پايان مي‌پذيرد؟
نظري: چالش‌هاي شورا حاكي از پويايي است. يعني افرادي با انديشه‌هاي مختلف از مردم به شورا ورود پيدا كردند كه اين نكته مثبتي است.
 پروژه‌هاي پاركينگ طبقاتي و ميدان‌بار به كجا رسيد؟
پرزاد: موانع زيادي بر سر راه داريم. مسائلي در داخل و خارج شورا و شهرداري وجود دارد كه روند انجام پروژه‌ها را كُند كرده است. پروژه پاركينگ آقاجاني‌بيگ هرچند كارهاي اجرايي آن ضعيف است اما در حال انجام است. از كلنگ‌زني اين پر7وژه يك سال مي‌گذرد.
روگذر شهيد همداني نيز در حال پيشرفت است هرچند قانع‌كننده نيست. پروژه بازار سينا هم چون كل شهر درگير آن است، نتوانستيم اقدامي براي افرادي كه آن را پيش‌خريد كردند، انجام دهيم و خريد آن با ركود مواجه شده است.
قول‌هايي براي تأمين 5 ميليارد تومان براي پایان اين پروژه داده شده كه اگر محقق شود، پايان سال 95 به جاي مطلوب خواهد رسيد.
در خصوص پروژه ميدان‌بار هم بحث‌هاي زيادي مطرح است. مسائلي پيش آمده كه اين طرح را زمان‌بر كرده است. افرادي كه در مناقصه شركت كردند توان مالي لازم را ندارد كه به دنبال پيمانكار جديد بوديم. بايد اين طرح 127 ميلياردي به جايي برسد كه در حقيقت هفته آينده اجراي طرح را در دستور كار داريم. برخي مشكلات و كندي‌ها به شورا و شهردار برمي‌گردد شهرداري به کارها سرعت نمی دهد.
در همدان تنگ‌نظري‌ها و گيرهاي بني‌اسرائيلي موانعي را به ما تحميل كرده است. اينها نمي‌گذارند شهر رشد كند. در همدان بحث سرمايه‌گذاري به دليل همين موانع ضعيف است. بر روي كاغذ چيزهايي مانند (قراردادهايي) را براي سرمايه‌گذاري ديديم. گروه‌هايي را براي تمايل بر سرمايه‌گذاري ملاقات كرديم اما عملاً چيزي كه عايد همدان باشد، نديديم.
تأكيد ما اين است كه موانع برداشته شود. شهر عقب‌افتادگي‌هاي زيادي دارد. تلاش ما هم قابل توجه نيست.
مولوي: در بحث پروژه آقاجاني‌بيگ اعتراض‌هايي شد كه آنجا شهر زيرزميني و يا آثار باستاني وجود دارد؛ در حالي كه از مديريت میراث فرهنگی استعلام كرديم، گفتند چنين نيست. ضمن اينكه اگر رينگ مركزي همدان را برداریم به يكسري «كاسه و كوزه» مي‌رسيم كه اين نشان از تمدن همدان دارد و ما نمي‌توانيم يك پروژه چندين ساله را كه نياز مردم همدان است را به اين دليل تعطيل كنيم. شهرداري ناظران ميراث را موظف كرده كه حين خاك‌برداري به صورت شبانه‌روزي در محل حضور پيدا كنند كه البته چند روز پيش خودشان آنجا نبودند و مسائلي پيش آمد.
 بسياري از تاكسي‌هاي همدان از پول خُرد و درآمد پايين گلايه دارند. نظر شورا چيست؟
گردان: تاكسي‌هاي همدان بر اساس نرم جمعيت بيش از استاندارد لازم است در دولت گذشته به خودروهاي غيرمجازي كه مسافركشي مي‌كردند مجوز تاكسي داده شد و هم‌اينك با ازدياد تاكسي‌ها صاحبان آنها مشكل امرار معاش دارند.
