1399-04-161399-04-26bool(false) پيوندک‌ها به بار نشستند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 26 تير 1399 - شماره 3803
 
امروز : پنجشنبه ، 26 تير 1399

Today : Thu, July 16, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  84495 تاریخ انتشار:  1397-04-24 - 05:45 تعداد بازدید:  1414
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فرماندار تويسرکان:
پيوندک‌ها به بار نشستند

تا انتخابات 92


رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان در همين رابطه پيش از اين به همدان‌پيام گفته که پس از خسارات سنگين سرما به باغات گردوي تويسرکان در سال‌هاي 94 و 95 برآورد شد که دولت 90 ميليارد تومان به استان بابت پرداخت به کشاورزان تخصيص بدهد که به تصويب رسيد اما تاکنون اين اتفاق نيفتاده، هرچند که همين اواخر رئيس سازمان برنامه و بودجه استان گفت که به زودی اين مبلغ اختصاص مي‌يابد. اما با اين حال ما منتظر نمانديم و پس از تحقيقات متوجه شديم که پيوندک‌هايي وجود دارند که دير گل مي‌دهند. بنابراين قراردادي در سطح 3 هزار هکتار در تويسرکان بستيم و از سال گذشته کار را آغاز کرديم و افرادي توسط کاربلدهای ايراني و ترکيه‌اي آموزش ديدند تا بتوانند پيوندک بزنند.


منصور رضواني‌جلال ادامه داد: در سال گذشته براي باغات گردو 20 هزار پيوندک زدند که 80 درصد آنها جواب داد. اما در حين کار متوجه شديم که تعداد پيوندک‌ها کم است اما بيشتر از آن پيدا نکرديم در نتيجه باغ مادري در تويسرکان ايجاد کرديم که توليد نهال گردوي گواهي شده در تويسرکان با مجوز اجرا شد.   
فرماندار تويسرکان هم مهمترين اقدام تويسرکان در بخش کشاورزي را سرشاخه‌كاري درختان گردو عنوان کرد و گفت: سرمازدگي باغات گردو در سال 94 موجب شد تا معاش مردم اين شهرستان در آن سال از بين برود چون بيمه كشاورزي هم حمايت چنداني از آنها نكرد و برخي باغ‌ها هم بيمه نبودند.


حبيب موميوند ادامه داد: بعد از تحقيقاتي که انجام شد آقاي مفتح نماينده شهرستان تويسرکان با وزارتخانه مذاكره کرد که طرح سرشاخه‌كاري با هدف اصلاح باغات، آبياري مناسب و نگهداري باغ‌ها در دستور كار قرار گرفت.
وي افزود: وزارتخانه هم براي اجراي اين طرح در سطح گسترده "باغ مادري پیوند" را براي تويسركان تصويب کرد تا پيوند از طريق سرشاخه‌های این باغ انجام شود که در حال حاضر 4 هزار كشت انجام شده است.
به گفته موميوند، از اين به‌بعد باغداران بايد به دنبال سرشاخه‌کاري درختان گردو باشند که خوشبختانه اين تفکر مثبت در آنها ايجاد شده و خودشان در تلاش هستند که از اين پيوندک‌ها استفاده کنند.


فرماندار تويسرکان بيان کرد: در حال حاضر تعداد زيادي از پيوندک‌ها گرفته و حتي تعدادي از آنها در همين دو ماه به بار نشسته‌اند.
يک باغبان تويسرکاني که يکي از درخت‌هايي که تمام شاخه‌هايش را قطع کرده و پيوندک به آن زده بود را در جريان بازديد هيات تحريريه همدان‌پيام از اين باغ، به خبرنگار اين رسانه نشان و توضيح داد که، از ارديبهشت ماه که اين پيوندک را زده‌ام تا کنون حدود يک متر رشد کرده و چند گردو هم داده است اما وقتي ريز بودند آنها را چيدم تا براي سال بعد بهتر رشد کند و بار بدهد.  وي با نشان دادن بقيه پيوندک‌ها در باغ، گفت: همه آنها گرفته‌اند و در صورت گرفتن نتيجه مطلوب سعي مي‌کنم که در سال‌‌هاي بعد بقيه درختانم را هم پيوندک بزنم.


اين کشاورز تويسرکاني ادامه داد: تقريبا اغلب باغدارهاي تويسرکاني خودشان دنبال اين هستند که پيوندک بزنند و ديگر اينطور نيست که به اجبار اداره کشاورزي باشد چون همه فهميده‌اند که اثر مطلوبي بر باردهي و سرمازدگي درختان دارد و با اين پيوندک‌ها خيالشان بابت امنيت مالي و سرمايه‌اي خود راحت‌تر است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com