همدان میزبان کانون‌های وکلای غرب کشور همدان پیام
 
 
سه شنبه - 13 خرداد 1399 - شماره 3769
 
امروز : جمعه ، 16 خرداد 1399

Today : Thu, June 4, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  100112 تاریخ انتشار:  1398-07-16 - 10:06 تعداد بازدید:  76
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آزمون کانون وکلا آبان‌ماه برگزار می‌شود
همدان میزبان کانون‌های وکلای غرب کشور

اخبار

حالا کمتر از یک ماه دیگر قرار است بار دیگر دانش‌آموختگان رشته حقوق همدان در یک آزمون حیاتی تحت عنوان پروانه وکالت، کانون وکلا شرکت کنند تا بتوانند رویای حضور به عنوان وکیل مدافع در دعاوی برای احقاق حق را از خیال به حقیقت تصویر کنند.
اما سوال این است این مرکز از چه میزان درجه اعتباری برخوردار است که امروزه یکی از رویا‌های دانشجویان حقوق قبولی در آزمون آن برای ورود به کانون وکلا است.
پس از آنکه کانون وکلای دادگستری در بیستم آبان ماه سال 1309 به صورت رسمی تاسیس و افتتاح شد، با همکاری و مساعدت وکلای دادگستری، لایحه استقلال کانون وکلا را در 23 ماده تهیه و در روز هفتم اسفند ماه سال 1331 به امضای مرحوم دکتر محمد مصدق رسید و در پنجم اسفندماه سال 1333 به تصویب مجلس شورای ملی نیز رسید تا از آن پس تا الان کانون وکلا به صورت کانونی دائمی و مستقل تشکیل شود.
در همدان حالا به تازگی هیأت‌مدیره جدید که به عنوان هشتمین هیأت رئیسه این کانون معرفی شده است روی کار آمده است.
سعید آینه‌وند با اشاره به اینکه کانون وکلا ارکانی دارد و احکام آن در ذیل قانون تشکیل می‌شود در نشستی صمیمانه با اصحاب رسانه، با اشاره به اینکه ظرفیت جذب وکلا در کانون وکلا شاخصه‌هایی دارد اگفت: یکی از شاخصه‌ها امکانات دادگاه است، و براساس قانون هر وکیل باید 18 ماه هر کارآموزی کند.
وی با بیان اینکه وکلای جدید باید حضور در کارگاه‌های کانون، حضور در بخش مشاوره، حضور در محاکم و ارائه ‌گزارش انجام دهند افزود: کمیسیون براساس امکانات و نیاز تعداد وکلا برای جذب را مشخص می‌کند.
رئیس کانون وکلای استان همدان همچنین به شکایات ثبت شده از وکلا در همدان اشاره و عنوان کرد: در ۶ ماه اخیر ۱۳۰ شکایت از وکلا در استان همدان انجام شده که ۴۰ مورد کیفرخواست خورده و به دادگاه ارسال شده است و مابقی منع تعقیب خورده اما قابل اعتراض هستند.
وی با اشاره به اینکه شکایت از وکلا طیف متنوعی دارد ادامه داد: شکایت از وکلا مواردی از جمله تمرکز به امور وکالتی، ‌گرفتن پول بیش از تعرفه، موارد خلاف شان وکالت، کیفرخواست برای جرائم عمومی مانند توهین را شامل می‌شود.
 فعالیت 338 وکیل تسخیری و معاضدتی
وی یکی دیگر وظایف کانون وکلا اداره معاضدت است تصریح کرد: این اداره وظیفه دارد به اشخاص بی‌بضاعت به صورت رایگان وکیل معرفی کند.
