جشنواره تئاتر منسجم و باکیفیت برگزار می‌شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 10 آذر 1402

Today : Fri, December 1, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  121906 تاریخ انتشار:  1400-11-03 - 10:26 تعداد بازدید:  1484
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

جشنواره تئاتر منسجم و باکیفیت برگزار می‌شود

تا انتخابات 92

 جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان به ایستگاه بیست و هفتم رسیده است. این رویداد بین‌المللی یکی از مهمترین وقایع هنری و فرهنگی در عرصه تئاتر است.
شرایط به این شکل مطرح می‌شود که امکانات و ملزومات برای اجرای 27مین دوره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به‌روزرسانی شده و آماده برگزاری این رویداد بزرگ هستیم.
در سال‌های اخیر سالن‌های اجرا در همدان شرایط مناسبی دارند و مجتمع فرهنگی هنری بوعلی‌سینا و مجتمع فرهنگی سینمایی شهید آوینی به تازگی تعمیر، تجهیز و به‌روز رسانی شده و مجتمع فرهنگی هنری شهید مظاهری مریانج هم در این دوره به ظرفیت‌های همدان اضافه شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: با توجه به افزایش تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نسبت به دوره‌های گذشته، امیدواریم شاهد ارتقای کیفی نمایش‌ها نیز باشیم. به گزارش روابط‌عمومی 27مین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، احمدرضا احسانی در جلسه ستادی 27مین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان که با حضور مسئولان کمیته‌های اجرایی برگزار شد، اظهار کرد: این جشنواره یکی از رویدادهای اثرگذار فرهنگی است و به عنوان یک برند به نام همدان شناخته می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به برگزاری این جشنواره در عرصه بین‌المللی، نیازمند همت جمعی برای برگزاری شایسته این جشنواره هستیم و پس از 26 دوره برگزاری، انتظارات بالایی از استان در برگزاری این دوره وجود دارد.
احسانی با تأکید بر ارتقای سطح کمی و کیفی جشنواره در سال‌های اخیر یادآور شد: این رویداد با عنوان جشنواره امید کار خود را آغاز کرد و در حال‌حاضر یکی از گسترده‌ترین جشنواره‌های هنری کشور به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: با توجه به شیوع کرونا در سال گذشته، شاهد وقفه در برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بودیم و فصل امید جایگزین آن شد.
احسانی تأکید کرد: با توجه به ادامه روند واکسیناسیون و همچنین شیوع کرونا، جشنواره بیست و هفتم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.
معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: تلاش بر این است که 27مین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان با کیفیت بالا و به‌صورت منسجم برگزار شود.
سید محمدرضا جوادی اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص شیوع کرونا و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در جلسات اخیر، زمان برگزاری جشنواره از ۱۰ تا ۱۵ اسفندماه تعیین شد. در این نشست شرح وظایف کمیته‌های اجرایی 27مین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اعلام شد.
 معرفی شورای انتخاب آثار بخش‌های تئاتر کودک و نوجوان
دبیرخانه 27مین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، شورای انتخاب آثار ۲ بخش مسابقه تئاتر کودک و مسابقه تئاتر نوجوان، این رویداد نمایشی را معرفی کرد.
زهرا صبری، سید محمدجواد کبودراهنگی، علی فروتن، ناصرآویژه و علیرضا آقایی آثار نمایشی بخش‌های مسابقه تئاتر کودک و مسابقه تئاتر نوجوان جشنواره بیست و هفتم را ارزیابی و انتخاب خواهند کرد.
این شورا، ۷۳ اثر بخش مسابقه کودک و ۶۶ اثر بخش مسابقه تئاتر نوجوان را ارزیابی و از میان آنها، آثار 27مین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان را انتخاب می‌کنند.
هیأت انتخاب این ۲ بخش از هنرمندان باسابقه عرصه هنرهای نمایشی، به ویژه نمایش کودک و نوجوان هستند که آثار منتخب جشنواره بیست و هفتم را معرفی می‌کنند. زهرا صبری نویسنده، کارگردان، طراح و سازنده عروسک است. این هنرمند تاکنون آثار متعددی را کارگردانی و در کشورهای مختلف روی صحنه آورده و به عنوان داور در جشنواره‌های بسیاری حضور داشته است.
سید محمدجواد کبودراهنگی نمایشنامه‌نویس، کارگردان، مدرس تئاتر و از هنرمندان باسابقه شهر همدان است. از این هنرمند کتاب‌هایی همچون «تاریخچه نمایش در همدان»، «تعامل بازیگر و تماشاگر در تئاتر» و «بازیگردانی در تئاتر» منتشر شده است.
علی فروتن از بازیگران و کارگردانان باسابقه تئاتر کودک و نوجوان است که حضور در برنامه‌های متعدد تلویزیونی ویژه کودکان را نیز در کارنامه دارد. «فیتیله‌ای‌ها»، «کارگاه خصوصی من» و سریال «عکاسخانه» از جمله آثار این هنرمند است.
ناصر آویژه بازیگر، نویسنده و کارگردان تئاتر کودک و نوجوان؛ سابقه بازی و کارگردانی بیش از ۳۰ اثر نمایشی و تلویزیونی را در کارنامه هنری خود دارد. «صندوقچه مروارید»، «طلسم شهر قصه‌» و «مش مش قلی‌خان‌» و... از آثار این هنرمند است.
علیرضا آقایی هنرمند باسابقه عرصه نمایش کودک و نوجوان و تئاتر عروسکی در شهر ایلام است که آثار مختلف این کارگردان تئاتر در جشنواره‌های داخلی و خارجی روی صحنه رفته است.
 اعلام آثار بخش تئاتر خیابانی جشنواره بیست و هفتم
7 نمایش خیابانی منتخب 27مین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، از سوی هیأت انتخاب این جشنواره معرفی شدند.
هیأت انتخاب بخش مسابقه تئاتر خیابانی جشنواره بیست و هفتم، متشکل از بهمن ‌صادق حسنی، ناصر آویژه و مزدک مهیمنی، پس از ارزیابی کارشناسی ۴۹ اثر متقاضی این بخش، ۷ اثر را برای حضور در جشنواره معرفی کردند.
بر همین اساس دبیرخانه 27مین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، آثار پذیرفته شده بخش «مسابقه خیابانی» را به ترتیب حروف الفبا به این شرح اعلام می‌کند:
۱-  نمایش «تله من» به نویسندگی و کارگردانی هیام احمدی از شاهین شهر
۲-  نمایش «داستان سیاه» به نویسندگی و کارگردانی آرش رضایی از الیگودرز
۳-   نمایش «غولک‌های نازنین» به نویسندگی و کارگردانی موسی هدایتی از قروه
۴-  نمایش «محیط‌بانان شجاع» به نویسندگی و کارگردانی لیلا بیگونه از تهران
۵- نمایش «نان‌آوران» به نویسندگی احمد جلیلوند و کارگردانی سعید باغبانی‌نیر از همدان
۶-  نمایش «یک روز به‌خصوص» به نویسندگی و کارگردانی مهدی حبیبی از ملایر  
۷-   نمایش «یه دنیایی که آدم‌ها آبی شن» به نویسندگی میثم کرمی و کارگردانی زهراسادات احمدی از محلات
27مین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران‌زمین از طریق نمایش، در اسفندماه سالجاری، با مشارکت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و دیگر سازمآنها و نهادهای استان همدان، با شعار «تئاتر، پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان برگزار می‌شود.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com