1399-05-131399-05-23bool(false) خلأ نظارت علمی بر واحدهای تولیدی همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 23 مرداد 1399 - شماره 3826
 
امروز : پنجشنبه ، 23 مرداد 1399

Today : Thu, August 13, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  53360 تاریخ انتشار:  1393-08-29 - 05:45 تعداد بازدید:  2736
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون سیاسی فرماندار ملایر در كارگروه سلامت مطرح كرد:
خلأ نظارت علمی بر واحدهای تولیدی

تا انتخابات 92

■ معاون علوم پزشکی استان: سیلیکوزیس، کارگران سیلیس‌کوبی را تهدید می‌کند
 ملاير- سیده ساجده شوبیری- خبرنگار همدان‌پيام: كارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان ملایر به بررسي مشكلات واحدهاي سيليس كوبي ازندريان پرداخت و موضوع جا‌به‌جايي اين واحدها به شهرك صنعتي استاندارد مطرح شد كه البته با مخالفت اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان همراه بود.
صاحبان واحدهاي سيليس‌كوبي ازندريان نيز معتقد بودند كه ذخاير زيادي از سيليس در شهرستان باقي نمانده است؛ پس به جاي صرف هزينه‌اي در رابطه با جابجايي اين واحدها، مسئولان مكان فوق را در خصوص آسفالت معابر، ایجاد فضای سبز، ورودی و خروجی این مجموعه ساماندهي كنند.
  افرادی با واسطه، قانون را دور مي‌زنند
معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه ملایر در اين كارگروه با اشاره به اينكه در حال حاضر نظارت علمی بر واحدهای تولیدی و صنعتی به درستی انجام نمی‌شود، معتقد است: در رعایت استانداردها، بهداشت محیط، سلامت واحدهای تولیدی و نظارت‌های علمی، مقصر اصلی سرمایه‌گذار نیست؛ بلکه در این میان افرادی هستند که با واسطه، قانون را دور زده و از ابتدا تا پایان کار، نظارت را به درستی انجام نمی‌دهند.
 خلأ نظارت علمی بر واحدهای تولیدی
محمدقاسم عبدلی گفت: خلأ نظارت علمی در کل واحدهای تولیدی دیده می‌شود و تمامی دستگاه‌های متولی از زمان صدور مجوز برای واحدهای تولیدی تا رعایت بهداشت، ایمنی، نظارت و استانداردها و سایر موارد مسئولیت دارند.
عبدلی با بيان اينكه باید از سرمایه‌گذاران به درستی حمایت شود، افزود: استاندارهای لازم و نظارت‌ها باید به گونه‌ای اجرا و رعایت شود که سرمایه‌گذار بتواند سرمایه خود را به راحتی هزینه کرده و دغدغه‌ای در این راستا نداشته باشد.
وی نظارت بر واحدهای سیلیس‌کوبی ازندریان را نیز یکی از ضرورت‌های واحدهای تولیدی دانست و افزود: نارضایتی مردم از کاستی‌های واحدهای تولیدی وجود دارد و بیماری‌های درون واحدهای تولیدی سیلیس‌کوبی بسیار نگران‌کننده است.
  تحول نظام سلامت، طرحي پايدار
معاون فرماندار ملایر با اشاره به اقدام دولت تدبیر و امید در راستاي اجرای طرح نظام تحول سلامت، اين طرح را بسيار شایسته و ماندگار دانست كه همه وظيفه دارند دولت را در اجرای موفق این طرح یاری كنند تا طرح ماندگار و پایدار باشد.
عبدلی با اشاره به مشکل فاضلاب و آسیب‌های آن در شهر ملایر و سایر شهرهای تابعه از مسئولان مربوطه خواست: پيگير اين امر مهم باشند، زيرا تأمين زیرساخت‌ها در زمینه بهداشتی باید جزو اولویت‌ها باشد.
 ازندریان يكي از قطب‌هاي تولید سیلیس کشور
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان نيز استان را با داشتن ۳۵ کارگاه سیلیس‌کوبی در ازندریان يكي از قطب‌هاي تولید سیلیس کشور معرفي كرد و گفت: برای کنترل آلایندگی کارگاه‌های سیلیس‌کوبی این منطقه باید این واحدها در شهرک صنعتی مستقر شوند.