آینه‌وند با بیان اینکه در 6 ماه سال‌جاری 314 وکیل تسخیری فعالیت داشت ادامه داد: وکلای تسخیری کاملا به صورت رایگان کار کرده و 24 مورد هم معاضدت داشتیم که در مجموع 338 مورد وکلای تسخیری و معاضدت داشتیم.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان همدان در رابطه با نظارت بر وکلای تسخیری با بیان اینکه نظارت بر وکلای تسخیری و وکیلی که مزد دریافت می‌کند صورت می‌گیرد بیان کرد: موردی را سراغ نداریم در دادسرای ما از وکیل تسخیری یا معاضدتی شکایت شده باشد و وکیلی بخواهد کار کند به پول ربطی ندارد.
وی با بیان اینکه آزمون وکلا آبان ماه برگزار می‌شود ادامه داد: امسال 50 نفر کارآموز می‌گیریم که براساس قانون 30 درصد متعلق به ایثارگران و 35 نفر آزاد است.
وی با اشاره به طرح «هر مسجد، یک حقوقدان» افزود: هیأت مدیره جدید کانون وکلای همدان جلو‌تر از هر کانونی آمادگی خود را برای مشارکت در طرح اعلام کرده و مقدمات در حال آماده شدن است.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان همدان در رابطه با تردد وکلا افزود: با مشارکت مرکز مشاوره قوه قضائیه سامانه تردد وکلا ساماندهی شده و گیت‌هایی در نظر گرفته شده که با اثر انگشت و کارت کار می‌کند، وکلا در داخل دادگستری و در خارج از دادگاه می‌توانند از موبایل استفاده کنند.
آینه‌وند در ادامه با اشاره به اینکه تعداد وکلای دارای پروانه پایه یک استان همدان 550 نفر است بیان کرد: همچنین کانون وکلای استان همدان130 کارآموز دارد و دارای اعتباری بین‌الملی مانند سایر کانون‌های وکلای کشور می‌باشد.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان همدان با بیان اینکه در برنامه سوم توسعه ‌ماده به 187 پیش‌بینی شد براساس آن قرار شد مشاورین حقوقی با حق وکالت، قوه قضاییه به آنها پروانه دهد ادامه داد: براساس گزارش تحقیق و تفحص مجلس موعد این ماده بعد از پنج سال به اتمام رسیده و بودجه به این مرکز خلاف قانون است و حق جذب وکیل ندارند.
وی با اشاره به متاسفانه در اواخر دوره ریاست قوه قضائیه قبلی مجدد این آیین‌نامه تصویب شده و آیین نامه جدیدی در نظر گرفته شده است افزود: امسال حدود 50 درصد ظرفیت فعلی خود را می‌خواهند وکیل بگیرند و ما از ریاست قوه قضائیه تقاضا داریم‌ جلوی این امر غیر قانونی را بگیرند.
 استقلال کانون وکلا مطلق نیست
رئیس کانون وکلای دادگستری استان همدان با تاکید بر اینکه استقلال کانون وکلا در تمام کشور‌های دنیا نسبت مستقیمی با شرایط دموکراسی آن کشور دارد تصریح کرد: وکلای وابسته به دولت از نظر بین المللی اخذ وکالت و حضور در مجامع بین‌المللی پذیرفته شده نیستند. آینه‌وند در رابطه با فرار مالیاتی وکلا با بیان اینکه در مورد فرار مالیاتی مواردی وجود دارد اما عمومیت ندارد افزود: وکلای جوان از نظر معیشت در سختی هستند.
وی با اشاره به اینکه تعامل کانون با دستگاه قضایی استان در عالی‌ترین سطح ممکن است، گفت: از رویکرد ریاست قوه قضاییه در مبارزه با فساد حمایت می‌کنیم و امیدواریم این راه ‌ادامه‌دار باشد.
آینه‌وند در پایان با اشاره به اینکه در تاریخ دوم آبان ماه نشست کانون‌های وکلای غرب کشور برای نخستین بار در همدان برگزار می‌شود تصریح کرد: در این نشست هفت کانون شرکت دارند و مسائل و مشکلات بحث و بررسی می شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com