 در خصوص كارآمد نبودن طرح تفصيلي همدان بر اساس نياز واقعي شهر در سنوات گذشته توضيح دهيد.
طبي‌مسرور: در طرح تفصيلي نيازهاي واقعي شهر شناسايي مي‌شود تا در طرح جديد آنها ديده شوند. اين طرح در زمان خود مناسب بود اما اکنون جوابگو نيست. ما دنبال اصلاح طرح تفصيلي بوديم كه طرح معابر 6 خيابان هم در همين راستا انجام شد و طرح قبلي پردازش آكادميك صفر بود. نبود پيوست‌هاي زيست‌محيطي، اجتماعي، اقتصادي و... از نواقص آن بود كه طرح را با مشكل مواجه مي‌كرد. به توان مالي شهرداري‌ها هم در طرح توجه نشده بود.
مباحث ضعف مديريتي نيز از ديگر مشكلات طرح بود كه در آن حاشيه نوار سبز، رينگ سوم، اعمال تراكم‌هاي متعدد ساختماني، طراحي پارك 48 هكتاري در يك قسمت شهر و ايجاد ترافيك در آن قسمت‌هایی از جمله مشكلات بود.
 در خصوص حفظ فضاي سبز و سرانجام پارك 48 هكتاري همدان توضيح بفرماييد.
الياسي: پارك 48 هكتاري براي همدان خوب است. اما بايد چند پارك مشابه آن هم به همدان اختصاص مي‌يافت تا تمركز در يك قسمت شهر نباشد. هزينه تملك پارك 48 هكتاري 8 برابر تملك در ساير مناطق است. اگر اين طرح زود آغاز نشود براي ما بسيار گران تمام خواهد شد.
نظري: در خصوص نگهداري فضاي سبز قانون دست ما را كوتاه كرده است. دانشگاه صنعتي همدان كه مركز انديشه است با اره‌برقي به جان مجموعه سنگين درختان آن افتادند. وقتي به آنجا رفتيم آقايان به 110 اطلاع دادند و ما هم درگير شديم. علاوه بر اينكه ساختمان اين دانشگاه غيرقانوني است، تأسف مي‌خورم كه اقدام به قلع‌وقمع درختان بدون اذن ماده 7 كرده است.
در اين ماجرا هم‌اينك همكاران ما تحت تعقيب هستند.
بايد يادآور شويم كه 95 درصد ساخت‌وسازهاي اطراف شهر غيرقانوني است. از دادستان مي‌خواهم به عنوان مدعي‌العموم وارد شود. ما نمي‌توانيم به خاطر موانع قانوني، در همه موضوعات وارد شويم زورمان به همه جا نمي‌رسد.
 آيا مديريت شورا اعتقادي به ميراث فرهنگي دارد. آقاي مولوي با بيان «كاسه، كوزه» كلاً ميراث ما را زير سؤال بردند.
نظري: ما زاده اين شهر هستيم. فخر و مباهات ما به تاريخ ماست. اگر حرفي براي گفتن داريم بر همين مبناست. به زيباسازي گفتيم هر جا طرحي مي‌زند در آن قدمت تاريخي همدان را هم بيان كند.
الياسي: چرا فقط براي دولتي‌ها قانون ميراث فرهنگي اعمال مي‌شود. در نقطه مركزي شهر بخش خصوصي برج‌ها و ساختمان‌هايي بنا كرده كه كسي به آنها خرده نگرفته اما فقط دولتي‌ها در تيررس هستند. اعتقاد دارم كه بايد كارها اصولي باشد. اعتقاد ما به ميراث چنان است كه شهرداري براي تپه هگمتانه اعتبار بسياري گذاشت تا از ساخت‌وساز حاشيه آن جلوگيري كند. بايد با تعامل مشكلات را حل كنيم تا در كنار حفظ آثار باستاني توسعه شهر و خدمت به عموم را هم داشته باشيم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com