حسین عرفانی با اشاره به اينكه کارگران واحدهاي سیلیس‌کوبی در معرض خطر ابتلا به بیماری سیلیکوزیس هستند، اظهار كرد: سیلیس کریستالی بدون بو و رنگ، غیرقابل ترکیب و جزء مواد شیمیایی غیرحلال است که آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی‌کند اما از طریق تنفس عبور و آسیب جدی به ریه‌ها وارد می‌کند.
وی خطاب به كارفرمايان؛ استفاده از استانداردهای پیشگیری کوتاه‌مدت با حفاظت فردی کارگران، به کارگیری کارگران مجاز و دارای هویت کارگری، تشکیل پرونده سلامت شخصی برای کارگران سیلیس‌کوبی و ارتقای سطح آگاهی شاغلان در این حرفه نسبت به حقوق خود را از راه‌های مؤثر در ارتقاي وضعیت این کارگاه‌ها برشمرد.
 کارگران غیرمجاز دیده شده‌اند
عرفانی با اشاره به اينكه در کارگاه‌های سیلیس‌کوبی منطقه ازندریان استفاده از کارگران غیرمجاز دیده شده است، افزود: كارفرمایان باید ملزم به استفاده از سیستم‌های مکانیزه پیشرفته شوند تا از تماس مستقیم کارگران با گرد و غبار سیلیس جلوگیری شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان از ارگان‌های ذی ربط خواست تا در راستاي رفع مشکلات بهداشتی و ایمنی و انجام نظارت‌های علمی بر مجموعه سیلیس‌کوبی ازندریان وارد شوند همچنين در پروسه زمانی 10 سال باید کاری کنیم تا این واحدها به توانمندی رسیده و بتوان آنها را در این مدت زمان جابجا کرد.
 امكان يكپارچگي وجود ندارد!
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ملایر در ادامه با اشاره به اينكه ایجاد شهرک صنعتی و انتقال واحدهای سیلیس کوبی ازندریان به آن امکان پذیر نیست، بر اين نظر است كه بر اساس اعلام شرکت شهرک‌ها، امکان یکپارچه کردن اراضی مجموعه حاضر در ازندریان وجود ندارد.
به گفته داریوش صفاری، در حال حاضر نظارت‌های لازم بر این واحدها به طور مستمر انجام می‌شود و در هنگام کار از فیلتر و سیستم‌های استاندارد استفاده می‌کنند. همچنين حدود 12 سال است که برای ایجاد واحدهای سیلیس‌کوبی مجوز صادر نشده و هم‌اکنون 32 واحد سیلیس‌کوبی در ازندریان ملایر فعال است و سالانه حدود 210 هزار تن تولید دارند.
 607 كشته در استان در 3 ماهه نخست امسال
رئيس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان همدان هم ميهمان اين كارگروه بود كه مطالبي جدا از موضوع جلسه مطرح كرد.
حبیب معصومی از فوت 607 نفر در استان در 6 ماهه نخست امسال بر اثر حوادث رانندگی خبر داد؛ این در حالیست که در سال گذشته، 12 هزار و 626 مصدوم و 521 فوتی در حوادث رانندگي اتفاق افتاده است.
وي با اشاره به اينكه 3 ماه از آغاز به كار پایگاه امداد هوایی در همدان مي‌گذرد اما تاكنون برای جابجایی بیماران از ملایر درخواستی نداشتیم همچنين در حال حاضر، در سه محور ملایر- همدان، ملایر- اراک، ملایر- بروجرد و ملایر به سمت آورزمان- نهاوند چهار پایگاه و در سه شهر ملایر سه پایگاه امداد جاده‌ای وجود دارد. دو پایگاه امداد جاده‌ای دیگر هم در مسیر ملایر به اسلام‌آباد و مرویل به سمت سد کلان پیش‌بینی شده که در صورت تأمین منابع انسانی و آمبولانس این دو پایگاه ایجاد خواهد شد.
وي در ادامه به مرکز فوریت‌های پزشکی واقع در میدان استقلال ملایر اشاره كرد كه به صورت یک کانکس در حال ارائه خدمات هستند. البته در صورتی‌که زمین در همان منطقه در اختیار ما قرار گیرد، ساختمان این مرکز بنا خواهد شد. همچنین در روستاهای اسلام‌آباد و مرویل و شهر زنگنه پايگا‌هاي امداد با مشكل مكان، مواجه هستند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com