توزیع گوشت قربانی یک روز پس از ذبح انجام شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : يكشنبه ، 16 بهمن 1401

Today : Sun, February 5, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125492 تاریخ انتشار:  1401-05-14 - 11:53 تعداد بازدید:  112
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل دامپزشکی همدان:
توزیع گوشت قربانی یک روز پس از ذبح انجام شود

اخبار

 مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: به منظور حفظ سلامت گوشت و جلوگیری از انتقال بیماری، باید توزیع و مصرف گوشت قربانی یک روز بعد از ذبح انجام شود.

به گزارش تسنیم، محمود رضا رسولی، ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: با توجه به اینکه در ایام محرم و در آستانه روزهای تاسوعا و عاشورا هستیم، با افزایش ذبح دام و گوسفند قربانی مواجه می‌شویم.

وی با تاکید بر اینکه در ذبح دام باید تمام اصول بهداشتی و پیشگیری از انتقال بیماری‌ها رعایت شود، تصریح کرد: 34 اکیپ ثابت و سیار برای نظارت بر ذبح بهداشتی دام در روزهای تاسوعا و عاشورا به حالت آماده باش درآمده است‌.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه بهتر است ذبح دام قربانی در کشتارگاه‌های صنعتی انجام شود و پس از گذشت 24 ساعت، نسبت به توزیع گوشت قربانی اقدام شود، گفت: کشتارگاه‌های صنعتی ما مجهز به اتاق پیش‌سرد هستند.

رسولی با اشاره به اینکه قرار دادن گوشت در اتاق پیش‌سرد از آلودگی گوشت و انتقال بیماری‌ها جلوگیری می‌کند، عنوان کرد: متاسفانه برخی از مردم به این موضوع توجه ندارند و پس از ذبح سنتی دام اقدام به توزیع و مصرف گوشت آن می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت 34 اکیپ ثابت و سیار در روز تاسوعا و عاشورا ،اظهار داشت: تدابیری برای تشویق هیئت‌ها و مردم برای کشتار قربانی‌ها در کشتارگاه‌های صنعتی اندیشیده شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از افتتاح ششمین کشتارگاه صنعتی در تویسرکان خبر داد و گفت: این کشتارگاه هم مجهز به واحد پیش‌سرد است و سامانه 1512 مربوط به اکیپ‌های نظارتی دامپزشکی تدارک دیده شده تا در شرایط بهداشتی ذبح دام‌های قربانی را انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از وظایف مهم ما تامین امنیت غذایی مردم است، گفت: در زمینه واکسیناسیون دام‌های استان، 75 درصد افزایش داشته‌ایم.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه33 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در استان انجام شده، اظهار داشت: خوشبختانه هیچ‌گونه مشکل بهداشتی در این زمینه وجود نداشته است.

رسولی از واکسیناسیون بیش از 100 هزار دام سبک در استان خبر داد و گفت: این عملیات برای حفظ سرمایه‌های استان انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته کاهش  45 درصدی کانون بیماری‌های دامی را داشتیم، تصریح کرد: این موفقیت حاصل انجام اقدامات بهداشتی و مراقبتی در استان است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با بیان اینکه برای اولین بار در کشور سامانه بازرسی آنلاین مواد خام دامی را راه‌اندازی کردیم، گفت: تجهیز آزمایشگاه مرکزی اداره دامپزشکی از دیگر اقدامات ما بوده است.

رسولی در بخش دیگری از سخنانش به شیوع تب مالت در استان اشاره کرد و افزود: تب مالت یک بیماری مشترک بین دام و انسان است که از طریق مصرف لبنیات سنتی آلوده و تماس با دام آلوده منتقل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه بخار ناشی از ترشحات دام آلوده هم می‌تواند حامل آلودگی باشد، تصریح کرد: بنابراین باید حتما هنگام تماس با دام حفاظت فردی انجام شود.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: از آنجا که هیچ واکسنی برای جلوگیری از ابتلا به تب مالت در انسان‌ها وجود ندارد، اظهار داشت: پس تنها راه جلوگیری از انتقال و ابتلا به این بیماری رعایت موارد بهداشتی است.

رسولی افزود: مصرف شیرخام و لبنیات غیر پاستوریزه بسیار خطرناک بوده و خطر ابتلا به بیماری را تشدید می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه واکسن تب مالت برای همه دام‌های استان تزریق می‌شود، تصریح کرد: 2 تا 4 هفته بعد از واکسیناسیون هم از دام‌ها خون‌گیری انجام می‌شود تا میزان اثربخشی واکسن بررسی شود.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با تاکید بر اینکه واکسن در بهترین شرایط هم بیشتر از 50 درصد برد ندارد، افزود: کنترل تب مالت باید منطقه‌ای باشد چراکه با جا‌به‌جایی دام از منطقه‌ای به منطقه دیگر سبب انتقال بیماری می‌شود.

رسولی از رشد قارچ گونه لبنیاتی‌های سنتی در استان خبر داد و گفت: برای ارتقا و افزایش کیفیت شیر، کمیته‌ای در استانداری تشکیل شده است‌.

وی افزود: هدف ما این است که شیر سالم از دامداری به دست مصرف کننده برسد.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان با تاکید بر اینکه از محصولات‌ لبنیاتی‌های سنتی نمونه برداری می‌شود، اظهار داشت: این محصولات از نظر افزودنی‌ها و وجود آلودگی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

رسولی با بیان اینکه تب کریمه کنگو از دیگر بیماری‌هایی است که در فصل تابستان شیوع می‌یابد، گفت: تاکنون هیچ مورد مثبتی از این بیماری در استان گزارش نشده است.

وی افزود: انتقال این بیماری از طریق تماس پوست با ترشحات دام آلوده است.

رسولی با تاکید بر اینکه ما موفق شدیم به نحو قابل ملاحظه‌ای فرهنگ بهداشتی را در جامعه اشاعه دهیم، گفت: اگر تب کریمه کنگو در استان نداشتیم بخاطر آگاهی بخشی و اقدامات بهداشتی بوده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com